Son Derece Başarılı Girişimciler ve Yatırımcıların Yaptığı 7 Şey

girişimci yatırımcı

Temelde hepimizin hayatta ulaşmaya çalıştığı “başarı” odaklı birçok şey vardır. Ancak başarıya ulaşırken yapmamız gerekenler konusunda çoğumuzun pek bir fikri yoktur. Peki başarılı girişimci ve yatırımcılar neyi farklı yapıyor, hangi konularda diğerlerinden bir adım öndeler? Başarılı insanlar bizim yapmadığımız ne yapıyor? soruları etrafında dönüp duruyorsanız, cevaplar aslında o kadar da gizli değil…

İşte kendi alanlarında birer “mükemmel” olan başarılı insanların diğerlerinden farklı olarak yaptığı 7 şey…

1. İddialı Hedefler Belirliyorlar

Mutlu olmak istiyorsan, düşüncelerine hükmedecek , enerjini özgürleştirecek ve umutlarına ilham verecek bir hedef belirle.” — Andrew Carnegie (ABD’de çelik endüstrisinin öncülerinden)

Başarılı insanları diğerlerinden ayrı kılan özelliklerinden biri, kendilerine yüksek hedef koymalarıdır. Kendileri için iddialı hedefler koymaktan asla çekinmezler. Aslında, onları başarıya götüren yolun başlangıcında hedefler yatıyor.

Örneğin dünyanın en genç zenginlerinden Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, 2019’da kendini geliştirerek evine Yapay Zeka’ya sahip akıllı bir asistan kurmak istediğini belirtti.

2. Tutkularını İzlerler

Tutku enerjidir. Sizi heyecanlandıran şeye odaklanmaktan gelen gücü hissedin .”- Oprah Winfrey (ABD’nin en ünlü ve zengin tv sunucusu)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRGirişimciler Anlatıyor: Stres ile Nasıl Başa Çıkılır?

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Kaçımız tutkulu olduğumuzu yapıyoruz ve seviyoruz? Çok az, doğru. Aksine, en başarılı girişimciler sadece yaptıklarını sevmekle kalmaz, aynı zamanda çok tutkulu olurlar. Girişimcilik bir tüylü yatak değildir ve tüm başarılı girişimciler bugün durdukları yere ulaşmak için büyük zorlukları atlatmışlardır. Bu zorlukları ise yalnızca tutkuları ile aşmayı başarmışlardır. Konuyu aslında Steve Jobs, “Tutkuyla insanlar dünyayı değiştirebilir” diye özetlemişti…

3. Kitap Kurtlarıdırlar

Okuma, bedenin egzersizidir.” – Joseph Addison (İngiliz yazar)

Ne sıklıkla kitap okursunuz?

Başarılı girişimciler saatlerini okumaya adamaktadır. Okumak günlük rutinlerinin bir parçası. Eski Microsoft CEO’su Bill Gates , her yıl 50 kitap okuyor. Warren Buffet her gün okumaya beş ila altı saat ayırıyor. Gazetelerin yanı sıra, 500 sayfadan fazla finansal belgeyi de gözden geçiyor ve diğer yatırımcılardan da aynısını yapmasını istiyor.

4. Yaptıkları Her Şey ile Tutarlılar

“ Başarı ne büyü ne de gizemdir. Başarı, temel temellerin tutarlı bir şekilde uygulanmasının doğal sonucudur . ”- Jim Rohn (Girişimci, Yazar)

Hepimizin hayatında gurur duyabileceğimiz daha parlak anlar var ama aynı süreci ne kadar devam ettirebiliriz. Önemli olan tüm eylemlerde tutarlılık sağlamaktadır. Çoğumuz isimlerimizi tarih kitaplarında anmak için kendimizi yeterince tutarlı bir şekilde zorlayamıyoruz. Bir günde bir Michael Phelps veya Usain Bolt olamazsınız ; başarıya ulaşmak yıllarca hatta on yıllarca süren çok zor bir çalışma gerekiyor. Kalıcılık ve zor bir iştir. Benzer şekilde, bir şeyde başarılı olmak istiyorsanız, bununla tutarlı olmalısınız.

5. Doğru İnsanlar ile İletişim Kurdular

En çok zaman harcadığın beş insanın ortalaması sensin.” – Jim Rohn (Girişimci, Yazar)

Herhangi bir konuda ne kadar iyi olursanız olun, dünyayı yalnız başınıza fethedemezsiniz. Çok başarılı insanlar bunu çok iyi biliyorlar. Bu nedenle, ekiplerine dahil edebilecekleri doğru insanları bulmak için yoğun çaba harcarlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRGenç Girişimciler İçin Sermayesiz Evden Para Kazanmanın En İyi Yolları

Steve Jobs, Apple’yi kurarken Steve Wozniak ve çevresindeki ünlü mühendisler olmasaydı bu kadar başarılı olabilir miydi?

6. Belirsizlikten Beslenirler

Başarılı girişimciler genellikle belirsizlikten hoşlanırlar, çünkü bu sayede kendi yollarını çizme fırsatı elde ederler. Belirsizlik sayesinde daha yaratıcı olurlar ve zorlayıcı kararlar alma şansı elde ederler. Bu nedenle herkesin gittiği yoldan gitmeye çalışmak yerine belirsiz sularda yüzmeyi severler.

7. Sağlıklı Kalırlar

Başarılı girişimcilerin neredeyse tamamı sağlığın en büyük zenginlik olduğuna inanırlar ve sağlıklı kalmak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Bedenlerine dikkat etmezlerse hiçbir şey elde edemeyeceklerini bilirler. Başarılı girişimciler düzenli olarak egzersiz yapar, meditasyon yapar ve formda kalmak için dengeli ve sağlıklı bir diyet uygular.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Şekerleme Yapmanın Bilinen 10 Faydası

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık