Kapat

En Etkili ve Yaratıcı 41 CV Örnekleri – Nasıl Hazırlanır?

Anasayfa
Girişimcilik En Etkili ve Yaratıcı 41 CV Örnekleri – Nasıl Hazırlanır?
Etkili CV Örnekleri

İş hayatına atılmak isteyenlerin sıklıkla karşılaştığı sorunların başında yer alan Etkili CV Nasıl Hazırlanır sorusuna en net cevapları sunacağız. Rehberimizde en etkili ve yaratıcı 41 CV örnekleri de yer almaktadır.

CV kısaca sizi en net ve iyi bir şekilde anlatan bir formdur. Bu formda kişisel bilgileriniz, eğitim bilgileriniz, aldığınız ek eğitimler, kurslar, daha önce çalıştığınız pozisyonlar, referanslarınız ve kısa bir özgeçmişiniz yer alır.

Etkili bir CV hazırlamak için en az 1-2 saatinizi ayırmanız gerektiğini unutmayın. Etkili bir CV hazırlamak istiyorsanız, her şirkete yönelik farklı bir CV hazırlamanızı bile tavsiye edebiliriz. Her şirket farklı nitelikte personel arayışı olması nedeniyle yalnızca bir CV ile tüm şirketlere başvurmamalısınız.

CV kendi içerisinde mantıksal olarak BASİT VE KAPSAMLI olarak 2’ye ayrılır. Bazı CV’ler yalnızca kişisel bir kaç bilgiden oluşurken, kapsamlı CV’ler ise çok geniş eğitim bilgileri, kurs ve deneyim bilgileri içermektedir.

BASİT CV

Basit bir CV hazırlamak istiyorsanız sizlere gerekli olan birkaç bilgiden başka bir şey değildir.

 • AD – SOYAD
 • İLETİŞİM BİLGİLERİ
 • EĞİTİM DURUMU
 • REFERANSLAR

Bu bilgiler ile oluşturulan CV’ler genellikle devlet kurumlarına gönderilir. Ancak ciddi bir şirket ile çalışacaksanız eğer bunlardan çok daha fazlasına ihtiyaç duyacaksınız.

KAPSAMLI CV

Kapsamlı ve etkili bir CV ise çok fazla bilgi ister. Bu CV’leri hazırlamak 2-3 saatinizden fazlasını bile alabilir. Kapsamlı bir CV’de,

 • AD – SOYAD
 • İLETİŞİM BİLGİLERİ
 • İLK OKUL BİLGİLERİ
 • ORTA OKUL BİLGİLERİ
 • ÜNİVERSİTE BİLGİLERİ
 • Varsa DOKTORA ve LİSANS BİLGİLERİ
 • ALDIĞI KURS ve EK EĞİTİMLER
 • YABANCI DİL DÜZEYİ ve BU DİLLERİ ALDIĞI KURUMLAR
 • DAHA ÖNCEKİ İŞ TECRÜBESİ
 • İŞ TECRÜBELERİNE DAİR EK AÇIKLAMALAR
 • DETAYLI REFERANS DÖKÜMÜ
 • ÖZEL SEVKLER
 • SIRALI ÖZGEÇMİŞ BİLGİLERİ

bulunur. Ayrıca özel durumlarınız da bu CV’de yer alır. Örneğin aldığınız bir başarı sertifikasını da kapsamlı bir CV’ye eklemeyi unutmayın.

CV ÖRNEKLERİ – İNDİR

CV ÖRNEKLERİ

Kaliteli ve gerçekten fark yaratan bir CV hazırlamak için öncelikle CV örneklerine de göz atmalısınız. Bu CV örneklerini aşağıda yer alan dosyalardan indirebilirsiniz.

DİKKAT ÇEKENLER CV ÖRNEKLERİ

Bu CV’ler arasında hoşunuza giden herhangi bir CV dosyasını düzenleyerek kapsamlı bir CV hazırlayabilirsiniz. Şimdi CV Hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlara değinelim. Bu maddelere göz atmadan CV hazırlamamanızı öneriyoruz.

CV HAZIRLARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

 1. KISA ve NET OLUN: CV’nizi hazırlarken belirsiz cümle kalıpları yerine net ve kendinden emin cümleler kullanmaya özen gösterin. Cümleyi çok uzatmak yerine kısa olması daha çok dikkat çeker.
 2. FOTOĞRAFSIZ OLMAZ: Fotoğrafsız bir CV hayal bile edilemez. CV’nizde yer alan fotoğrafta yalnızca siz bulunun ve mümkünse arka plan dahi olmasın (beyaz fon)
 3. ÖNYAZI veya GİRİŞ: Maksimum 2-3 cümlelik bir önyazı belirtmeniz faydalı olabilir. Bu tamamen sizin hayal gücünüze kalmış bir şey. Çok sevdiğiniz bir cümleyi bile yazabilirsiniz. CV’nin üst kısmındaki bilgiler hemen okunduğu için etkili olabilir.
 4. EN FAZLA 3 SAYFA: CV’ler genellikle tek sayfa olur. Ancak kapsamlı bir CV genellikle 2 sayfadan oluşur. 2 sayfayı aşmanızı önermiyoruz ancak ihtiyaç dahilinde 3 sayfa olabilir. Siz yine de 2 sayfada kalmaya özen gösterin.
 5. İMLA KURALLARI: İmla kurallarına kesinlikle özen gösterin. Dil bilgisi hatası yapmayın.
 6. ABARTILI OLMAYIN: Kendinizi, eğitiminizi ve yaptığınız işleri çok fazla övmeyin. Bu daima itici durur. Mütevazi olun ancak kendinizi de değersiz göstermeyin.
 7. PROJELERİNİZDEN ve ÇALIŞMALARINIZDAN BAHSEDİN: Bir çok IK’cı yalnızca CV’de projelere ve çalışmalara göz atar. Bu kısımda yazdıklarınız çok büyük önem arz ediyor.
 8. HEDEFLERİNİZİ ANLATIN: Ne işe başvurduğunuzun önemi yok, daima hedefleri ve idealleri olan bir insan olduğunuzu belirtin ve kısaca hedeflerinizi de anlatmayı ihmal etmeyin. Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz?

CV Örnekleri

CV Örnekleri CV Örnekleri CV Örnekleri CV Örnekleri CV Örnekleri

“En Etkili ve Yaratıcı 41 CV Örnekleri – Nasıl Hazırlanır?” üzerine 1 yorum

 1. Nihat says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir