1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik

Şekerleme Yapmanın Bilinen 10 Faydası

Şekerleme Yapmanın Bilinen 10 Faydası
0

İş dünyasında sizi bir adım ileriye taşıyacak ana unsurlardan biri de verimliliğinizi artırmaktır. Konu verimlilik olduğu zaman sağlık uzmanları şekerleme tavsiyesinde bulunmaktadır.

Bilimsel araştırmalar ışığında şekerleme yapmanın birçok faydası kanıtlanmıştır. Bu nedenle gün içerisinde 10 ila 30 dakika arasında uyumanın sağlığınız üzerinde bırakacağı olumlu faydalara odaklanmanız önerilmektedir. Eğer uygun bir iş hayatına sahipseniz veya bir şekilde bunu hayatınıza uygulama şansına sahipseniz; kazanacağınız olumlu nitelikleri incelemelisiniz.

Şekerleme, birkaç dakika süren bir uyku seansıdır. Tarihte Margaret Thatcher, Winston Churchill, JF Kennedy ve Thomas Edison gibi ünlü insanların şekerleme konusuna çok önem verdikleri bilinmektedir.

Gün içerisinde şekerleme yapmanın bilinen 10 faydası…

1. HAFIZANIZ ARTAR

Birçok katılımcının her gün 10 ile 30 dakika arasında şekerleme yapmalarının istendiği bir araştırma gerçekleştirildi. Zihinsel performansları ise uyandıklarından 2 buçuk saat sonra test edilecekti.

Araştırmanın sonuçları oldukça ilgi çekiciydi.

30 dakika şekerleme yapan katılımcılar büyük oranda sersemlik yaşadı. Ancak 10 dakika kestirenler daha keskin ve daha iyi zihinsel performans gösterdiler.

Araştırmalar ışığında 10 dakika civarında şekerleme yapmanın zihinsel performansınızı artıracağını ortaya koyuyor.

2. TANSİYONUZU DÜŞÜRÜR

Gün içinde şekerleme yapan kişiler daha düşük kan basıncı geliştirir ve bu nedenle kalp problemleri riski daha düşüktür.

Journal of Applied Physiology, şekerleme alışkanlığının kişinin koroner ölüm riskini %37 oranında azalttığını keşfetti. Dolayısıyla, şekerleme aynı zamanda hayat kurtarıcı bir tavsiyedir.

3. SİNİRLERİNİZ YATIŞIR

Berkeley Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, öğle yemeğinden sonra 90 dakika kestirmenin sinirlerinizi önemli ölçüde sakinleştirdiğini gösterdi.

Araştırmada, katılımcılara öğle saatlerinde korku, öfke ve neşe ifade eden bazı yüzlere bakmaları sağlandı. Bundan sonra, bazılarının kestirmesine izin verilirken, bazılarına izin verilmedi.

Saat 18:00’de resimler tekrar gösterildi. Şekerleme yapmayan katılımcılar çok daha fazla üzülürken, kestirenler ise sakindi.

Daha sakin olmak ister misin? O halde şekerleme yap.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Duygusal Zeka: Başarılı İş Liderlerinin Temel Özelliği

4. YARATICILIĞINIZ ARTAR

Şekerlemeler beyin için harika bir uyku seansıdır. Gün boyunca 20 veya 30 dakika uyumak yaratıcılığınızı önemli ölçüde artırabilir. Ayrıca bilişsel olarak düşünme, hatırlamayı artırma ve zihni boşaltma yeteneğinizi artırabilir.

Rebecca Robbins ve James Maas tarafından “Sleep for Success” adlı kitapları için yürütülen bir araştırmaya göre; yaratıcılığınızı artırmak istiyorsanız öncelikle bir 20-30 dakika arasında uyuyun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Yeni Bir İş Kurmadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 13 Soru

5. TÜKENMİŞLİK YAŞAMANIZ ÖNLENİR

Dünya üzerinde yapılan sayısız araştırmaya göre, çok fazla çalışmak ve sürekli yoğun bir hayat sürdürmek tükenmişlik sendromu ile karşılaşmanıza neden olabilir. Yine bunu engellemek için yapılan sayısız araştırmaya göre ise, gün içerisindeki 20 dakikalık bir şekerleme; sürecin tetiklenmesini büyük oranda önleyebilir.

Uyumak, zihninizi rahatlatır ve günün bir sonraki aşaması için pillerinizi yeniden şarj eder.

6. GENEL SAĞLIĞINIZI İYİLEŞTİRİR

Çok az uyuduğunuzda, vücudunuzda kortizol olarak bilinen bir stres hormonunun seviyeleri yükselir. Bu hormon glikoz intoleransı, karın yağının birikmesi, daha zayıf bağışıklık sistemi, daha yavaş öğrenme ve kötü hafıza ile sonuçlanır.

Çok az uyumada yaşanan bu sorunlara ek olarak, çok fazla kortizol, özellikle erkeklerde olmak üzere kadınlarda da testesteron seviyesini önemli oranda düşürür. Tüm bu sağlık sorunları ile karşılaşmamak için şekerleme yapmayı ihmal etmeyin.

7. RUH HALİNİZİ İYİLEŞTİRİR

Beynimizde serotonin olarak bilinen bir nörotransmitter var. Uyku, iştah ve ruh halini düzenlemekten sorumludurlar.

Bol miktarda serotonin bize genel bir esenlik ve memnuniyet duygusu verir. Strese girdiğimizde bu hormonun üreticileri bloke olmaktadır. Aynı zamanda bu hormonun çok hızlı bir şekilde tüketilmesine de neden olabiliyor. Bu durum bunalmamıza, dikkatimizin dağılmasına ve depresif hissetmemize neden olur.

Beyindeki bu hormonun normal seviyelerini geri kazanmanın bir yolu kestirmektir. Bunu yaptığınızda, beyin serotonin ile yıkanır ve iyimserliğiniz yeniden yüklenir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İş Dünyasında Başarı İçin 4 Anahtar

8. DUYU ALGIMIZ GELİŞİR

Her gün düzenli olarak şekerleme yaparak görme, işitme ve tat alma duyunuzun hassasiyetini artırabilirsiniz.

Sara C. Mednick’in araştırmalar çerçevesinde yazdığı “Take a Nap, Change Your Life” adlı bir kitabında yer aldığı üzere düzenli şekerleme yaparak duyularınızı güçlendirebilirsiniz. Ayrıca düzenli şekerleme yaparak çok daha hızlı bir şekilde sinirsel bağlantılar kurabilirsiniz. Bu aynı zamanda zihinsel yeteneklerinizi artırabileceğinizi de ortaya koymaktadır.

9. TEPKİ SÜRENİZİ ARTIRIR

Şekerleme yapmak kaslarınızı gevşettiği için tepki sürenizin artmasına olanak sağlar. Aynı zamanda beyniniz ile vücudunuzun kasları arasındaki iletişimi de büyük oranda artırır.

Bu işin soncu olarak olayları daha hızlı algılayabilir ve daha hızlı tepki verebilirsiniz.

Şekerleme her yönüyle hayatınızı kurtarabilecek bir etkiye sahiptir.

10. BİRİKMİŞ YORGUNLUKTAN KURTULABİLİRSİNİZ

Uzun bir süredir stres veya yoğun bir çalışma dönemi sonrasında birikmiş ve geçmeyen bir yorgunluk haline geçmiş olabilirsiniz. Bir süre günlük 20 dakika civarında şekerleme yapmak sizi olumsuz etkilerden kısa sürede sıyrılma fırsatı sağlar. Zihniniz ve bedeniniz bu aktivite ile çok hızlı bir şekilde yenilenecektir.

UNUTMAYIN!

Geleneksel olarak şekerleme, tembel bir insan olmanın bir işareti olarak görülüyordu. Bugün, dünyanın her yerinde büyük – küçük sayısız kuruluş çalışanlarını öğle yemeğinden hemen sonra kestirmeye teşvik ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Başarılı Olmanın 23 Yolu

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap