1. Ana Sayfa
 2. İnternetten Para Kazanmak

Nasıl YouTuber Olunur? Youtuber Ekipmanları

Nasıl YouTuber Olunur? Youtuber Ekipmanları
0

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Youtube artık çağın yeni medyası olarak kabul ediliyor. Youtube’nin çağımıza kattığı en büyük olgu ise elbette Youtuber adı verilen ve amaçları Youtube’deki izleyiciler için farklı türlerde içerik üretmek olan kullanıcılardır. Youtuber bu işi genel olarak para kazanmak ve ünlenmek için yapar. Eğer Youtuber olmak istiyorsanız, bu rehberde Nasıl Youtuber Olunur sorusu için en iyi yanıtları sağlamaya çalışacağız.

Öncelikli olarak bir Youtuber olmak için, genel kapsamda üzerinizde eğer bulunuyorsa “utangaçlığı” atmanız gerekir. Bu Youtuber olmak isteğine yönelik başarmanız gereken ilk adımdır. Youtube’de harika videolar çekmenin en iyi yolu, tamamen harika bir özgüne sahip olmaktır. Eğer özgüven konusunda sorunlarınız varsa, bu nedenle ilk etapta Özgüven Kazanma Yolları rehberimizi mutlaka inceleyin.

Bu konuda kendinize güveniyorsanız da, rehberimiz sizi harika bir Youtuber yapmak için destekleyecektir.

1. ÖNCELİKLE TÜR BELİRLEYİN

nasıl youtuber olunur

Youtuber olmak istiyorsanız, öncelikle nasıl videolar yapacağınıza karar vermek üzere bir alan-tür belirlemeniz gerekir. Youtube’de video çekebileceğiniz birçok kategori bulunur. Elbette bu kategorilere sınırlı kalmanıza gerek yok, ancak ilham almak için seçebileceğiniz kategoriler;

 • Film ve Animasyon
 • Otomobiller ve Araçlar
 • Müzik
 • Hayvanlar
 • Spor
 • Seyahat ve Etkinlikler
 • Oyun
 • Kişiler ve Bloglar
 • Komedi
 • Eğlence
 • Haberler ve Politika
 • Nasıl Yapılır ve Stil
 • Eğitim
 • Bilim ve Teknoloji

Bu kategorilerden birine yönelik kanal açmanız mantıklı olabilir. Elbette bu kategorilerden birine yönelik kanal açtığınız zaman her türden içerikler yapabilirsiniz ancak büyük bir Youtuber olmak istiyorsanız, bir kategoriyi seçmek ve o kategorinin en iyilerinden olmaya çalışmanız çok daha mantıklıdır. Bu sayede daha hızlı büyüme şansı elde edebileceğiniz gibi en iyi içerikleri oluşturmak için de fırsatınız olacak.

2. HEDEF KİTLENİZİ SEÇİN

Video kategorisini seçtikten sonra en önemli seçimlerden biri hedef kitlesidir. Bazı kanallar sadece çocuklara yönelik yaparken, bazıları emekli kadınlara yönelik yayınlar yapabilir. Bu nedenle hedef kitlenizi seçmek ve tüm yayınlarınızda bu hedef kitlenize yönelik videoyu geliştirmek önemlidir.

Hedef kitlenizi seçerken, kendinizin de o hedef kitleye uygun olup olmadığını mutlaka göz önünde bulundurun. 40 yaşında biri olarak 10 yaşındaki çocuklara yönelik içerik üretmek zor olabilir.

3. DOĞRU EKİPMANLARI TEMİN EDİN

Youtube’de insanlar artık 720p videolara bile burun kıvırır oldu. Ayrıca kaliteli bir ses içermeyen videolar da kullanıcılardan olumsuz geri bildirimler alıyor. Bu nedenle en doğru Youtuber ekipmanlarına ihtiyacınız olacak. Youtube’de son dönemlerde 4k videoları da desteklerken, Youtuberlerin ekipman konusunda bir sınırı yoktur. Yani en iyi videoları üretmek için 1 milyon liralık bütçe bile harcayabileceğiniz inanılmaz bir havuzla karşı karşıyasınız. Ancak ortalama düzeyde Youtuber ekipmanları ise şöyle;

 • Sony A6000 16-50mm
 • Sony ECM-GZ1M Mikrofon
 • Joby Gorillapod 1K Mini Tripod
 • SanDisk 16GB Class 10 SD Kart
 • Tercihe Göre Aydınlatma İçin Paneller

Elbette bu ekipmanlar dışında kendiniz de minimum 1080p videolar üretebilecek kadar kaliteli çekim sağlayan bir kamera ve orta düzeyde bir mikrofon almanız yeterli. Bunun dışında elbette videolarda ışık sorunları sık sık yaşanıyorsa, birkaç aydınlatma paneli de işinize yarayacaktır.

4. SIK SIK VİDEO PAYLAŞIN

Kategorinizi ve hedef kitlenizi belirledikten sonra yapmanız gereken şey, video çekmeye başlamaktır. Elbette ilk videolarınız tam olarak istediğiniz gibi olmayabilir ve uzun uzun çektiğiniz videoları beğenmeyebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken şey, videoları yayına almadan önce bu videoları önce arkadaşlarınıza göndermek olacak. Birkaçından samimi olarak yorum yapmalarını isteyin ve olumlu geri dönüş alırsanız eğer videoları paylaşmaya başlayın.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sosyal Medyadan Para Kazanma Yolları

5. İLK SÜREÇ – ÜZÜLMEYİN

Youtube’deki neredeyse hiçbir Youtuber eğer zaten tanınır bir insan değilse ilk videosunda milyonlar izlenmemiştir. Bu nedenle ilk videonuzu bir elin parmakları kadar kişi izleyebilir, buna kesinlikle üzülmemeniz ve yolunuza hızla devam etmeniz gerekir.

Youtube’de ilk 4-5 videosu 10 izlenmeyi geçmeyen binlerce hatta onbinlerce Youtuber bulabilirsiniz. Eğer nasıl Youtuber olunur diyorsanız, işte bu adımda gerçekten bir Youtuber olup olmayacağınızı belirleyeceğiniz an gelir. Pes etmek mi, hırslanarak yola devam etmek mi?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kısa Sürede Zengin Oldu!

Youtube’de videoları milyonlarca izlenen Youtuberlerin aslında sizden pek bir farkları olmadığını hatta sizin videoların daha iyi olduğunu da düşünebilirsiniz. Muhtemelen teşhisiniz doğrudur, peki sizin videolarınız neden izlenmiyor? Çok basit, çünkü tanınmıyorsunuz.

5. İKİNCİ SÜREÇ – TANINIR OLUN

youtuber-olmak

Youtube’de videolarınız izlensin istiyorsanız ve paranız varsa; bunu reklamlar ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Ancak muhtemelen paranız yok, bu durumda ise eliniz kolunuz bağlı oturmanın bir anlamı yok. Yapacaklarınız;

 1. Videolarınıza ilgi çekici başlıklar atın,
 2. Videolarınıza mutlaka ilgi çekici öne çıkan resimler seçin, bu video başlığından bile daha fazla önem göstermeniz gereken bir konudur. Bu konuda Youtube’de birkaç video izleyerek; programlar aracılığıyla harika öne çıkan resimler oluşturabilirsiniz,
 3. Youtube Trend’leri takip ederek, gündemdeki konulara yönelik videolar oluşturun,
 4. Tüm sosyal medya platformlarında hesaplar açın ve videolarınızı bu hesaplarınızda uygun etiketler ile paylaşın,
 5. Videolarınızı etrafınızda bulunan herkesten izlemesini, yorum yapmasını ve kendi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmasını isteyin,
 6. Forumlarda ve sözlüklerde videolarınıza yönelik -viral- paylaşımlar atın. Elbette bu forum ve sözlüklerde bunu yapmak muhtemelen hoş karşılanmayacak. Bu nedenle bunu reklam gibi değil de bir izleyici gibi yapmaya çalışın,
 7. Sizin videolarınıza benzer ama milyonlarca izlenmiş videolara ilgi çekici yorumlar bırakın. İnsanlar çok izlenen videolara kimlerin ne yorum yaptığını sıklıkla okur ve ilgi çekici yorum yapan insanların kanallarına mutlaka göz atar.

Bu adımların tamamını her videonuz için düzenli bir şekilde yapın. Videolarınız gerçekten ilgi çekiciyse ve insanlar videolarınızda keyifli zaman geçiriyorsa, bir ay gibi kısa bir süre içerisinde videolarınız bin civarında izlenmeyi mutlaka aşacaktır. Bu süreçten sonra da abone kazanmaya başlayacaksınız, bir, iki, beş derken; 1 ay gibi kısa bir sürede 100 abone rakamına bile ulaşabilirsiniz. Elbette her abone size ayrı bir ilham verecektir ve daha sıkı çalışacağınıza eminiz.

Youtube’de harika bir Youtuber olmanın en önemli yolu sabırdır, asla unutmayın.

6. ÜÇÜNCÜ SÜREÇ – YAKINLAŞIN

Youtube’deki izleyicilerin en çok hoşlanmadığı konulardan biri egodur. Eğer izleyicilerinize karşı egoya sahip olursanız, insanlar sizi izlemeyecektir. Bu nedenle izleyicilerinize yakınlık göstermek amacıyla onların yorumlarına cevap verin, beğendiğiniz yorumları beğenin ve evinizin hayatınızın nasıl olduğuna dair biraz daha özel videolar yaparak onlarla paylaşın. Ayrıca bazı Youtuber’ler yeni videolarında, eski videoların yorumlarına da yer vererek; bir nevi ödüllendirme programı uygulamaktır. İşe yarayacaktır.

7. YENİLİKÇİ OLUN

youtube

Örneğin bir eğlence kanalı açtınız ve insanların eğlenebileceği videolar oluşturuyorsunuz. Eğer bir ekibiniz yoksa ve tek başınızaysanız bir süreden sonra kendinizi tekrar etmeye başlayacağınıza eminiz. Bu adımda yeterli bütçesi olmayan tüm Youtuberlerin yaptığını yapmanız gerekir, ekiplere sahip olan diğer Youtuber’leri takip etmek. Türkiye’de en çok kazanan 30 Youtube kanalını takip ederek, ilham alabileceğiniz videolar bulabilir ve daha yenilikçi olabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken şey, taklitçi olmak yerine; bu videoları sadece ilham alarak kendinizce yorumlamanız olacak.

8. İSTATİSTİKLERİ İZLEYİN

Gün geçtikçe büyüyen bir kanala sahip olmak ve eksikliklerinizi doğrudan görmek istiyorsanız, en çok takip etmeniz gereken noktalardan biri de Youtube video istatistikleri olacak.

Youtube Studio’da Analizler bölümüne girerek, video istatistiklerinizi rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu bölümde, en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden biri Kitleyi Elde Tutma kısmı olacak. Videolarınızdan çıkan insanların, hangi saniyede videodan çıktığını bu bölümde rahatlıkla görebileceksiniz. Bu kısımı iyi değerlendirerek, insanların videodan ne zaman ve neden sıkıldığını veya neden çıkmak istediğini kolaylıkla bulabileceksiniz.

Videolarınızın beğenme istatistikleri de, hangi videolarınızın daha iyi, hangisinin daha kötü olduğunu anlamanıza ziyadesiyle yardımcı olacak.

Youtube Analizler bölümünde dikkat etmenizi önerdiğimiz bir diğer konu da, Erişim bölümüdür. Bu bölümde, seçtiğiniz videonun izlenme istatistikleri hakkında çok detaylı bilgiler bulabileceksiniz. Videolarınızı izleyenler nereden gelmiş, videonuzu Youtube aramalarından gelen insanların kaçı, arama yaptıktan sonra sizin videonuza tıklamış; ne aramış gibi…

Bu istatistiklerin her biri çok değerlidir ve sonraki videonuzu kurgularken dikkat etmeniz gereken noktaları gösterecek. Örneğin videonuz aramada 100 bin gösterim aldıysa, ancak bu 100 bin gösterimden yalnızca 100’ü sizin videonuzu tıklamışsa; bu video başlığınızın ve video öne çıkan resminizin ilgi çekici olmadığını gösterir.

9. BİRAZ PARA KAZANALIM…

Youtuberler genellikle gününün büyük bölümünü yeni bir video üretmeye harcar. Bu birçok Youtuber için tam zamanlı bir iştir. Elbette siz yeni başladığınız için bu kadar vaktinizi almıyor olabilir ancak yine de eğer videolarınız 20-30 bin izlenmeyi aştıysa ve biraz para kazanmaya başlamak sizi daha fazla hırslandıracaktır. Bu adımda Youtuber nasıl para kazanır rehberine göz atarak, videolarınızdan para kazanmaya başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap