1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik

Eşsiz 24 Özgüven Kazanma Yolları | Nasıl Kazanılır?

Eşsiz 24 Özgüven Kazanma Yolları | Nasıl Kazanılır?
2

İş hayatınızda en önemli başarı olguları arasında özgüven de yer almaktadır. Özgüven konusunda sorunlar yaşıyorsanız, bu rehberde özgüven nasıl kazanılır sorusuna harika 24 yanıt bulabileceksiniz.

Başarılı bir iş fikrinde başarısız olanlarda en çok görülen sorunlardan biri kesinlikle özgüven eksikliği. Özgüven eksikliği yaşayan bir girişimcinin dünyanın en karlı işinde bile başarılı olması beklenemez. Ayrıca “ne iş yapabilirim” gibi sorularla boğuşan birçok girişimci de de özgüven eksikliği bulunuyor.

Dünyaca kabul görmüş birçok psikolog, bireysel danışman ve yaşam koçu tarafından kabul görmüş 24 özgüven kazanma yolları ile bu eksikliğinizi büyük ölçüde giderme fırsatı elde edebilirsiniz. Bu adımlara hayata geçirmek küçük bir hareketiniz ile mümkün olabilir. Mutlaka kendinize güvenmek için hayatınızda değişiklik yapmaya başlamanız gerekiyor. Özgüven kazanma yollarının her biri kendi içerisinde ciddi öneme sahiptir. Bu özgüven eksikliğini aşmaya başlamanız için harika ipuçlarımız var.

1. Damat ve Gelin Gibi Ol: Damat ve gelin gibi daima hazırlık içerisinde olun ve kendinize özen gösterin. Saçlarınızı yaptırın veya tıraş olun. Bunu sık sık ve düzenli bir şekilde yapın.

2. Güzel giyin: Eğer güzel giyinirsen, kendin için iyi hissedeceksin. Güzel giyinerek dünya ile baş etmeye hazır hissedeceksiniz. Şimdi hemen gidip 500 liralık elbiseler alman gerekmiyor, nasıl rahat ve güzel hissedeceksen onları giymen yeterli.

3. Olumlu düşünün: Olumlu düşünmek elbette bu makaleyi okuyarak yapabileceğiniz bir şey değil. Ancak olumlu düşünmeye başlamak bile çoğu zaman yeterli olur. Kendinizi dizginlemeye başlama döneminde Norman Vincent Peale’nin Olumlu Düşünmenin Gücü adlı kitabını mutlaka okuyun.

4. Olumsuz düşünceleri öldürün: Yukarıdaki öğe ile birlikte el ele alınmalı. Kendi kendine konuşmanızı, kendinizle ilgili düşüncelerinizi ve yaptıklarınızı anlamayı öğrenmelisiniz. Kendinizi tanımak ve düşündüğünüz şeyleri ele almaya başlamak bu süreçte size çok yardımcı olacaktır.

“Kendinizi tanıyın ve tüm savaşları kazanacaksınız.” – Güneş Tzu

5. Kendinizi tanımaya çalışın: Savaşa girerken, en akıllı general düşmanını en iyi tanıyandır. Düşmanı tanımadan onu yenemezsin. Özgüvenini yerine getirmek konusunda düşmanın kendin olduğuna göre kendini iyi tanımaya başlamak onu ortadan kaldırmanın en önemli yoludur. Özgüven eksikliğinin en önemli nedenlerinden biri kendinizi sınırlamalara koymaktır. Özgür olun ve kendinizi öğrenin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRÜst Düzey 8 Genç Girişimci ve Ortak Özellikleri

6. Olumlu davranın: Olumlu düşünmekten çok bunu harekete geçirmek daha önemlidir. Aslında yalnızca bir olumlu düşüncenizi hayata geçirmek bile başlangıç için harikadır. Olumlu davranmaya başlamak için yalnızca enerjinizi toplamaya çalışın. Hızlı ve derin bir nefes alın!

7. Nazik ve cömert ol: Nazik ve cömert olmak seni daima rahatlatacaktır. Hayatının geri kalanında imajınızı geliştirmek ve özgüven eksikliğini ortadan kaldırmak için harika bir yoldur. Kaba saba bir insan asla olumlu enerji yaymaz.

“Başarının önemli bir anahtarı kendine güvendir. Kendine güvenin anahtarı hazırlıktır.” – Arthur Ashe

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

8. Hazırlanın: Bir şey yapmadan önce ona hazırlanmak size motivasyon ve özgüven sağlayacaktır. Bir sınava girecekseniz ona iyi hazırlanın. Bir konuşma yapacaksanız ona iyice çalışın.

9. İlkeler Edinin . Hayatınızın üzerine inşa edildiği ilkeler nelerdir? Bilmiyorsanız, sorun yaşarsınız, çünkü hayatınız yönsüz hissedersiniz. Hedefler ve ilkeler size ek motivasyon ve özgüven sağlar.

10. Yavaşça konuşun: Çok basit bir şey, ancak başkalarının sizi nasıl algıladığı konusunda büyük fark yaratabilir. Yetkili, otoriteye sahip bir kişi yavaş konuşur. Bu güven gösterir. Dinlemeye değmediğini düşünen bir kişi çabucak konuşur. Yavaşça konuşurken güvende hissetmemeseniz bile, birkaç kez yapmayı deneyin. Kendinizi daha güvende hissedeceksiniz. Tabii ki, aşırıya kaçmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Ev Hanımıydı Taksi Durağı Sahibi Oldu

özgüven-kazanma

11. Dik Durun: İlginç gelecektir ama kalbur durmak daima özgüven eksikliği ile doğru orantılıdır. Dik duran biri daima yüksek enerji sağlar ve çevresine güven pompalar.

12. Yetkinliği arttırın: Bulunduğunuz alandaki yetkinliğinizi artırmak size kesinlikle özgüven sağlar. Ne iş yaptığınız tamamen önemsiz. Örneğin, daha yetenekli bir yazar olmak istiyorsanız, her şeyi birden yazmaya çalışmayın. Sadece daha fazla yazmaya başlayın. Dergi, blog, kısa öyküler yazın, bazen serbest yazı yazın. Ne kadar çok yazarsan o kadar iyi olacaksın.

13. Küçük bir hedef belirleyin ve başarın: İnsanlar çok sık kendine ve başkalarına söz verir ancak bunların çok azını gerçekleştirir ve bu haliyle cesaret kırılmasına neden olur. Kendinize hemen bir veya birkaç hedef belirleyin ve bunları hayata geçirmek için yüksek motivasyon sağlayın. Her seferinde hedeflerinizi artırmaya odaklayın.

14. Alışkanlıklarınızı değiştirin: Birkaç alışkanlığınızı değiştirmek özgüven kazanmanın önemli yolları arasında yer alır. Örneğin sigarayı bırakın veya işe araba ile gitmek yerine bisiklet ile gidin.

15. Çözümlere odaklanın: Bir şeylerden şikayetçiyseniz neden onu değiştirmeye çalışmıyorsunuz? Sorunlar yerine çözüm odaklı olmak, kariyeriniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Örneğin şişman olmaktan şikayetçi misiniz? Bu çözümü olan bir sorun, hemen harekete başlayın!

16. Gülümseyin: Başarmak için hiçbir şeye ihtiyacınız yok yalnızca gülümseyin. Zamanla daha yüksek enerji sahibi olacaksınız.

17. Bir şeylere gönüllü olun: 7’nci maddede yer alan nazik ve cömert olmak ile bağlantılı bir fikir. Bir şeyler için gönüllü olmak size iyi hissettirecektir. Ve iyi hissetmek iyi bir özgüven belirtisidir. Bu anlık olarak karşılığı görülen bir fikir!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRYaşam Koçu Nedir? Nasıl Olunur?

18. Egzersiz yapın: Hem beden hemde zihinsel sağlık için olmazsa olmaz. Egzersiz yapmadan özgüven artırmak boşa bir çaba bile olabilir. Tek yapmanız gereken haftada birkaç kez yürüyüş yapmak, faydasını göreceksiniz.

19. Genel Kültür seviyenizi artırın: Genel olarak ne kadar bilgiliyseniz o kadar özgüveniniz yüksektir. Kendinize güç sağlamanın en önemli yollarından biri bilgi sahibi olmaktır. Bu yetkinliğinizi de artıracağı gibi kendinize güven sağlayacaktır. İnternet bu konuda harika bir araç ve bunu mutlaka kullanın.

20. Ertelemekte olduğunuz bir şeyler yapın: Yapılacaklar listenizde en son neyi ertelediniz? Hemen birini hayata geçirin.

21. Aktif olun: Bir şey yapmak, hiçbir şey yapmamaktan çok daha iyidir. Elbette bir şeyler yapmak zaman zaman hatalara da neden olabilir ancak bu hayatın tamamen bir parçası olmaya devam edecek. Hatasız olmaya çalışmayın, aktif olun ve daima deneyin.

22. Küçük şeyler üzerinde çalışın: Tek başınıza yapamayacağınız büyük projelerde küçük şeyler üzerinde çalışmaya başlayın. Küçük parçalar zamanla size daha büyük kapılar açacaktır. Her zaman kendinize güvenmek istiyorsanız başarınızı artırmaya odaklanmalısınız. Bunun ilk yolu küçük şeyler üzerinde çalışmaya başlamaktır.

23. Dağınık olmayın: Sadece ofisteki masanızın üzerini boşaltmak bile sizi kısa sürede rahatlatabilir. Başarılı bir insan dağınık olmaz, daima düzenli görünmek size özgüven sağlayacaktır.

24. Başkalarına fazla ihtiyaç duymayın: Sürekli olarak başkalarından yardım almanıza kendinizi şartlandırmayın. Kendi başınıza bir şeyleri hallettiğinizi fark etmek size özgüven kazandıracaktır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 21. başlıkta sanırım anlatım bozukluğu mevcut “Hiçbir şey yapmamak, bir şey yapmaktan çok daha iyidir” başlığın bütünü ile çelişmekte. Bilginize. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir