1. Ana Sayfa
  2. İnternetten Para Kazanmak

Youtuber’lar Ne Kadar ve Nasıl Para Kazanır?

Youtuber’lar Ne Kadar ve Nasıl Para Kazanır?
4

Keyifli, bilgilendirici veya haber türünde dikkate değer videolar üreten Youtuberler ne kadar ve nasıl para kazanıyor?

Youtube son zamanların en çok para kazandıran platformları arasında yer alıyor. Youtube’de video hazırlayanlara Youtuber adı veriliyor. Peki Youtuber’lar Nasıl ve Ne Kadar Para Kazanır? Merak edilen konuyu sizler için inceledik.

Youtube, dünyanın en büyük video platformu. Google’ye ait olan serviste her gün milyonlarca video ekleniyor ve her gün milyarlarca video izleniyor. Youtube, taşıdığı bu potansiyel ile video hazırlayan kişilere de para kazanma fırsatı sağlıyor. Youtube’de video hazırlayanlara genel olarak Youtuber adı veriliyor.

YOUTUBER NASIL PARA KAZANIR?

Youtube üzerinden yayınlanlanan videolardan bizzat yine Youtube aracılığıyla para kazanmak mümkün. Youtube’de Ayarlar > Para Kazanma menüsü altına giderek burada iş ortağı programına kaydolarak Videolarınıza reklam eklenmesini sağlayabilirsiniz. Bu reklamların bir kısmı gösterime, bir kısmı da tıklanmaya ödeme yapmaktadır. Bu reklamları açabilmek için ise Youtube’nin birçok sınırlandırması bulunuyor, öncelikle telif haklarına sahip ve size ait olmayan videolarda reklam gösteremezsiniz. Video size ait olsa bile çeşitli cinsellik, şiddet gibi materyaller içermesi durumunda yine reklam yayınlanmaz. Ayrıca videolarda reklam gösterebilmek için 4000 saat izlenmiş olmalı ve bin aboneye de ulaşmış olmanız gerekir, aksi durumda Youtube Reklam servisinde yer edinemezsiniz.

ÖNEMLİ: Halihazırda bir Youtuber iseniz Youtube’den Para Kazanmak adlı rehberimize göz atarak videolardan nasıl para kazanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Youtuberların videolardan para kazanmasını sağlayan bir diğer önemli yol ise bizzat videoda çeşitli ürün veya markaların reklamını yapmaktır. Bugün Türkiye’de bile binlerce abonesi bulunan Youtuberlar, sık sık videolarında çeşitli ürünlerin veya markaların reklamlarını yapmaktadır. Eğer ciddi abone sayısına ulaşırsanız sık sık şirketlerden reklam teklifleri gelmektedir. İnsanların size ulaşmasını sağlamak için sosyal medya hesaplarınızı ve bir mail adresinizi mutlaka Youtube hesabınıza eklemeyi ihmal etmeyin.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Twitch Nedir? Nasıl Para Kazanılır

Youtuberlar ayrıca birçok program, etkinlik, konferans gibi organizasyonlara da katılmakta ve bunlardan da gelir elde etmektedir.

NE KADAR KAZANIYORLAR?

Youtube Kazanç / Gelir Hesaplama rehberimizde daha ayrıntılı bir şekilde değindiğimiz üzere, Youtuberlar’ın ne kadar kazanç sağladığı konusunda bir hesaplama yapmak mümkün olsa da net rakamı bilmek kesinlikle mümkün değil. Çünkü özellikle büyük kanallarda birçok farklı türden kazanç elde etmek mümkündür. Salt Youtube videolarında çıkan reklamlardaki kazanç ise 1000 (bin) izlenmeye ortalama 80 kuruş civarında bulunuyor. Elbette bu rakam kanalın ticari seviyesi göz önüne alındığında çok değişken olabilmektedir.

BÜYÜK KANALLARDAN KAZANÇ ÖRNEKLERİ

Türkiye’de en çok izlenme alan ünlü Youtuberlar arada sırada kazançlarına ilişkin bilgiler paylaşmaktadır. Genel video içeriğine sahip kanallar arasında gösterilen kanalların kazançlarına ilişkin veriler şöyle;

Ruhi Çenet
İzlenme: 333 Milyon
Kazanç: 478 Bin Lira

Enes Batur
İzlenme: 2,5 Milyar
Kazanç: 3,7 Milyon Lira

Oha Diyorum
İzlenme: 2,2 Milyar
Kazanç: 3,3 Milyon Lira

Orkun Işıtmak
İzlenme: 860 Milyon
Kazanç: 1,3 Milyon Lira

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sosyal Medyadan Para Kazanma Yolları

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. Geçen yıl girdim bu sektöre ve şuanda Youtube ile aylık 400 tl kazanmaya başladım. video çekmesem bile bu para geliyor. tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir