Kapat

Youtube’dan Para Kazanma

Youtubeden Para Kazanma

Kurulduğu 2005 yılından itibaren hayatımızda hızlı bir şekilde yer edinmeye başlayan Youtube aynı zamanda video üreticilerine para kazanma fırsatı da sağlıyor. Üstelik Youtube’da para kazanmak için herhangi bir sermayeye ve çok ciddi teknik bilgi gereksinimine ihtiyacınız yok. Telefonunuzdan bile eğlenceli, ilgi çekici veya bilgilendirici videolar oluşturarak para kazanmaya başlayabiliyorsunuz.

Youtube’den kanal açma ve para kazanma düşündüğünüz kadar zor bir süreç değil, hatta 13-14 yaşlarındaki kullanıcılar bile Youtube’den düzenli olarak ciddi kazançlar sağlayabiliyor. Eğer bu konuda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, sizler için ayrıntılı bir Youtube Para Kazanma rehberi hazırladık. Rehberde Youtube’da Kanal Nasıl Açılır sorusuna da cevaplar bulabileceksiniz.

İnternetten para kazanma yöntemleri arasında son 5-6 yılın en çok tercih edilen platformu olan Youtube, para kazanma konusunda harika fırsatlar sağlıyor. Youtube’dan para kazanmak istiyorsanız eğer bu konuda harika ipuçları ve tüm ayrıntıları sunacağız. Youtube platformu hem hobi hemde niş bir iş olarak kesinlikle üzerine kafa yorulması gereken bir konu.

Türkiye’de de kullanım grafiği her geçen gün yukarı yönlü bir ivme yakalayan Youtube, video sahiplerine para kazanma fırsatı sağlıyor. Youtube’de bir kanala sahip olmak için sadece bir mail adresine ihtiyacınız var. Kayıt olduktan sonra Youtube’de kanalınızı hazırlayıp anında video yükleyebiliyorsunuz.

Youtube’nin ‘Monetizetion‘ özelliğini kullanmak için ise videolarınızın son 1 yılda toplam 4 bin saat izlenme alması ve kanalın 1000 (bin) aboneye ulaşması yeterli. Bu rakamları aştıktan sonra Telif Hakkı olmayan bütün videolardan para kazanmanız mümkün. Ancak elbette son dönemde ciddi bir Youtuber yönelimi olması nedeniyle 4000 saat izlenme ve 1000 aboneye ulaşmak biraz zaman alabiliyor.

YOUTUBE’DEN NASIL PARA KAZANILIR?

youtube

1- Youtube’a kayıt olun ve Kanal Açın
Youtube’a kayıt olmak için bir mail adresi ile https://accounts.google.com bağlantısından bir hesap açın. Ardından Youtube.com adresine giriş yaparak KANAL OLUŞTUR bağlantısına tıklayın ve kanalınızı açın. Kanalı açtıktan sonra kanalınız için bir Profil Resmi ve Kanal Resmi oluşturun. Bu adımları oluşturduktan sonra kanalınıza video yüklemeye başlayabilirsiniz.

2- Video Yükleyin
Kanalı oluşturduktan sonra Youtube’a ilk videonuzu yüklemeye başlayabilirsiniz. Doğru videoları yüklemek ve telif haklarına girmemek için bu küçük rehbere özen gösterin.

EK OLARAK İNCELEYİNYoutube’de Video Yayınlamak İçin Konu Fikirleri

2.1 – Para kazanmaya uygun olabilecek içerik örnekleri

Kedinizi videoya kaydettiniz ve arka planda müzik yok.
Videonuz telifsiz müzik içeriyor ve şartlarının doğrudan bir bağlantısını kullanarak ticari kullanım haklarını kanıtlayabiliyorsunuz.
Videonuzun içeriğini arkadaşınız oluşturdu ve kendisi bu içeriği kullanabileceğinizi ve bundan para kazanabileceğinizi yazılı olarak belirtti.
Orijinal müziği kendiniz oluşturdunuz ve bir plak şirketiyle anlaşma yapmadınız.

2.2 Para kazanma için uygun OLMAYACAK içeriğe örnekler
Videonuz iTunes’dan satın aldığınız müziğe veya televizyondan kaydettiğiniz içeriğe sahip.
Başkaları tarafından oluşturulan içeriğin bir derlemesini birlikte düzenlediniz.
Şok edici veya dehşet verici şiddet ve/veya çıplaklık barındıran içerik.

Bu rehbere özen göstererek oluşturduğunuz bir videoyu Youtube’a yükleyin. Ardından bu adımı dilediğiniz kadar devam edebilirsiniz. Kanalınızdaki videolar son 1 yılda toplam 4 saat izlenmeye ulaştıktan ve kanalınız bin aboneyi aştıktan sonra Youtube’dan para kazanmaya başlayabiliyorsunuz. Bu süre kanalınızdaki videoların ilgi çekici olmalarına göre değişiklik gösterebilir. Ancak videoların izlenme sayısının artması için bazı ipuçları elbette var.

3- Video İzlenmelerini Artırın

Youtube’de para kazanmaya başlayabilmek için en az 4 bin saat izlenme almanız gerekiyor, bu ilk etapta zorlayıcı olabilir, ancak aşağıdaki önerilerimizi mutlaka kullanarak 4 bin saat izlenmeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Video yükledikten sonra eğer videolarınız hiç izlenmiyorsa yada çok az izleniyorsa bunun için yapılabilecek şeyler;

 • İlgi çekici video resimleri kullanın
 • Dikkat çekici video başlıkları kullanın
 • Gündemi takip ederek nelerin çok aktif olarak izlendiğini bulun ve bunlara yönelik videolar oluşturma başlayın. Örneğin bir seçim, müzik festivali, oyun çıkışı gibi…
 • Sürdürülebilir olun ve düzenli olarak video yükleyin
 • Çok video izlenen kanalların videolarının neden çok izlendiğini anlamak için o kanallara sık sık göz atın ve inceleyin
 • Videoda çarpıcı görseller ve videoya uygun müzikler kullanmaya özen gösterin
 • Yayınladığınız videoyu sosyal medya hesaplarınızdan mutlaka paylaşın
 • Video konusunda henüz yeniyseniz arkadaşlarınıza ve dostlarınıza mutlaka videolarınızı gösterip bu konuda onların da fikrini alın ve onları mutlaka Aboneniz yapın 🙂

İnternetten para kazanmanın türlü türlü yolları var ve elbette her oyun için ekstra çaba göstermeniz gerekecektir. Bu nedenle bu tür adımlara mutlaka her video için özen göstermeyi ihmal etmeyin.

4- Para Kazanmaya Başlama

Kanalınıza videolar yükledikten sonra 4 bin saat izlenmeye ve bin aboneye ulaşınca Para Kazanma bölümü sizin hesabınız içinde aktif olur. Bu nedenle 4 bin saat izlenmeye ve bin aboneye ulaştıktan sonra Para Kazanma bölümüne girerek Youtube İş Ortağı olabilirsiniz. Youtube İş Ortağı olduktan sonra videolarınızda reklamlar çıkmaya başlar ve kullanıcılarınız bu reklamları izledikçe ve reklamlara tıkladıkça para kazanmaya başlarsınız.

5- Ne Kadar Gelir Elde Ederim?

youtube para kazanmak

Youtube’de bilinenin aksine izlenmeye göre gelir elde edilmemektedir. Youtube videolarından para kazanmak için video öncesinde, ortasında veya herhangi bir anında çıkan reklamların izlenmesi veya tıklanması gerekiyor. Bu nedenle her 100 bin izlenmede X lira kazanılır gibi bir durum tam olarak konusu değil. Ancak ortalama olarak her 100 bin izlenmeye 80 TL gibi bir gelir elde edebiliyorsunuz. Yani 1 milyon gösterim için 750 – 800 TL civarında bir para kazanmanız mümkün. Ancak belirttiğimiz üzere bu rakamlarda çok ciddi kırılmalara yaşanabilmektedir. Örneğin bazı kullanıcılar 1 milyon gösterim için 2 ila 3 bin lirası gelir elde ettiğini belirtmektedir. Konu hakkında ek bilgilere Youtube Kazanç / Gelir Hesaplama? rehberinden ulaşabilirsiniz.

6– Ne Tür Videolar Yüklemeliyim?

Bu konuda bir sınırlamaya gitmenin mantıklı olmadığını belirtmek gerekiyor. Hangi konuda çok iyi bilgiye, beceriye sahipseniz o konuda video hazırlamanızı öneriyoruz. Aksi halde eksik bilgiler veya beceriler ile oluşturulan videolar izleyicilerin dikkatini çekmeyeceği için gösterdiğiniz çaba boşuna gidebilir. Bu nedenle örneğin biyoloji konusunda bilgiliyseniz hayvanlar, bitkiler üzerine videolar çekebilirsiniz. Youtube dünyanın en çok giriş yapılan internet sitesinden biri olması nedeniyle her türlü şey ile ilgilenen bir kitleye sahiptir. Bu nedenle “Bu videoyu kim izler” diye düşünmeyin, çok ilginç bilgilere sahip videolar bile milyonlarca kez izlenebilmektedir. Tekrar etmek gerekirse hangi türde daha iyi video yapabileceğinize inanıyorsanız o konuda hazırlamaya çalışın, doğal olmanız takipçilerinizden takdir alacaktır.

7- İzleyicilerinizi Memnun Edin

Özenle hazırladığınız bir video hiç takipçiniz olmasa bile mutlaka bir miktar izlenme alacaktır. Youtube algoritmasında bu sınırlı sayıda gönderilen izleyicilerin performansları dikkate alınmaktadır. Doğrulanmamış bilgilere göre, videonuzu izlemek için video sayfasına giren ilk 5-10-50-100 vs. kullanıcının tepkileri ve videoda yaptıkları incelendikten sonra video kalitesi belirlenmektedir. Örneğin Youtube’nin arama sisteminden videonuza 100 kişi geldi ve bu kullanıcıların büyük kısmı videonun tamamını izledi, böylelikle videonuz kaliteli bir puan alır ve daha çok izlenme alması üzerine diğer videoların üzerinde görüntülenmeye başlar. Ancak bu durumun tersi halinde videonuz için durum pek parlak olmayacaktır.

8- İzleyicileri Harekete Geçirin

Videonuzu hazırlarken kullanıcıyı fazla sıkmayacak ve fazla da vakit almayacak bir şekilde onların videonuzdan hoşlanması durumunda kanalınıza abone olmasını ve videoyu beğenmesini tavsiye edebilirsiniz. Elbette bu durumu sıklaştırmanızı ve kullanıcıyı sıkmanızı önermiyoruz.

YOUTUBE’DEN 10 ADIMDA PARA KAZANMAYA BAŞLAMAK

Dünyanın en çok ziyaret edilen video platformu Youtube’de para kazanma şansınız da var. Eğer eğlenceli, bilgi içerikli yada farklı bir konseptte videolar hazırlayabilir ve bunları iyi bir şekilde pazarlayabilirseniz, bir milyoner olma şansınız bile var. Sadece Youtube’de videolar yayınlayarak devasa bir iş insanına dönüşebilirsiniz. Ancak her işte olduğu gibi bu işte de bazı zorluklar ve potansiyel sorunları var. Kaliteli ve ilgi çekici videolar hazırlayabilmeniz gerekiyor.

Peki, kendinize güveniyorsunuz ama Youtube’den nasıl para kazanacağınızı bilmiyor musunuz? O halde 10 adımda, Youtube’den para kazanmaya başlamak mümkün. Hep birlikte adımları teker teker gerçekleştirerek, bu devasa pazardan pay almaya başlayabilirsiniz.

1. KANAL NASIL AÇILIR?

Youtube Kanal Oluşturma

Halihazırda bir Youtube kanalınız yoksa, hemen bir Youtube hesabı açarak kanal sahibi olabilirsiniz. Çeşitli şekilde Youtube hesapları için beklemenize gerek yok, hesabınızı hemen açarak video yüklemeye başlayabilirsiniz.

 • İlgi çekici bir kanal adı oluşturun.
 • Kanalın gelişmiş özelliklerine giderek burada insanların sizi bulmasına yardımcı olarak Anahtar Kelimeler ekleyin.
 • Kullanıcı adınızı dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz, bunun için Google+’ya giriş yapmanız yeterli. Ancak sık sık değişiklik önermiyoruz.

2. VİDEO EKLEYİN

yükleme

Kanalı oluşturduktan sonra içerik eklemeye başlamalısınız. Videolarınız çok uzun ve çok kısa olmamalı. Ancak her halükarda yüksek çözünürlükte videolar yüklemenizi öneriyoruz. 1080p bu konuda minimum tercih olmalı.

 • Yüklediğiniz ilk videolar muhtemelen ilk etapta çok iyi olmayacaktır, bunlar başlangıç adımı olarak değerlendirilmeli.
 • Daha iyi çekim araçları ve video düzenleme programları ile içeriğinizi zenginleştirmeye çalışın.
 • Video çekimi yaparken tripod kullanın ve arkadaşlarınızdan videoları hazırlama kısmında yardım alın.
 • Video yüklerken, video isimlerini ilgi çekici olarak seçmeye özen gösterin. Sahte ve yanlış isimler seçmeyin ancak videoların keyword kısmına ilgili anahtar kelimeler ekleyin. Bunlar videoların bulunma olasılığını artırır.

3. İZLEYİCİ EDİNİN

izleyici

Videolarınıza izleyici çekmek para kazanmaya başlamanın ilk yoludur. Para kazanmaya başlamak için video izlenmesi elde etmelisiniz. Ek olarak Youtube’nin kuralları gereği son 1 yılda 4000 saat izlenme ve bin aboneye ulaşamayan kanallara para kazanma özelliği sağlanmıyor. Bu nedenle mutlak suretle izlenme almanız gerekiyor.

 • Yüklediğiniz videoları sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Facebook ve Twitter bu konuda sıklıkla tercih etmeniz gereken mecralar.
 • Videolara gelen yanıtlara cevap verin ve izleyicilerin önerilerini dikkate alın.
 • Topluluk oluşturmaya başlamak için belirli bir konseptte videolar üretmeye devam edin.

4. PARA KAZANMAYI ETKİNLEŞTİRİN

kazanma

Yüklediğiniz videolardan para kazanmaya başlamak için hesap ayarlarınızdan para kazanmayı açmanız lazım. Videodan para kazanmaya başlamak için Youtube’nin çeşitli şartları bulunuyor, bu şartlara uygunsanız; Hesap ayarlarında Para Kazanma kısmı açık olacaktır.

 • Youtube hesabınıza giriş yapın,
 • https://www.youtube.com/features kısmına giriş yapın,
 • Burada “Para Kazanma” kısmını etkinleştirin. Ancak şartları taşımıyorsanız eğer bu kısımı etkinleştiremezsiniz.

5. ÖZEL ŞARTLAR

dolar-işareti

Youtube’den para kazanmaya başlamak için özel bazı şartlara uygun olmanız gerekiyor. Bunlar; Son 12 ayda en az 4.000 saat izlenme ve mevcut abone sayılarının 1.000 olması.

 • Videoları yükledikten sonra “Video Yöneticisi” kısmının sağında yer alan $ işaretine tıklayın.
 • Dolar işareti aktif değilse veya aktif olmuyorsa, muhtemelen Para Kazanma başvurunun henüz onaylanmamış yada videonuz çeşitli telif haklarını kapsıyor.

6. GOOGLE ADSENSE

kaydolun

Youtube’den elde ettiğiniz gelir programı Google’nin Adsense servisi ile bütünleşiktir. Ödemeleriniz Google Adsense üzerinden alınmaktadır. Youtube videolarında yer alan reklamların izlenmesi ve tıklanması ile gelir kazanırsınız.

 • Adsense’ye kayıt olmak için 18 yaşından büyük olmalısınız,
 • Doğrulanmış bir ev veya iş adresiniz olmalı,
 • Kendi adınıza açılmış bir banka hesabına sahip olmalısınız.

7. ANALİZ YAPIN

analiz

Youtube’nin videolar için çok gelişmiş bir analiz bölümü bulunmaktadır. Bu analiz bölümü ile videoların ne kadar izlendiğini, ne kadar sevildiğini, beğenildiğini ve yorumlandığını görebilirsiniz.

8. VİDEOLARINIZI YAYIN

share

Videolarınızı sadece Youtube’de yayına almak yerine farklı alternatifleriniz de olacak. Her bir izleyici aynı zamanda potansiyel olarak bir süreklilik sağlayabileceği için değerlidir. Bu nedenle videolarınız için bir internet sitesi oluşturmak mantıklı olabilir. Bu internet sitesi aracılığıyla hiç erişemeyeceğiniz ziyaretçiler edinebilirsiniz. İnternet sitesi oluşturmak masraflı değildir, 100 – 200 lira ile bile mümkün. Ayrıca videolarınızı yayabilecek forumlar, sözlükleri de kullanın.

9. İŞ ORTAĞI OLUN

başlat

Kaliteli bir video yayımcısı olduğunuz zaman Youtube’nin yeni bir para kazanma sistemine ek olarak İş Ortağı programına katılma hakkı elde edersiniz. İş ortağı programı ile birçok ek özellik kazanırsınız ve daha fazla gelir elde etme şansına sahip olursunuz.

 • İş Ortağı programlarına kayıt olabilmek için 3 ayda 15 bin izlenme elde etmelisiniz.

10. EKİBİ GELİŞTİRİN

video

Youtube’de gelir kazanmanın en önemli yollarından biri de ekip oluşturmaktır. Tek bir kişi ile eğlenceli videolar üretmek zor olabilir, bu kapsamda eğlenceli bir ekip oluşturmak size daha fazla izleyici kazandıracaktır.

YOUTUBER NASIL PARA KAZANIR?

Youtube son zamanların en çok para kazandıran platformları arasında yer alıyor. Youtube’de video hazırlayanlara Youtuber adı veriliyor. Peki ama Youtuber Nasıl Para Kazanır? Bunun birçok farklı yolu var aslında…

Youtube, dünyanın en büyük video platformu. Google’ye ait olan serviste her gün milyonlarca video ekleniyor ve her gün milyarlarca video izleniyor. Youtube, taşıdığı bu potansiyel ile video hazırlayan kişilere de para kazanma fırsatı sağlıyor. Youtube’de video hazırlayanlara genel olarak Youtuber adı veriliyor.

YOUTUBER NASIL PARA KAZANIR?

Youtube üzerinden yayınlanlanan videolardan bizzat yine Youtube aracılığıyla para kazanmak mümkün. Youtube’de Ayarlar > Para Kazanma menüsü altına giderek burada iş ortağı programına kaydolarak Videolarınıza reklam eklenmesini sağlayabilirsiniz. Bu reklamların bir kısmı gösterime, bir kısmı da tıklanmaya ödeme yapmaktadır.

Youtuberların videolardan para kazanmasını sağlayan en önemli yol  bizzat videoda çeşitli ürün veya markaların reklamını yapmaktır. Bugün Türkiye’de bile binlerce abonesi bulunan Youtuberlar, sık sık videolarında çeşitli ürünlerin veya markaların reklamlarını yapmaktadır. Eğer ciddi abone sayısına ulaşırsanız sık sık şirketlerden reklam teklifleri gelmektedir. İnsanların size ulaşmasını sağlamak için sosyal medya hesaplarınızı ve bir mail adresinizi mutlaka Youtube hesabınıza eklemeyi ihmal etmeyin.

Youtuberlar ayrıca birçok program, etkinlik, konferans gibi organizasyonlara da katılmakta ve bunlardan da gelir elde etmektedir. Youtube’den para kazanmanın en önemli yolu abonedir. Ciddi abone rakamlarına ulaşabilmek için mutlaka ama mutlaka dikkat çekici olun ve kendinizi asla tekrar etmeyin.

EN ÇOK PARA KAZANAN TÜRK YOUTUBE KANALLARI

youtuber

Youtube hem işletme hemde girişimciler için önemli bir para kazanma yollarından biri. Görsel ve işitsel içerik sunanlar için önemli gelir avantajları sağlayan Youtube üzerinden kısa zamanda zengin olan Youtuberlar bile var. Youtube’nin para kazanma mantığı genellikle videolarda çıkan reklamlardır, ancak bunların dışında videoda reklam yerleştirmeleri de sıklıkla kullanılan bir yöntem.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRYoutube’dan Para Kazanmak!

Bağımsız bir araştırma şirketinin verilerine göre, Youtube üzerinden en çok para kazanan ve Türkçe içerik sunan Youtube kanalları da açıklandı. Şirketin verilerine göre ilk sırada en çok müzik dinlediğimiz NetD Müzik kanalı bulunuyor.

İşte Türkiye’de en çok para kazanan 30 Youtube Kanalı:
(Gelirler yıllık olarak hesaplanmıştır. )

 1. NetD Müzik – 44 Milyon Lira
 2. KanalD – 16 Milyon Lira
 3. Acunn – 13 Milyon Lira
 4. ATV – 12 Milyon Lira
 5. Prenses Elif – 8.5 Milyon Lira
 6. Enes Batur – 8 Milyon Lira
 7. FOX – 8 Milyon Lira
 8. TRT Çocuk – 8 Milyon Lira
 9. Toys and Fun – 7.2 Milyon Lira
 10. Beşiktaş Kültür Merkezi – 7 Milyon Lira
 11. Herşey Dahil – 7 Milyon Lira
 12. Show Ana Haber – 6.2 Milyon Lira
 13. Kırgın Çiçekler – 6 Milyon Lira
 14. Müzik Play – 4.5 Milyon Lira
 15. TRT Televizyon – 4.3 Milyon Lira
 16. AfacanTV – 4.2 Milyon Lira
 17. Orkun Işıtmak – 4.1 Milyon Lira
 18. Poll Production – 4 Milyon Lira
 19. Show Tv – 4 Milyon Lira
 20. Oha Diyorum – 4 Milyon Lira
 21. Onedio – 3.9 Milyon Lira
 22. Kara Sevda – 3.8 Milyon Lira
 23. Yapyap – 3.8 Milyon Lira
 24. Dokuz Sekiz Müzik – 3.7 Milyon Lira
 25. Kiralık Aşk – 3 Milyon Lira
 26. Kanal 7 – 3 Milyon Lira
 27. Niloya – 2 Milyon Lira
 28. Beyaz Show – 2 Milyon Lira
 29. Kafalar – 2 Milyon Lira
 30. Tarkan – 2 Milyon Lira

Ev Hanımı Youtube’den Ayda 2 Bin Lira Kazanıyor

Samsun’da bir çocuk sahibi ev kadını Nuran Bilik (31), ev ekonomisine katkı sağlamak amacıyla birçok fikri gözden geçirdi.

Yemek yapmayı seven ve çok farklı yemekleri kısa sürede yaptığını belirten Bilik, bu yemeklerini videoya çekerek Youtube’de yayınlamaya karar verdi. Kısa sürede Youtube’de 110 bin takipçiye ulaşmayı başaran ev kadını Nuran Bilik, videolarına aldığı reklamlar ile aylık 2 bin liraya yakın gelir elde ediyor. Başarı Hikayesine Göz At

“Youtube’dan Para Kazanma” üzerine 8 yorum

 1. Canan says:
 2. melek says:
 3. yasin says:
 4. Ali says:
 5. ömer says:
  • muratcem eren says:
 6. Meryem Üz says:
 7. Ferdı says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir