1. Anasayfa
 2. İnternetten Para Kazanmak

Youtube’dan Para Kazanmak! Nasıl Yapılır?

Youtube’dan Para Kazanmak! Nasıl Yapılır?
3

Son yılların en çok para kazandıran İnternetten Para Kazanma fikirleri arasında yer alan Youtube, para kazanmak isteyenler için harika fırsatlar sağlıyor. Youtube’den para kazanmak isteyenler için gerekli olan bütün bilgileri, eksiksiz bir şekilde sunmaya çalışacağız.

Youtube’den para kazanmak adlı rehberimiz ile başarılı olmak istiyorsanız tüm adımları eksiksiz bir şekilde uygulamalı ve ilginç püf noktalarına karşı da özenli olmanız gerekiyor. Youtube gerek profesyonel gerekse de amatör olarak herkes için para kazanma fırsat sağlıyor. Hep birlikte bunu nasıl yapabileceğimizi öğrenelim…

HESAP ve KANAL AÇIN

Youtube Hesap Açma
Youtube’den para kazanmanın ilk yolu bir hesap sahibi olmak ve ardından kanalı oluşturmaktır. Youtube platformuna kayıt olmak ve kanal oluşturmak için ilk olarak https://www.youtube.com ‘a girin. Burada sağ üst kısımda tarayıcı sizi Google’nin Kayıt Olma sayfasına yönlendirecektir. Burada karşınıza gelen ekranda eğer halihazırda bir Google hesabınız varsa onunla giriş yapmanız yeterli. Ancak hesabınız yoksa bu kısımda DAHA FAZLA SEÇENEK tuşuna bastıktan sonra karşınıza gelen FORM‘daki bilgileri doldurarak bir hesap oluşturabilirsiniz. Bu adımları tamamladıktan sonra açtığınız hesaba giriş yapın ve sistemin sizi Youtube.com’a yönlendirdiğini fark edeceksiniz. Youtube.com ‘a yönlendikten sonra karşınıza gelen sayfanın sağ üst köşesinde KANALIM tuşuna basarak kanalınızı oluşturabilirsiniz. Bu menüde size kanalınız için bir isim ve profil resmi belirleme için üst üste yönlendirme kısımları gelecek, kolay kolay hata yapma şansınız yok.

Dikkatinizi Çekebilir: Youtube’den En Çok Para Kazanan Türkiye Kanalları

VİDEO YÜKLEME

Youtube Para Kazanmak

Youtube hesabını ve kanalı açtıktan sonra doğal olarak Youtube’dan para kazanmak için videolar yüklemeye ihtiyacınız olacak. Youtube’de video yükleme çok basit bir süreç. Çektiğiniz veya herhangi farklı bir yol ile size ulaşan bir videoyu yüklemek için https://www.youtube.com/upload adlı sayfaya gidip burada DOSYALARI SEÇ adlı kısıma basıp bilgisayarınızdan videoyu seçmeniz yeterli. Video seçtikten sonra Youtube otomatik olarak videonuzu yüklemeye başlar ve size bu sırada videonuz için şu özellikleri sağlamanızı ister:

 • BAŞLIK
 • AÇIKLAMA
 • ETİKETLER
 • VİDEO KÜÇÜK RESİMİ

BAŞLIK: Videonuz için ilgi çekici bir başlık seçmeye özen gösterin. Youtube’de birbirinin benzeri milyonlarca kaza videosu olmasına rağmen bu videolar arasında ilgi çekici başlıklara sahip videoların izlenme olasılığı doğal olarak daha yüksek olmaktadır. Ancak videoda olmayan bir başlık seçmeniz kullanıcılarınızı üzecek ve bu konudaki geribildirimler ile kanalınız zarar görebilir. Örneğin üzücü bir trafik kazası videosunu “inanılmaz kaza” başlığı ile atabilirsiniz ancak “Araçlar havada uçarken kaza yaptı” gibi bir başlık Google ve Youtube’nin politikalarına aykırıdır ve fark edildiği zaman kanalınız kapanabilir.

AÇIKLAMA: Videonuz için bir açıklama yazabileceğiniz bölüm. Bu bölüm yine videonuz ile doğrudan alakalı olmalıdır. Spam adı verilen şeylerle bu bölümü doldurmanızı kesinlikle önermiyoruz. Sık sık Acemi Youtuber lar tarafından yapılan spam kısaca “komik izle, bebek izle, hepsi izle” gibi anahtar kelimeleri bu kısıma doldurmaktadır. Temelde bunun videonuz için hiçbir yararı yok. Bu kısımda videonuzu 3-4 cümle ile kısaca açıklamaya çalışmanız yeterli. Eğer pek bir fikriniz yoksa tek cümle bile yeterli.

ETİKETLER: Yüklediğiniz video ile alakalı anahtar kelimelerin yer aldığı kısım. Bu konuda size tavsiyemiz yine videonuz ile alakalı 3 ile 8 arasında etiket girmeniz. Örneğin bir trafik kazası videosu için; trafik kazası, araba kazası, otomobil kazası, kazalar gibi 4 etiket yazabilirsiniz. Yine video ile alakalı olmasına özen gösterin, bu kesinlikle uzun vadede daha faydalı olacak.

VİDEO KÜÇÜK RESMİ: Bu kısım videonuz ile ilgili olarak hazırlayabileceğiniz bir görseli videonun kapak resmi yapma şansı verir. Videonuz için kendi hazırladığınız bir resmi buraya yükleyebileceğiniz gibi, Youtube’nin videodan seçtiği bir kareyi de video kapak resmi olarak seçebilirsiniz. Yine sık sık yapılan bir hata: Video ile alakasız fotoğraf veya resimleri hazırlamak kanalınızdaki bu özelliğin kapatılmasına neden olur. Bu adım için Youtube tarafından bir video hazırlandı:

 

YOUTUBE’DEN PARA KAZANMA

Tüm bu adımlar Youtube’i anlamanız içindi. Şimdi gelelim Youtube’e yüklediğimiz videolar aracılığıyla para kazanmaya…

Youtube’ye yüklediğimiz videolardan para kazanabilmek için Youtube’nin iş ortağı programına kayıt olmamız gerekiyor. Bu yine Google’e ait olan Adsense platformu ile mümkün. Şimdi yine adım adım gitmekte fayda görüyoruz.

Youtube’e gelen yeni güncelleme ile Youtube’den para kazanmak için yüklediğiniz videoların ilk etapta 10 bin kere izlenmesi gerekiyor. Bu nedenle eğer Youtube’e ilk kez kayıt olduysanız bu adım muhtemelen sizin için kapalı olacaktır. Ancak Youtube’de 10 bin izlenmeye ulaşmanın çok zor olmadığını belirtelim. Örneğin kısa bir sürede 10 bin izlenme almak için kanalınıza 10 – 15 adet video yükleyin ve çok popüler kanallardaki videolara gidip onlara ilgi çekici, beğeni alabilecek yorumlar yazın. Böylelikle bu yorumları okuyan milyonlarca kullanıcıdan bir kısmının kanalınıza bastığını ve otomatik olarak videolarınızı izlediğini fark edeceksiniz. Bu yolu kullanarak 1 gün gibi kısa bir sürede 10 binden fazla izlenme almayı başaran kullanıcılar var.

Youtube-Nasil-Kazabilir-Para

10 bin izlenmeyi doğal olarak aşmak için ise o anda trend olan konular hakkında videolar hazırlamanız gerekecektir. Örneğin o gün oynanacak diziler hakkında yorum yapıp bu yorumları videoya dönüştürebilirsiniz, yada o gün oynanacak futbol maçı için yorumlar yapabilirsiniz. Bu tür videolar gününe göre çok trend olur ve hemen hemen tüm videolar bir miktar izlenir. Ancak yeri gelmişken belirtelim, Youtube’e telif hakkı olan videolar yükleyemezsiniz, yani kısaca bir video size ait değilse yüzde 90 ihtimalle telif hakkı bulunur. Şarkılar, diziler, futbol maçları ve filmler en bilindik telif hakkı içerikleridir. Örneğin herhangi bir şarkının 10 saniyesi bile videonuzda yer alamaz. Yada bir filmin 4-5 saniyelik sahnesi…

Youtube’de 10 bin izlenmeye ulaşmak için çok aceleci davranmayın, 1-2 gün bile sürmesi sizi yıldırmasın. Bu konuyu hallettikten sonra aşağıdaki adımları tamamlayarak Youtube’den para kazanmak adımına resmen başlayabilirsiniz.

1- Halihazırda Youtube hesabınızın açık olduğu tarayıcı ile https://www.youtube.com/account_monetization sayfasına giriş yapın. Bu kısımda karşınıza 4 adım gelecek.
2- Youtube’nin iş ortağı programı şartlarını kabul edin. Bu şartları direkt olarak tıklatıp hemen onaylamayın, KESİNLİKLE ama kesinlikle bu şartları mutlaka ama mutlaka okuyun. Neleri yapamayacağınızı öğrenmek için bu şartlara hakim olmanız gerekiyor.
3- Adsense’e kaydolun tuşuna basarak bir Adsense hesabı açmak için yönlendirilen sayfadaki bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurun. Bu kısımda size sadece sözleşme ve bölgeniz sorulacak.

Bu Adsense hesabınızın onaylanması yaklaşık olarak 72 saat sürmektedir. 72 saatin ardından yine 1’nci adıma geri dönün ve karşınıza gelen sayfadaki Para kazanma tercihlerini belirleyin. Bu tercih belirleme işlemlerini iyice değerlendirmenizi ve size en uygun olanı seçmenizi öneriyoruz. Hepsi bu kadar! Artık Youtube’den para kazanabiliyorsunuz.

PARAYI NASIL ALACAĞIM?

Youtube’de tüm adımları tamamladıktan sonra hesabınızda her video izlenmesinde çıkan reklamlardan para kazanmaya başlarsınız. Bu kazandığınız paralar Adsense hesabınızda toplanmaya başlar ve Adsense’de verdiğiniz banka hesabına her ayın genellikle 23’nde Türk Lirası şeklinde yatar. Bu tür işlemleri kontrol etmek ve bu konuda bilgi sahibi olmanız için sizi Youtube hesabınızın açık olduğu https://www.google.com/adsense/ sayfasına alalım. Burada hesabınız ile ilgili bütün aradıklarınızı bulabilirsiniz. Ödemeler ile ilgili sorunları ise AYARLAR > ÖDEMELER adlı bölümde bulabilirsiniz. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi Adsense hesabınız onaylanmadan bu kısıma giremezsiniz, öncelikle Adsense başvurusunun ardından yaklaşık 72 saat sonra size ONAYLANDIĞINIZA DAİR bir mail gelmesi gerekiyor. Bu mail Youtube hesabınıza girerken oluşturduğunuz e-mail adresine gelecektir. Hesabınız onaylanmadığı takdirde yeni bir başvuru için 3 ay beklemeniz gerekiyor.

NASIL DAHA FAZLA KAZANIRIM?

Youtube-Para-Kazanma-Yollari

Youtube’den daha fazla para kazanabilmek için bazı önerilerimiz elbette var.

 • Yeni aboneler elde edebilmek için yeni fikirlere ihtiyacınız olacak. Örneğin sıradan bir Youtuber olacaksanız eğer insanların sizi neden seçmesi gerektiğini düşünün? Aklınıza bir fikir geldi mi? Gelmediyse farklı fikirler arayın.
 • Düzenli olmaya özen gösterin. Belirli bir takipçi kitleniz varsa eğer bu insanların sizi daha çok takip etmesi için düzenli olun. Örneğin her gün saat 20:00’da yeni video yüklemeye çalışabilirsiniz. İnsanların bir süre sonra saat 20:00’da kanalınıza girmeye başlayacağını belirtelim.
 • Herkesin yaptığı şeyleri yapmayın, illa yapacaksanız da bunu fazla abartmayın. Örneğin yeni bir sosyal medya akımına elbette ayak uydurun ama tamamen kopya olmanız takipçilerinizi üzecektir.
 • Kanalınızın çizgisine ayak uydurun. Örneğin bir spor kanalı olacaksanız eğer durup dururken komik bebek videoları yüklemeyin.
 • Yanıltıcı başlıklar ve açıklamalar kullanmamaya özen gösterin. Clickbait adı verilen bu yöntem 1 kez işe yarar 2 kez işe yarar ama 3’ncüsünde kanalınız bile olmayabilir. Bu nedenle doğru ve net olmaya özen gösterin.
 • Sık sık diğer kanalları kontrol edin, trendlere göz atın. Bunlar size yeni fikirler verecektir.
 • Kanalınız için diğer sosyal medya sitelerinde hesaplar oluşturun. Facebook, Instagram, Google+ ve Twitter’da aktif olun ve buradan aboneler kazanmaya çalışın. İlk etapta işe yaramayabilir ama zamanla mutlaka etkisini fark edeceksiniz.
 • Kaliteli videolar üretmek zorundasınız. Bu bir öneri değil, zorunluluk. Artık 720p kalitedeki videolar bile izlenmemeye başladı. Mutlaka kaliteli videolar üretmek zorundasınız. Bunun için internette yüzlerce program var, bu düzenleme programlarını kullanabilirsiniz. -! Bu konuda ek bilgiler sunacağız !-
 • Başka sorularınız varsa eğer Youtube’nin Yardım bölümüne mutlaka uğrayın. Burada hemen hemen bütün sorularınıza harika yanıtlar bulabileceksiniz. Ayrıca aşağıdaki YORUM kısmından da sorularınızı bile iletebileceğinizi unutmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sosyal Medyadan Para Kazanma Yolları

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. kafes dovusleri tutarmi sizce

 2. SÜPER AÇIKLAMA. ANNEM BİLE YOUTUBER OLMAYA HAZIRLANIYOR:)

 3. 31 Ocak 2018

  Bilgilendirici bir yazı olmuş ellerinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir