1. Anasayfa
  2. İnternetten Para Kazanmak

Youtube Kazanç / Gelir Hesaplama – Ne Kadar Kazanırım?

Youtube Kazanç / Gelir Hesaplama – Ne Kadar Kazanırım?
2

Youtube son dönemde özellikle internetten para kazanmak isteyenler için eşsiz fırsatlar sağlıyor. Kendi evinden bile oturarak gelir elde etme fırsatı sağlayan Youtube, video çekerek para kazanmak isteyenler için en önemli platform. Eğer siz de Youtube’den para kazanmayı planlıyorsanız ve  platformun yayıncılara ne kadar kazandırdığını merak ediyorsanız, basit bir hesaplama ile fikir sağlayacağız.

Öncelikle Youtube üzerinden gelir sağlamayı planlıyorsanız, bunun için ayrıntılı bir rehberimiz var. Rehbere ulaşmak için Youtube’den Para Kazanmak adlı rehberimize mutlaka göz atın. Rehberde sıfırdan nasıl Youtube’den para kazanacağınıza ayrıntılı olarak yer verdik.

YOUTUBE KAZANÇ – GELİR HESAPLAMA

Youtube’nin yayıncılara para kazandırdığı ana konu İZLENME’dir. Ancak her izlenme size aynı anda gelir sağlamıyor elbette. Youtube’de Google’nin Adsense platformu aracılığıyla videoların içerisine reklamlar eklemektedir, bu reklamlar aracılığıyla kazanç sağlanıyor. Reklamların bir kısmı “banner” adı verilen bir şerit şeklinde izleyicilere sunulurken, bir kısmı direkt olarak videonun başında veya belirli bir kısmında başka bir videonun izlenmesi şeklinde gerçekleşiyor. Bu reklamlar ile de gelir sağlanıyor.

Youtube’de her 1000 izlenmede ortalama olarak elde edilen kazanç dünya normları için 85 cent (ABD Doları) civarındadır. Ancak Türkiye’de önemli düzeyde reklamveren olmaması nedeniyle bu rakam çok daha düşük seviyelerde bulunuyor.

Reklamlarda çıkan reklamlar ise her kanal, hatta video için aynı düzeyde değildir. Bu da reklamların gelirini önemli ölçüde değiştiren bir başka konudur. Genel olarak ticari konularda hazırlanan videolarda çıkan reklamlar daha kalitelidir. Örneğin bir müzik videosunda, eğlence odaklı reklamlar çıkabiliyorken, ticari bir konuyu ele alan bir tartışma videosunda araba reklamları çıkabilmektedir. Elbete eğlence reklamları ile araba reklamları yayıncılara aynı düzeyde gelir sağlamıyor. Ticari reklamlar daha fazla gelir sağlıyor.

1000 İZLENME İÇİN KAZANÇ

Türkiye’de ortalama düzeyde hesaplama yapacaksak eğer eğlence düzeyindeki bir kanal için 1000 gösterimde sağlanan kazanç yaklaşık 80 kuruş civarındadır. Ancak ticari olarak yayın yapan örneğin finans içerikli bir videoda 1000 gösterime alınan ortalama kazanç 4 TL civarına ulaşabilmektedir.

1 MİLYON İZLENME İÇİN KAZANÇ

Youtube’de yine ortalama düzeyde bir hesaplama yapacaksak eğer, sıradan konuya sahip videolarda kazanç 700 – 800 TL civarında gerçekleşecektir. Ticari konulu videolarda ise kazanç 4 bin liranın üzerindedir.

BÜYÜK KANALLARDAN KAZANÇ ÖRNEKLERİ

Türkiye’de en çok izlenme alan ünlü Youtuberlar arada sırada kazançlarına ilişkin bilgiler paylaşmaktadır. Genel video içeriğine sahip kanallar arasında gösterilen kanalların kazançlarına ilişkin veriler şöyle;

Ruhi Çenet
İzlenme: 333 Milyon
Kazanç: 478 Bin Lira

Enes Batur
İzlenme: 2,5 Milyar
Kazanç: 3,7 Milyon Lira

Oha Diyorum
İzlenme: 2,2 Milyar
Kazanç: 3,3 Milyon Lira

Orkun Işıtmak
İzlenme: 860 Milyon
Kazanç: 1,3 Milyon Lira

DİĞER KAZANÇ YÖNTEMLERİ

Elbette Youtuberlar sadece video içerisinde çıkan reklamlardan kazanç sağlamıyor. Youtuberların kazanç sağladığı birçok farklı yöntem bulunuyor. Bunun en büyük yöntemi ise sponsorluklardır ve bu çok sık bir şekilde tüm dünyadaki Youtuberlar tarafından kullanılıyor. Bunun en büyük yöntemi de videolar içerisine sponsorlu içerikler yayınlamaktadır. Örneğin, kozmetik ürünlerine yönelik bir kanalda bir makyaj markası ile anlaşma yapılarak videoda bu reklama atıfta bulunuluyor ve bir videodaki reklamlardan 10 kat daha fazla kazanç sağlanabiliyor.

Ayrıca Youtube’de ünlenerek film bile yapabilen ünlü Youtuberlar var, bunlar bu başarıların tamamını Youtube’ye borçlu. Bu nedenle Youtube, ilgi çekici ve izleyicilerin isteklerine yönelik içerik üretebilenlere eşsiz fırsatlar sağlıyor.

Youtube’den para kazanmanın diğer yolları için Adsense Olmadan Youtube’dan Para Kazanmanın 3 Yolu‘na göz atabilirsiniz.

Youtuberler ne kadar para kazanıyor diye düşünüyorsanız da Youtuber’lar Ne Kadar ve Nasıl Para Kazanır? rehberimizi incelemenizi öneririz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sosyal Medyadan Para Kazanma Yolları

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. 26 Nisan 2019

    10 milyar kaç tl

  2. faydalı yazı olmuş teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir