1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Nasıl Daha İyi Kararlar Verebilirim?

Nasıl Daha İyi Kararlar Verebilirim?
0

İş dünyasında sizi başarıya götürecek adımları atmak için elbette daha iyi kararlar verebilmeniz gerekir. İş dünyasına giriş yaptığınız ilk günden itibaren sıklıkla birçok alternatif içerisinden birini seçmeniz gerekecek. Bu kararlarınız hem kısa hem orta hem de uzun vadede iş dünyanızın gidişatını doğrudan etkileyecektir.

Daha iyi kararlar vermek üzere kendinizi geliştirmek istiyorsanız, Karlı İş Fikirleri platformu olarak uzmanların bu konudaki görüşlerini sizler için derledik.

1. KARARSIZ KALMAYIN

Kötü karar vermek bile hiç karar vermemekten çok daha iyidir. Bu nedenle tamamen bir ikilemde kalmak yerine mutlaka bir karara odaklanmak doğru bir fikirdir. Kararsızlığa odaklanmak yerine bir seçenek üzerinde odaklanıp, seçeneği değerlendirmek size daha fazla değer katacaktır.

2. ELEME YÖNTEMİNE GİDİN

Doğru seçeneği belirlemenin en önemli yollarından biri de eleme sistemidir. Hangi seçenek size neyi sağlarken, sizden neyi alacak? Sadece bu 2 soru ile tüm seçenekleri bir kağıda not alın. Ardından birkaç iş arkadaşınız ile sağlanan ve götürülen maddeleri ele alın. Böylelikle daha iyi bir karar verme ihtimaliniz kesinlikle daha yüksek olacak.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

3. DANIŞIN, DİNLEYİN

Türkçe’de “Bir Elin Nesi Var, İki Elin Sesi Var” diye atasözü vardır. Bu söz iş dünyasında sıklıkla size yardımcı olacaktır. Doğru kararı vermek üzere mutlaka işi bilen insanlara danışın. Eğer işi bilen insanlara ulaşamıyorsanız, işle hiç ilgisi dahi olmayan insanlardan bile ilham alabilirsiniz. Kimin hangi konuda size harika ipucu verebileceğini asla kestiremezsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İyi Liderler Ekipleriyle Aralarındaki Güveni İletişimle Nasıl Kurarlar

4. ALTERNATİF OLUŞTURUN

En iyi kararın seçenekler arasında olmadığını düşünüyorsanız, alternatifleri artırabilirsiniz. Böylelikle her bir seçenekten bir pay alarak yeni bir seçenek oluşturabilirsiniz. Evet, bu durum tüm şartlar altında mümkün değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İŞGEM Nedir? Başvuru ve Kurulum

5. SABIRLI OLUN

İş dünyasında treni kaçırmamak için aceleci olmak iyidir. Ancak çok önemli bir dönüm noktasında bulunuyorsanız, karar vermek üzere kendinize biraz zaman vermenizi mutlaka öneriyoruz. Bu sayede hiç düşünmediğiniz bir fikir elde etme fırsatınız olacak.

6. GERÇEKÇİ OLUN

İş dünyasında duygularınızı karıştırdığınız her karar sizi zamanla yıpratabilir. Bu nedenle gerçekçi olmak ve doğrudan ayrıntılar yerine işin sonucuna odaklanmanız daha mantıklı olabilir. Gerçekçi olmak aynı zamanda daha kararlı olmanızı da sağlayacak, böylelikle uzun vadeli daha iyi bir planlama yapabileceksiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir