1. Anasayfa
 2. Dükkan Açmak

Mobilya Mağazası Açmak ve Maliyeti

Mobilya Mağazası Açmak ve Maliyeti
6

Mobilya Mağazası Açmak ve Maliyeti

Yeni bir mağaza veya dükkan kurmak isteyenler için güzel bir fikrimiz var. Hepinizin bildiği ancak yoğunlaşma sıkıntı yaşadığı ve kar marjı gibi konularda bilgi sahibi olmak istediği Mobilya Mağazası Açmak hakkında güzel bir rehber hazırladık. Rehberde bir mobilya mağazası kurmak için sahip olmanız gereken tüm ayrıntıları netleştireceğiz.

Mobilya Mağazası Açmak ve Maliyeti

Neden Mobilya Mağazası Kurmalıyım?

Mobilya mağazası açtığınız zaman günde en fazla 5-10 gibi düşük sayılarda müşterilerle ilgilenirsiniz. Genellikle işletme sahibi olarak ağır bir iş ile ilgilenmezseniz. Eğer mobilyaları da seviyorsanız bu sektör tam size göre.

Sektörün en büyük avantajları ise günde 1 satış bile aylık harika kazançların oluşmasını sağlamaktadır. Mobilya mağazalarında kar marjı çoğu zaman %40‘a yakındır. Son dönemde mobilya fiyatlarının da 30.000-50.000₺ yaklaşmasıyla birlikte ciddi bir kar potansiyeliniz bulunuyor.

Mobilya Mağazası Nasıl Açılır?

Mobilya Mağazası Açmak ve Maliyeti

Mobilya mağazası açmak için öncelikle mağazanızı kuracağınız bir dükkan bulmalısınız. Dükkan bulmaya çalıştığınız vakit mobilya mağazanızın minimum 150 metrekare olmasına dikkat edin. Ayrıca mobilya mağazanız zamanla stok yapmaya başlayacağı için deposunun olduğu bir dükkan bulmak sizi uzun vadede rahatlatacaktır.

Mobilya mağazaları şehir içerisinde olduğu gibi şehir dışında da olabilir, bu konuda ciddi bir sınırlama yok. Ancak şehir içerisinde olmanız tabii ki rakiplerinize göre sizi ön plana çıkartabilecek bir faktör.

Şehir dışında mobilya mağazanızı kuracaksanız eğer kiranız daha düşük olacağı için 2 katlı dükkanlara da göz atabilirsiniz. Mobilya mağazaları ne kadar büyükse o kadar müşteriniz dükkanda kalır ve size olumlu bir geri dönüş sağlama şansı artar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Mobilya Atölyesi Açmak

Dükkanınızı belirledikten sonra öncelikle ruhsatınızı çıkartmanız gerekecek. Bulunduğunuz bölgenin belediyesine giderek

 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi (2 Adet)
 • Vergi Levhası (En Son Yılın ),(Tasdikli)
 • Kira Kontratı (Noter Tasdikli)
 • Kat Sahiplerinden Muvafakatname (Noterden)
 • Ortak Açılacak İse Ortaklık Senedi
 • İşyeri şirket adına açılacak ise; Ticaret.Sicil Gazetesi, Faaliyet Belgesi
 • İskan Belgesi (İmar Md.’Den)
 • İşyeri Devir Alınacaksa; Devir Sözleşmesi belgelerini sunmanız gerekecek.

Tüm bu belgelerle birlikte bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek ruhsatınızı sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz. Ortalama olarak 5.000-6.000₺ masrafa da hazır olmalısınız.

Mobilya Mağazası Açmak İçin Ne Kadar Para Lazım?

Mobilya Mağazası Açmak ve Maliyeti

Mobilya mağazası açmak isteyenlerin genellikle ilk sordukları soruların başında “ne kadar sermaye lazım” geliyor.

Bir mobilya mağazası açmak çok kapsamlı bir iş fikridir. Basit olarak küçük bir mağaza için 80.000-100.000₺ yeterliyken, şehrin en güzel konumlarından birinde açılabilecek 400-500 metrekarelik bir mağaza için 1-2 milyon lira sermaye gerekli olacak. Sermaye düzeyiniz kadar mal çekebilir ve daha kapsamlı bir işletme kurabilirsiniz.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Mobilya mağazalarında en büyük masraflarından biri de dekorasyondur. Bu tür işletmelerde müşterilerin ilgisini çekmek için mutlaka dekorasyona özen göstermelisiniz.

Teslimat

mobilya nakliye

Mobilya mağazalarında teslimat ve kurulum süreci büyük önem arz etmektedir. Mobilyaları güvenli bir şekilde müşterinin evine götürmek ve sorunsuz bir şekilde yerinde kurulum yapmanız gerekir.

Mobilya mağazalarının tümü bu işlemleri yapar ancak herkesin doğru dürüst yapmadığını ifade etmek gerekir. Bu nedenle nakliye ve kurulum işlerini başkalarına vermek yerine siz yaparsanız en azından müşterinizin sizden memnun kaldığı konusunda aklınızda soru işareti kalmaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Patlayacak İş Fikirleri 12 Öneri

Orta halli ikinci el bir nakliye aracı 150.000₺ civarında satın alınabilmektedir. Maliyetler listesine bunu da dahil etmeniz gerekir.

Mobilya Mağazası Açacaklara Tavsiyeler

 1. Dükkanınızın şehir içinde olması size büyük bir avantaj sağlar
 2. Sık sık reklam yapmayı unutmayın, insanlar sık sık mobilya değiştirirler ve farklı fikirlere açıktır.
 3. Mobilya mağazanızın dekorasyonu önemlidir. Bir profesyonelden bile yardım alabilirsiniz.
 4. Fiyatlarınızı belirlemek için rakiplerinizi kontrol edin. Onlardan çok ucuza veya çok pahalıya da satmamaya çalışın. Çünkü size gelen bir müşteri, muhtemelen sizden sonra rakibinizin fiyatlarına da göz atacaktır.
 5. Farklı mobilya modellerinden fazla stok yapmayın. Teşhir için ise 1 adet bulundurabilirsiniz. Farklı şeyler isteyen müşterileriniz daima olacak.
 6. Güler yüzlü bir personeliniz yoksa kesinlikle işe -1′ de başladığınızı unutmayın.
 7. Mobilyanın kurulumu ve taşınması konusunda her türlü yardımı eksik etmeyin.
 8. Mobilya mağazanızda erkek ve kadın personel bulundurmaya özen gösterin.
 9. Mağazanıza gelen her müşteriye ikramda bulunun ve onların içeride daha fazla vakit harcamasını sağlayın. Yapılan bir analize göre, bir dükkanda müşteri ne kadar uzun kalırsa o kadar daha fazla harcama yapma olasılığı artış göstermektedir. Bu sizin ilk kuralınız olmalı.
 10. Mobilyalar genellikle bir ihtiyaç değil zevk için değiştirilir. Bu nedenle sizin gerçekten piyasada aranan mobilyalara sahip olmanız ve sezon trendlerini takip etmeniz gerekir. Eğer 100 tane mobilya modelini dükkana koyar ve 1 yıl o malları hiç değiştirmezseniz iş yapamazsınız. Bir üründen çok fazla stoklamak yerine farklı farklı ürünlerden azar azar stoklayın.
 11. Kesinlikle sigorta yaptırın. En küçük kıvılcım bile tüm sermayenize zarar verebilir ve en çok yangın çıkan işyerleri böyle mağazalardır unutmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Herkesin Kolaylıkla Başlayabileceği 12 İş Fikri

Ne Kadar Para Kazanırım – Kar Marjı

mobilya mağaza

Mobilya mağazalarında kar marjı birçok ilgili sektöre göre yüksektir. Kısaca ifade etmek gerekirse birçok mobilya mağazası ayın yarısını siftah yapmadan kapatsa dahi mutludur, çünkü mobilya mağazalarında kar marjı düşündüğünüzden daha yüksektir.

Orta halli bir mobilya mağazasında bulunan ürünlerin ortalama kar marjı %40 civarında bulunur. Ancak rekabetin yüksek olduğu sıradan bazı ürünlerde kar marjı %20 civarına düşebiliyor.

Son 5-6 yılda mobilya fiyatlarının neredeyse 5 katına çıkmasıyla birlikte, çok az iş yapan mağazalar bile ciddi karlar elde etmektedir.

2023 Yılında Mobilya Mağazası İyi Bir Yatırım Olur Mu?

Mobilya sektörü insanlar için bitmek bilmez alışveriş sektörüdür. Belki insanlık tarihi boyunca sekteye uğramadan devam eden nadir sektörler arasında yer almaktadır. Özel durumlarda, ekonomik krizlerin baş gösterdiği dönemler gibi 1-2 yıllık yavaşlamalar olsa bile kendisini hızla toparlamıştır.

Bazıları için mobilya ihtiyaçtan çok zevk için değiştirilir. Bu da insan nüfusuna göre yapılan potansiyel satış rakamlarına göre çok daha üstünde talep olmasını sağlamaktadır. Öyle ki mobilyasını mütemadiyen değiştireceklerin bankadan kredi çektikleri ya da banka kredi kartlarıyla taksitlendirme yoluna giderek ihtiyacı olmadan mobilya aldıkları da bilinmektedir.

Bu sebeple 2023 yılında önemli bir ekonomik kriz olmazsa mobilya mağazası açmak kârlı bir yatırım olacaktır. Siz yeter ki yukarıda bahsedilen konularda dikkatli olun, doğru yer ve doğru ürünleri bulun. Şimdiden hayırlı işler dileriz.

2023 Yılında Mobilya Mağazası Açma Maliyeti

1- Orta büyüklükte bir mağaza (300-400 m2) kirası (metropol şehirler hariç) yıllık ortalama 300.000₺

2- Ruhsat giderleri ortalama 10.000 – 15.000₺ 

3- 300-400m2 dükkan için dekorasyon maliyeti ortalama 200.000₺

4- Nakliye için araç ortalama 400.000 – 500.000₺

5- Başlangıç için yeterli olacak seviyede ürün ortalama 2.000.000 – 3.000.000₺

6- Personel (min 10 personel) ve dükkan giderleri (fatura, yemek vb) aylık ortalama 200.000 – 225.000₺

Bu verilere göre 2023 yılında mobilya mağazası açmak ve maliyetinin ortalama 4.500.000₺ olduğunu söyleyebiliriz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (6)

 1. 9 Ocak 2022

  Mobilya montaj ustam boya cım nakliyeci var yatırımcı arıyorum 0534 657 3899

 2. hazır kurulu piyasada en populer alan adı olan web sitesini satıyorum e ticaret satın almak ısteyen iletişime gecsin

  • Burdan yazmak oranlar vermek gayet basit ama işin aslı hiç öyle değil
   Doğru mobilya’nın kar marjı yüksek fakat gideride çok yüksek.
   Mobilya mağazası için 2.000 m2 yer lazım kirası en düşük 20.000₺ depo lazım kirası 5 binle 7 bin arası nakliye arabası lazım günlük gideri 100₺
   Satış personeli muhasebe personeli taşıma kurum personeli en az 5 personel asgari ücret yemek sigorta stpaj aylık toplam en az 20.000₺ personel giderleri.
   İşin aslı daha sayılacak bir o kadar da ince işler var ama gerek yok kabacası aylık giderin minimum 40.000₺ ile 50.000₺ arası
   Yani öyle aylık bir satış yapayım yüzde 40 50 kazanıp keyfime bakayım mantığı yok ? zaten bu yazılar sayesinde her gün bir mobilya mağazası açılıyor ama her gün iki mobilya mağazası kapanıyor. İyi bildiğiniz işlerde millete yardımcı olun bilmedikleriniz de değil

 3. ben öyle %80 kar marjı olduğunu zannetmiyorum. belki yapılır ama lüks ve elit takılmak gerekir. nacizane tavsiyem ortalama bi kar marjı ile çalışıp çok satmak devir daiim i sağlamak daha önemli bence saygılar hayırlı işler

 4. Teşekkürler çok faydalı oldu.

 5. Teşekkürler çok faydalı oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir