Mobilya Mağazası Açmak ve Maliyeti

Mobilya Mağazası Açmak ve Maliyeti hakkında 2022 yılı güncelliğinde detaylı bilgiler rehberimizde yer alıyor.

Mobilya Mağazası Açmak ve Maliyeti ile benzer konular hakkında bilgi almak için Dükkan Açmak, Karlı İşler, Yeni İş Kurmak kategorimize göz atabilirsiniz.

Yeni bir mağaza – dükkan kurmak isteyenler için güzel bir fikrimiz var. Hepinizin bildiği ancak yoğunlaşma sıkıntı yaşadığı ve kar marjı gibi konularda bilgi sahibi olmak istediği Mobilya Mağazası Açmak hakkında güzel bir rehber hazırladık. Rehberde bir mobilya mağazası kurmak için sahip olmanız gereken tüm ayrıntıları netleştireceğiz.

Neden Mobilya Mağazası Kurmalıyım?

Mobilya mağazası açtığınız zaman günde en fazla 5-10 gibi düşük sayılarda müşterilerle ilgilenirsiniz. Genellikle işletme sahibi olarak ağır bir iş ile ilgilenmezseniz. Eğer mobilyaları da seviyorsanız bu sektör tam size göre.

Sektörün en büyük avantajları ise günde 1 satış bile aylık harika kazançların oluşmasını sağlamaktadır. Mobilya mağazalarında kar marjı çoğu zaman yüzde 40‘a yakındır. Son dönemde mobilya fiyatlarının da 3-4 bin liradan 10 bin liraya yaklaşmasıyla birlikte ciddi bir kar potansiyeliniz bulunuyor.

NASIL AÇILIR

Mobilya Mağazası Açmak
Mobilya Mağazası Açmak

Mobilya mağazası açmak için öncelikle mağazanızı kuracağınız bir dükkan bulmalısınız. Dükkan bulmaya çalıştığınız vakit mobilya mağazanızın minimum 150 metrekare olmasına dikkat edin. Ayrıca mobilya mağazanız zamanda stok yapmaya başlayacağı için deposunun olduğu bir dükkan bulmak sizi uzun vadede rahatlatacaktır.

Mobilya mağazaları şehir içerisinde olduğu gibi şehir dışında da olabilir, bu konuda ciddi bir sınırlama yok. Ancak şehir içerisinde olmanız tabii ki rakiplerinize göre sizi ön plana çıkartabilecek bir faktör. Şehir dışında mobilya mağazanızı kuracaksanız eğer kiranız daha düşük olacağı için 2 katlı dükkanlara da göz atabilirsiniz. Mobilya mağazaları ne kadar büyükse o kadar müşteriniz dükkanda kalır ve size olumlu bir geri dönüş sağlama şansı artar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Mobilya Atölyesi Açmak

Dükkanınızı belirledikten sonra öncelikle ruhsatınızı çıkartmanız gerekecek. Bulunduğunuz bölgenin belediyesine giderek

 1. Nüfus Cüzdan Fotokopisi (2 Adet)
 2. Vergi Levhası(En Son Yılın Tasdikli)
 3. Kira Kontratı(Noter Tasdikli)
 4. Kat Sahiplerinden Muvafakatname (Noterden)
 5. Ortak Açılacak İse Ortaklık Senedi
 6. İşyeri şirket adına açılacak ise ; · Ticaret.Sicil Gazetesi · Faaliyet Belgesi
 7. İskan Belgesi (İmar Md.’Den)
 8. İşyeri Devir Alınacaksa Devir Sözleşmesi ) belgelerini sunmanız gerekecek.

Tüm bu belgelerle birlikte bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek ruhsatınızı sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz. Ortalama olarak 2-3 bin liralık masrafa da hazır olmalısınız.

NE KADAR PARA LAZIM – SERMAYE TALEBİ

MOBİLYA MAĞAZASI AÇMAK
MOBİLYA MAĞAZASI AÇMAK

Mobilya mağazası açmak isteyenlerin genellikle ilk sordukları soruların başında “ne kadar sermaye lazım” geliyor.

Bir mobilya mağazası açmak çok kapsamlı bir iş fikridir. Basit olarak küçük bir mağaza için 30-40 bin lira yeterliyken, şehrin en güzel lokasyonlarından birinde açılabilecek 400-500 metrekarelik bir mağaza için 1-2 milyon lira sermaye gerekli olacak. Sermaye düzeyiniz kadar mal çekebilir ve daha kapsamlı bir işletme kurabilirsiniz.

Mobilya mağazalarında en büyük masraflarından biri de dekorasyondur. Bu tür işletmelerde müşterilerin ilgisini çekmek için mutlaka dekorasyona özen göstermelisiniz.

TESLİMAT

mobilya nakliye

Mobilya mağazalarında teslimat ve kurulum süreci büyük önem arz etmektedir. Mobilyaları güvenli bir şekilde müşterinin evine götürmek ve sorunsuz bir şekilde yerinde kurulum yapmanız gerekir.

Mobilya mağazalarının tümü bu işlemleri yapar ancak herkesin doğru dürüst yapmadığını ifade etmek gerekir. Bu nedenle nakliye ve kurulum işlerini başkalarına vermek yerine siz yaparsanız en azından müşterinizin sizden memnun kaldığı konusunda aklınızda soru işareti kalmaz.

Orta halli ikinci el bir nakliye aracı 50 bin lira civarında satın alınabilmektedir. Maliyetler listesine bunu da dahil etmeniz gerekir.

MOBİLYA MAĞAZASI AÇACAKLARA TAVSİYELER

MOBİLYA MAĞAZASI AÇMAK

 • Dükkanınızın şehir içinde olması size büyük bir avantaj sağlar
 • Sık sık reklam yapmayı unutmayın, insanlar sık sık mobilya değiştirirler ve farklı fikirlere açıktır.
 • Mobilya mağazanızın dekorasyonu önemlidir. Bir profesyonelden bile yardım alabilirsiniz.
 • Fiyatlarınızı belirlemek için rakiplerinizi kontrol edin. Onlardan çok ucuza da çok pahalıya da satmamaya çalışın. Çünkü size gelen bir müşteri, muhtemelen sizden sonra rakibinizin fiyatlarına da göz atacaktır.
 • Farklı mobilya modellerinden çok fazla stok yapmayın. Teşhir için ise 1 adet bulundurabilirsiniz. Farklı şeyler isteyen müşterileriniz daima olacak.
 • Güleryüzlü bir personeliniz yoksa kesinlikle işe -1’de başladığınızı unutmayın.
 • Mobilyanın kurulumu ve eve taşınması konusunda her türlü yardımı eksik etmeyin.
 • Mobilya mağazanızda hem erkek hemde kadın personel bulundurmaya özen gösterin.
 • Mağazanıza gelen her müşteriye ikramda bulunun ve onların içeride daha fazla vakit harcamasını sağlayın. Yapılan bir analize göre, bir dükkanda müşteri ne kadar uzun kalırsa o kadar daha fazla harcama yapma olasılığı artış göstermektedir. Bu sizin ilk kuralınız olmalı.
 • Mobilyalar genellikle bir ihtiyaç değil zevk için değiştirilir. Bu nedenle sizin gerçekten piyasada aranan mobilyalara sahip olmanız ve sezon trendlerini takip etmeniz gerekir. Eğer 100 tane mobilya modelini dükkana koyar ve 1 yıl o malları hiç değiştirmezseniz iş yapamazsınız. Bir üründen çok fazla stoklamak yerine farklı farklı ürünlerden azar azar stoklayın.
 • Kesinlikle sigorta yaptırın. En küçük kıvılcım bile tüm sermayenize zarar verebilir ve en çok yangın çıkan işyerleri böyle mağazalardır unutmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Herkesin Kolaylıkla Başlayabileceği 12 İş Fikri

NE KADAR PARA KAZANIRIM – KAR MARJI

mobilya mağaza

Mobilya mağazalarında kar marjı birçok ilgili sektöre göre yüksektir. Kısaca ifade etmek gerekirse birçok mobilya mağazası ayın yarısını siftah yapmadan kapatsa dahi mutludur, çünkü mobilya mağazalarında kar marjı düşündüğünüzden daha yüksektir.

Orta halli bir mobilya mağazasında bulunan ürünlerin ortalama kar marjı yüzde 40 civarında bulunur. Ancak rekabetin yüksek olduğu sıradan bazı ürünlerde kar marjı yüzde 20 civarına düşebiliyor.

Son 5-6 yılda mobilya fiyatlarının neredeyse 2 katına çıkmasıyla birlikte, çok az iş yapan mağazalar bile ciddi karlar elde etmektedir.

İNCELEYİN: Zengin Eden En İyi İş Fikirleri

Mobilya Mağazası Açmak ve Maliyeti hakkında yorum eklemek veya profesyonellerimize soru sormak için aşağıdaki formu ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

“Mobilya Mağazası Açmak ve Maliyeti” üzerine 6 yorum

 1. hazır kurulu piyasada en populer alan adı olan web sitesini satıyorum e ticaret satın almak ısteyen iletişime gecsin

  Cevapla
  • Burdan yazmak oranlar vermek gayet basit ama işin aslı hiç öyle değil
   Doğru mobilya’nın kar marjı yüksek fakat gideride çok yüksek.
   Mobilya mağazası için 2.000 m2 yer lazım kirası en düşük 20.000₺ depo lazım kirası 5 binle 7 bin arası nakliye arabası lazım günlük gideri 100₺
   Satış personeli muhasebe personeli taşıma kurum personeli en az 5 personel asgari ücret yemek sigorta stpaj aylık toplam en az 20.000₺ personel giderleri.
   İşin aslı daha sayılacak bir o kadar da ince işler var ama gerek yok kabacası aylık giderin minimum 40.000₺ ile 50.000₺ arası
   Yani öyle aylık bir satış yapayım yüzde 40 50 kazanıp keyfime bakayım mantığı yok ? zaten bu yazılar sayesinde her gün bir mobilya mağazası açılıyor ama her gün iki mobilya mağazası kapanıyor. İyi bildiğiniz işlerde millete yardımcı olun bilmedikleriniz de değil

   Cevapla
 2. ben öyle %80 kar marjı olduğunu zannetmiyorum. belki yapılır ama lüks ve elit takılmak gerekir. nacizane tavsiyem ortalama bi kar marjı ile çalışıp çok satmak devir daiim i sağlamak daha önemli bence saygılar hayırlı işler

  Cevapla

Yorum yapın


Para kazandıran en iyi iş fikirleri için ücretsiz Telegram kanalımıza katılın!