1. Anasayfa
 2. Karlı İşler

Polonya Asgari Ücret Ne Kadar? 2023

Polonya Asgari Ücret Ne Kadar? 2023
0

Polonya birçok genç işsiz için çalışması kolay olan ve para kazanması daha kolay olan Avrupa ülkesidir bu yüzden de Polonya asgari ücret merak edilen bir konudur. Polonya asgari ücret 2023 yılında 800 dolara denk geliyor. Bu içerikte vereceğimiz dolar bazlı fiyatlar tamamen Amerikan dolarıdır. Polonya’da evi kirada olan biri ayda 814 dolar harcar. Evi kirada değilse 350 dolar fatura ve market giderleri için yeterlidir. Bu nedenle Polonya asgari ücret 2023 yılında da geçimi sıkıntısız yapabilmek için güncellendi. Ayrıca buraya taşınacak biri asgari ücretle yetinmek zorunda değildir. Bir motosikletle yemek dağıtımı yaparak ayda 4.000 dolar kazanmak (bahşişler dahil) hiç de imkansız değildir.

Polonya’da tek kişi için aylık yemek (mutfak) masrafı 250 dolar civarındadır. Ulaşım ücretleri aylık abonman alınırsa 45 dolardır. Nüfusun yüzde 37’si İngilizce konuşur. Polonya nüfusu ise 39 milyon kişidir.

Polonya Asgari Ücret Ne Kadar? 2023

Öğretmen Maaşı$2500
Doktor Maaşı$4.800
Mimar Maaşı$2700
Mühendis Maaşı$2400
Garson Maaşı$400
Muhasebeci Maaşı$2000
Avukat Maaşı$3200

Polonya Hayat Ucuz mu?

Polonya’da maaşlar Avrupa ülkelerine göre biraz daha düşüktür çünkü bu ülke 2. Dünya savaşından çok çekti ve toparlanması uzun sürdü. Ancak yine de buraya taşınmayı düşünenleri için iş fikirleri az sayıda değil.

Polonya’da Asgari Ücrete İş Bulmak Kolay mı?

Evde ticaret fikirleri her ülkede olduğu gibi Polonya için de geçerli ama bu ülkede iş kurma fikirleri oldukça çeşitlidir. Yan gelir fikirleri de öyle. Polonya’da küçük sermaye ile yapılacak işler vardır. Mesela bu işlerin başında kurye olmak geliyor. Bir motor kiralayıp bu işi yapabilirsiniz. Eğer iş kurma fikri üzerinde araştırma yapıyorsanız en çok para kazandıran iş araştırmasından önce küçük gelirlerle yükselmeye çalışın. Bu ülkede düşük sermayeli iş fikirleri rahatlıkla hayata geçirilebilir.

Polonya’da en iyi girişimcilik fikirleri ile Avrupa’ya açılacaklar için fırsatlar var. İş fikri konusunda deneyimim yok ama iş bulmak istiyorum diyenler, evde iş fikirleri arayanlar Polonya’ya yerleştikten sonra evinizi garajınızı bile kiraya paylaşarak gelirler elde edebilir, evde bilgisayar tamir edebilir beceriniz varsa tesisat onarabilirsiniz.

Polonya’da Hangi İşler Var?

Küçük işletme fikirleri ile iş hayatınıza başlayabilirsiniz. Ülkede en çok yemek sektörü iş yapıyor. Yeni başlayanlar için ticaret fikirleri arayışı varsa yemek sektöründe açılmaya çalışmalılar. Girişim fikirleri Polonya’da hayata çok kolay geçirilebilir. Az sermaye ile küçük bir kebapçı dükkanı bile açabilirsiniz.

 • Polonya’da öğlen yemeği 6 dolar
 • 2 kişilik restoran yemeği 27 dolar
 • Fast Food menü 5 dolar
 • 1 L bira 2.4 dolar
 • 1 L Pepsi barda içilirse 1.2 dolar

Polonya Ev Kiraları

Polonya asgari ücret ev kirası ve mutfak masrafları için yeterlidir. Polonya’da merkezde ev kirası 400 dolardır. 1 yataklı ucuz oda kiralarsanız 300 dolar yeterlidir. Şehir merkezine yakın 80 metrekare ev kirası 690 dolardır. 3 yataklı varoş lokasyonlarda aylık kira 580 dolardır. Elektrik gaz su ve internet masrafları aylık toplam 166 dolardır.

Polonya’da ev satın almak isteyenler şehir merkezinde metrekare başına 2.800 dolar öder. Varoşlarda daire fiyatı metrekare başına 2.000 dolardır.

Polonya Market Fiyatları

1 Kg ekmek$1.8
1 Kg pirinç$0.8
12 yumurta$2.2
1 Kg peynir$5.8
1 Kg tavuk$4.3
1 Kg elma$0.8
1 Kg soğan$0.6
3L su$1
1 paket sigara$3.7
1.5L şarap$10
4 Rulo tuvalet kağıdı$1.1

Polonya Asgari Ücret İle Yaşam Maliyetleri

Varşova’da şu anda 1.8 milyon insan yaşar ve burada ayda 1.100 dolar gelire ihtiyacınız vardır. Krakow kentinde ise 767 bin kişi yaşar ve burada ayda 855 dolar geçinmeniz için yeterlidir. Polonya asgari ücret 2023 yılında 900 dolara denk geldiğini hatırlatalım. 2-3 kardeş böyle bir şehre yerleşip aynı evde kalırsa ortalama 2.700 dolar kazanacaklardır. Biriktirecekleri para yılda 12 bin dolardan az olmayacaktır. Lodz kentinde 690 bin kişi yaşar ve bu şehirde ayda 840 dolar geçinmek için yeterlidir.

 • Wraclow kenti aylık yaşam maliyeti 900 dolar
 • Lodz kenti aylık yaşam maliyeti 840 dolar
 • Gdansk kenti aylık yaşam maliyeti 950 dolar
 • Poznan kenti aylık yaşam maliyeti 870 dolar
 • Lublin kenti aylık yaşam maliyeti 800 dolar

Yaşam maliyetini anlamaya yardımcı olacak diğer ücretler şöyle;

 • Sinema bileti 5 dolar
 • Kuaför erkek 8 dolar
 • Spor ayakkabı 60 dolar
 • Kreş aidatı 240 dolar

Polonya Turist Rehberi

Polonya, Orta Avrupa’nın en popüler turistik yerlerinden biridir. Zengin bir tarihe ve doğal manzaralara sahip güzel bir ülkedir. Aynı zamanda birkaç UNESCO dünya mirası alanına da ev sahipliği yapmaktadır. Komşu ülkelere benzer bir iklime sahip olan Polonya, yaz aylarında ziyaret etmek için harika bir yer. Bununla birlikte, yıl boyunca çok çeşitli ilgi çekici yerler bulabilirsiniz.

Trajik tarihine rağmen, Polonya’nın birçok olumlu yönü vardır. Buna zengin bir kültür ve güzel bir mimari dahildir. Küçük çaplı hırsızlık ve suçlara sahip olmasına rağmen, nispeten güvenli ve huzurlu bir ülkedir.

Polonya İklimi

Polonya, kışları soğuk ve yazları sıcak olan karasal bir iklime sahiptir. Bu iklim, Orta Avrupa’nın geri kalanıyla uyumludur. Yazın çok sıcak ve nemli bir ülkedir. Kışın oldukça soğuk ve bulutlu olabilir.

Polonya Tarihi

İkinci Dünya Savaşı sırasında Polonya yok edildi. Ülkedeki anıtların çoğu hasar gördü. Ülke daha sonra komünizmden kapitalizme geçti. Başkent Varşova, kozmopolit ve ilerici bir şehirdir. Wawel Tepesi’nde yer alan ünlü Kraliyet Sarayı da dahil olmak üzere şehirde görülecek çok yer var.

Polonya’daki bir diğer önemli cazibe merkezi Bialowieza Ulusal Parkı’dır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir ve Avrupa’nın tek bizon popülasyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölge aynı zamanda kurtlara ve vaşaklara da ev sahipliği yapmaktadır. Park eşsiz bir ekosistemdir.

Poznan Şehrinde birçok eşcinsel dostu bar, kulüp ve restoran bulunmaktadır. Bir ekonomik otobüs servisi olan Flixbus ile oraya gidilmektedir. Şehir, diğer Avrupa şehirlerine otobüsle kolay erişime sahiptir.

Polonya’ya seyahat etmek için en iyi zaman Mayıs’tan Ekim’e kadar olan sıcak aylardır. İlkbahar ve yaz aylarında ziyaret etmeyi planlıyorsanız, şehirler kalabalık olabileceğinden, önceden rezervasyon yaptırmak gerekir. Sonbahar ve kış aylarında hava biraz daha kuru ve soğuktur.

Polonya

Ülke 16 şehre ayrılmıştır. En büyük şehir, Polonya’nın kültürel ve ekonomik başkenti olan Varşova’dır. Gdansk üçüncü büyük şehirdir. Orta Çağ mimarisine ek olarak, şehrin modern bir hareketli limanı vardır. Güney bölgelerde, Karpat Dağları önemli bir cazibe merkezidir. Opawski Dağları da oldukça popülerdir.

Polonya, yürüyüş ve kayak için tercih edilebilir. High Tatras, çeşitli güzel dağlar ve buzul gölleri sunmnaktadır. Güneyde, Hel Yarımadası harika bir sahil yeridir.

Polonya, Avrupa tarihinin en önemli ülkelerinden biridir ve birçok tarihi yeri mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Avrupa Birliği’nin en kalabalık beşinci üyesidir. Ayrıca özellikle Krakow’da çok çeşitli festivallerin ve diğer etkinliklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Nüfusun büyük bir yüzdesi katoliktir. Bunun nedeni, Polonya’nın tarihi boyunca birçok yabancı hükümdar tarafından işgal edilmiş olmasıdır. 1980’lerde Polonya hükümeti Komünist bir devletten özgür ve demokratik bir ülkeye geçiş yaptı. Polonya, tarihi hazinelerinin yanı sıra geniş bir nehir ağına sahiptir ve sıradağlarla çevrilidir. Morskie Oko’nun kristal buzul gölünü ziyaret edebilirsiniz.

Polonya gayri safi milli hasılası 594 milyar Avro, 2021 rakamlarına göre işsizlik oranı yüzde 5 ve enflasyon yüzde 5.1 dir.  Turistlerin bu ülkeyi ziyaret etmesi durumunda 50 Avro/gün para ayarlaması bu ülkede yaşayabilmeleri için gerekli olacaktır. Eğer 1 çocuklu bir aile gidecekse günde 100 avro, 3 çocuklu bir aile gidecekse 160 avro para harcayacaklarını göz önünde bulundurmalılar. Bu masraflar en düşük masraflardır.

İlginizi çekebilir: İspanya Asgari Ücret Ne Kadar

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir