Sürekli Para Kazandıran İşler
  1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Sürekli Para Kazandıran İşler

1

Türkiye’de birçok farklı bölgede yapılarak para kazandıracak iş fikirleri var. Ancak bazı iş fikirleri piyasa şartları ne olursa olsun birçok sektörden para kazandırma konusunda daha avantajlı. Özellikle insanların genellikle tasarruf yapamayacağı ve mutlaka ihtiyaç duyduğu sektörler sürekli para kazandıran işler arasında yer alıyor. Örneğin bir insan su içmeden yaşayamaz, bu nedenle bir su yatırımının sürekli para kazandırmadığını söylemek imkansız. Ancak her su firmasının da para kazanmadığını bilmek gerekiyor. Peki neler yapacağız?

Türkiye’de dikkat çeken sektörler sürekli değişiyor. Özellikle insanların gelir durumundaki artışın son dönemde göze çarpmasıyla birlikte birçok yeni iş kolu ortaya çıktı. Ancak günümüzde bir çok “sağlamcı” adı verilen yatırımcı yeni piyasa şartlarıyla ilgilenmek yerine daha çok sürekli para kazandıran temel işlere yatırım yapıyor. Genel olarak gıda, giyim ve barınma gibi insanın temel ihtiyaçlarına yönelik işler bu kategoride sayılmaktadır.

Ancak günümüzde her giyim, gıda ve barınma ihtiyaçlarına yönelik kurulan işletmeler para kazanamamaktadır, bu nedenle özellikle bu alanlardaki rekabet şartlarına dikkat etmeniz gerekiyor. Türkiye’nin her bölgesinde halihazırda temel ihtiyaçlara yönelik firmalarda rekabet çok yüksektir. Ancak bu sektörlerde en kötü hizmeti veren bir firma dahi, sektöre ilk girdiği günden itibaren avantajlı konumdadır. İşte daima para kazandıran ve güncelliğini kaybettirmeyen işler…

ÇOCUK İHTİYAÇLARI

çocuk

Türkiye’de eskiden ortalama çocuk sayısı 4 civarındaydı. Bu rakam günümüzde neredeyse 2 sayısına düşmek üzere. Sektörün bu açıdan bir kayıp yaşadığını düşünüyor olabilirsiniz, ancak bu büyük bir yanılgı. Araştırmalara göre çocuk sayısının düşmesi ile toplam çocuklar için paranın da doğrusal bir düşme yaşamadığını ortaya koyuyor. Bu nedenle çocuklar üzerine ihtiyaçlar halen sürekli para kazandıran işler arasında yer alıyor. Özellikle çocuk giyim ve eğlence sektöründe birçok şehir ve ilçede önemli fırsatlar var. Ayrıca giyim sektöründe kar marjı listesinin tepesinde çocuk giyim sektörü yer almaktadır.

SAĞLIKLI YAŞAM

sağlık

Günümüz insanlarının en çok takıntılı olduğu konuların başında geliyor. Sürekli olarak medya aracılığıyla bizlere “sağlıksız” yaşadığımıza yönelik alt metne sahip yayınlar yapılıyor. Bu da sağlıklı yaşam sektörünü büyük ölçüde aktif hale getiriyor. Bin yıl önce de para kazandıran bir iş fikri olan sağlıklı yaşam sektörü, hala da katlanarak devam ediyor. Bu sektör temelde çok büyük bir kategori. Örneğin soğuk algınlığı için ıhlamur satmak da bu sektörde sayılırken, hastane açmak da bu sektörde sayılmakta. Sadece Türkiye de değil dünyanın her bölgesinde insanlar sağlık için harcadığı paraya pek bakmaz, bu nedenle bu sektör sürekli para kazandırmaya devam ediyor. Sektörde yer edinmek istiyorsanız mutlaka yaptığınız iş için ciddi bir reklam kampanyası oluşturmanız gerekiyor. Çünkü sağlık sektöründe çok büyük oyuncular var ve bu oyuncular asla reklamdan kaçmamakta. Eğer lokal bazda bir çalışma yapacaksanız mutlaka bölgenize yönelik sosyal medya çalışması yapmanızı öneriyoruz.

UCUZ & HALK MARKETLERİ

market

Son dönemde sizin de fark ettiğiniz üzere artık “bakkal” kavramı büyük ölçüde ortadan kalktı. Bunun yerine her mahallede minimum 300 metrekare üzerine kurulan ucuz ürünler satan marketler kurulmaya başlandı. Çoğu genel merkeze sahip ve sektörün tüm ihtiyaçlarını barındıran işletmeler olsa da, birçok girişimci kendi markasını kurmaya başladı. Bu sektörde yer edinmek için sadece 3-5 sağlam ve ucuz mal temini yapabilecek toptancı dışında herhangi bir şeye ihtiyacınız yok. Türkiye’nin en hızlı kurulan işletmeleri arasında marketler yer almaktadır. Bir market kurmak için yaklaşık 60 bin lira sermayeye ihtiyacınız var. Ve belirtmemiz gerekiyor ki bu sektörde yer edinmeyi başaran her market sahibinin 2-3 yıl sonra bir şubesi daha açılmaktadır. Sektör çok büyük fırsatlar barındırıyor. Yalnızca ucuz ürünleri sağlıklı ve dikkat çekici bir şekilde sunmayı başarmanız gerekiyor. Ayrıca bayilik veren marketler listesine göz atarak da bu sektörde daha hızlı yer edinebilirsiniz.

YÖRESEL ÜRÜNLER

yöresel

Türkiye çok büyük bir ülke ve bu ülkenin dört bir yanı farklı iklim koşullarına sahip. Bu farklı koşullar nedeniyle her yörenin lokal olarak yetişen bazı bitkileri ve ürünleri ortaya çıkıyor. Genellikle kendi adı ile pazarda yer edinen bu ürünlerin ciddi satış rakamlarına ulaştığını belirtmemiz gerekiyor. Yöresel ürün pazarı son 7-8 yıllık dilimde daima yukarı yönlü grafik çiziyor. Sürekli para kazandıran yeni sektörler arasında yer alan yöresel ürün sektöründe yer edinmek için temelde sermayeye de ihtiyacınız yok. Sadece bu ürünleri satan ve alan kişiler arasında aracılık yaparak bile ciddi bir gelir elde edebilirsiniz. Örneğin Diyarbakır karpuz çekirdeği veya Malatya kayısı ürünlerini İzmir’de arayan binlerce hatta onbinlerce insan bulabilirsiniz. Ayrıca bu ürünleri satmak için dükkanında size yer verecek onlarda işletme de rahatlıkla bulunuyor.

TEKNOLOJİ

teknoloji

Sürekli para kazandıran kategorisi yapıp da teknoloji ele almamak mümkün değil. 2000’li yıllardan sonra hayatımıza daha fazla giren teknoloji son 17 yılın en çok para kazandıran işleri arasında yer almasının dışında, dünyanın en büyük şirketler tablosunu da büyük ölçüde değiştirdi. Bugün günümüzde inovasyon ve yenilik kelimelerini tamamen bünyesi altına almayı başaran teknoloji sektörü en çok yatırım yapılan sektör olma konumunu sürdürüyor. Teknoloji birçok alt kategoride binlerce parçaya bölünmüş durumda. Bu nedenle basit bir bilgisayar tamircisi bile sektörde iş edinme fırsatı buluyor. Hükümetlerin en çok destek verdiği sektörler arasında yer alan teknoloji için Türkiye’de de özellikle KOSGEB kredi ve hibe programları sağlıyor.

Lokal kategorilerde iş fikirleri arıyorsanız eğer, sizler için harika 62 iş fikrini listeledik! 

İlginizi Çekebilir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın