Giyim Sektöründe Kar Marjı

Karlı İşler > Giyim Sektöründe Kar Marjı

Dünyada ve haliyle Türkiye’de değer kaybetmeyecek sektörler arasında yer alan giyim sektörüne yatırım yapmayı düşünüyorsanız eğer sektörün kar marjı hakkında bilgi sahibi olmanız, kısa ve uzun vadede işletmenizi ayakta tutabilmek ve karlılığınızı artırmak için önemlidir.

Giyim sektöründe kar marjı, satılacak olan ürünlerin markasına, üretimine, satılacak yerine ve sezonuna göre farklılıklar göstermektedir. Ancak giyim sektöründe ortalama bazı kar marjı rakamları bulunuyor. Bu rakamlar da kendi içerisinde farklılık göstermektedir. Giyim sektöründe para kazanabilirsiniz ancak bunu hangi yol ile yaptığınız büyük önem arz ediyor. Kısaca giyim sektörünün kar marjı oranlarına göz atalım.

1- ÇOCUK GİYİM

Tüm giyim sektörleri arasında en karlı ürün grubu çocuk giyim ürünleridir. Çocuk giyim ürünlerinde ciddi bir marka adı altında yapılan satışlarda kar marjı yüzde 130 civarındadır. Ancak merdiven altı diye tabir edilen ve ucuz giyim marketlerinde satışa sunulan çocuk giyim ürünlerinde kar marjı yüzde 70 düzeyinde.

2- KADIN İÇ GİYİM

En az çocuk giyim kadar değerli bir sektördür. Ciddi markalarda kar marjı yüzde 110 civarında bir ortalamaya sahip. Ancak bu sektörde de ucuz iç giyim ürünleri bulunuyor. Kadınlara yönelik ucuz iç giyim satan dükkanlarda kar marjı yüzde 90 civarında bulunuyor.

3- HAMİLE GİYİM

Çok fazla ürün gamı olmamasına rağmen sektörde ortalama kar marjı yüzde 140 civarında. En karlı giyim sektörü olmasına rağmen, hitap ettiği kitle nedeniyle kendini 3’ncü sırada bulabiliyor.

4- TESETTÜR GİYİM

Kapalı – örtülü kadınlara hitap eden ve tesettür giyim olarak adlandırılan bu sektörde çok farklı ürün gamları bulunuyor. Tesettür giyiminde son 4-5 yılda çok ciddi markalar ortaya çıktı. Bu markalar adı altında satılan tesettür giyim ürünlerinde ortalama kar marjı yüzde 70 civarında. Yine bu sektörde de çok uygun fiyatlar ile de satış yapılıyor. Bu tür yerlerde kar marjı yüzde 40’a kadar düşüyor.

5- KADIN GİYİM (GENEL)

Genel kadın giyim mağazalarında ortalama kar marjı aslında çok değişken. Zira bu tür mağazalarda genellikle bazı ürünler daha fazla satıldığı için ciddi bir ortalama yakalanması çok zor. Örneğin bazı genel bayan giyim mağazalarında etekler çok satılırken, bazılarında t-shirt’ler daha fazla satılıyor. Ancak sektör ortalamasını yüzde 50 civarında belirtmek mümkün. Yalnız belirttiğimiz üzere bu tür mağazalardaki ürünlerde kar marjı ÇOK DEĞİŞKENDİR. Yüzde 50 ortalamasını yakalamak zor olabilir.

6- ERKEK İÇ GİYİM

Çok karlı bir sektör değildir. Eğer sektöre ilk kez girecekseniz erkek iç giyimine yönelmenizi pek önermiyoruz. Ciddi bir markanız yoksa eğer bu tür mağazalarda kar marjı yüzde 40’a kadar düşüyor.

7- ERKEK GENEL GİYİM

Yine bayan genel giyiminde olduğu gibi bu tür genel erkek kıyafetleri satan mağazalarda da kar marjı çok değişken. Örneğin bazı mağazalarda gömlekler çok satılırken, bazısında yine t-shirtler çok satılıyor. Bu nedenle kar marjı sık sık sezona göre bile değişiyor. Ancak İstanbul gibi büyük bir şehirde vergi uzmanları hesaplamalarına göre, bu tür mağazalarda ortalama YILLIK kar marjı yüzde 36 civarında.

İNCELEYİN: Zengin Eden En İyi İş Fikirleri

Giyim Sektöründe Kar Marjı hakkında yorum eklemek veya profesyonellerimize soru sormak için aşağıdaki formu ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

“Giyim Sektöründe Kar Marjı” üzerine 4 yorum

  1. Katilmiyorum cocuk giyim isi yapiyorum %50 uzeri urun satmak nerede ise imkansiz satarsan batarsin en karli sektor erkek giyimdir kadin surumden kazanir cok satar ic giyim yormaz tapon az kalir bunlarin arasindan en yapilmayacak olani cocuk giyimdir

    Cevapla
    • doğru tespit. bir çocuk giyim üreticisi olarak katılıyorum. bursa dan yazıyorum.. %10-15 marjı gördüğümüzde güle oynaya yapıyoruz.. kayıplar batakları dönen çekleri saymazsak tabi

      Cevapla

Yorum yapın