Bankacılık ve Finans Maaşları

Meslekler > Bankacılık ve Finans Maaşları

Karlı İş Fikirleri platformu olarak sık sık Mesleklere ilişkin merak edilen ve pek bilinmeyen sorulara da cevaplar arıyoruz. Bu rehberimizde, Türkiye’nin son yıllarda önemli bir meslek grubu haline dönüşen bankacılık ve finans mesleğinin maaşlarına yanıtlar bulmaya çalışacağız.

Öncelikle Türkiye’de üniversitelerde sıklıkla yer alan Bankacılık ve Finans Bölümü‘nün düşündüğünüz kadar ciddi bir avantaj sağlamadığını belirtmekte yarar var. Eğer standart bir masa başı iş arıyorsanız bu bölüm sizi çok mutlu etmeyebilir. Çünkü günümüz piyasa koşullarında, bankacılık ve finans bölümü mezunu olması gereken birçok iş kolunda çalışanların bu bölümden haberi bile yoktur. Bir öğretmen bile bu meslekte yer alabildiği gibi, üniversite okumamış birçok alaylı çalışana da bu bölüme yönelik işletmelerde rastlamak mümkündür. O nedenle eğer akademik veya yüksek bankacılık – finans hedefleriniz yoksa yanlış yolda olabilirsiniz.

Türkiye’de bankacılık ve finans okuyanların genellikle yaptığı ve tercih ettiği meslekler şu şekilde:

  • Gişe Yetkilisi
  • Nakit Operasyon Yetkilisi
  • Müfettiş
  • Portföy Yönetimi Yetkilisi
  • Strateji Yetkilisi
  • Finans Uzmanı
  • Sigorta Uzmanı

Bu bölümler dışında birçok finans kuruluşunda çeşitli pozisyonlarda çalışılabiliyor. Ancak yoğunlukla bu bölümlerde bankacılık ve finans mezunlarına rastlamak mümkün. Bu pozisyonların birçoğu genellikle özel şirketler olması nedeniyle yükselme olasılığı çok yüksek. Ve her yükselme şansı da maaşın bir derece artmasını sağlamaktadır.

Eğer yeni mezunsanız çok yüksek ihtimalle bu pozisyonlarda asgari ücret ile çalışırsınız. Ancak kademe yükselmelerinde maaşınız genellikle yüzde 30 civarında artış gösterir. Ayrıca özellikle dil biliyorsanız, dil tazminatı da almaya hak kazanırsınız.

 

İNCELEYİN: Zengin Eden En İyi İş Fikirleri

Bankacılık ve Finans Maaşları hakkında yorum eklemek veya profesyonellerimize soru sormak için aşağıdaki formu ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Yorum yapın