Müteahhitlik Yapmak İstiyorum Diyenlere | Nasıl Olunur?
  1. Anasayfa
  2. Meslekler

Müteahhitlik Yapmak İstiyorum Diyenlere | Nasıl Olunur?

13

Türkiye’de uzun yıllardır en karlı sektörler arasında yer alan inşaat sektörü en çok da müteahhit sayısını artırdı. Bu sektörde on binlerce kişi müteahhitlik yaparak zengin oldu ve hala da sektörde her gün yeni müteahhitler doğmaya başladı. Peki Müteahhitlik Yapmak İstiyorum diyenler ne yapacak? Nasıl müteahhit olunur? Harika sorular ve cevaplar da bir o kadar basit…

Türkiye’de Müteahhit olmaktan kolay bir şey yok. Hemen hemen her girişimci kendine bir anda ben Müteahhidim diyebilir, zira bunun için bir okul okumanıza yada binlerce lira paraya ihtiyacınız yok. Türkiye şartlarına göre Müteahhit yapmak istiyorsanız eğer sadece karar vermeniz yetiyor.

Müteahhit2

Türkiye’de Müteahhit nasıl olunur sorusunu biraz samimi olarak anlatmakta fayda görüyoruz, zira bu sektör öyle bir hal aldı ki önünü almak imkansız. Hatta Müteahhit olmak için hiç ama hiç paraya ihtiyacınız yok. Nasıl mı?

  • Yarın sabah kendinizi Müteahhit olarak adlandırıp özellikle yapılaşmanın yoğun olduğu bir bölgeye gidip arsa sahiplerini bir bir aramaya başlıyorsunuz.
  • Sonrasında bu arsa sahiplerine kat karşılığı anlaşmaya çalışacaksınız. Herkes o arsa sahibine 5 daire veriyorsa, siz 6 daire vereceksiniz. Arsa sahibi bu durumda hiç para kaybetmediği yada malı tehlikeye girmediği için bir sözleşme ile arsanın kullanım hakkını size verir. Yani arsa sahipleri hiçbir şekilde dolandırılamıyor.
  • Arsa sözleşmesini yaptıysanız artık bina için 3 Boyutlu bir modelleme yapmanız gerekiyor. Bir mimara gidip sanal bir bina ve daireler oluşturacaksınız. Sonra hoop, bir güzel tanıtım ile bu dairelerin lansmanını yapacaksınız. İnternette reklam, radyolardan, gazetelerden ve billboardlardan bu dairelerin temelden satışa sunulduğunu belirteceksiniz. Buraya kadar sadece reklama para verdiniz başka hiç paranız gitmedi.
  • Sonrasında insanların size nasıl akın akın uğradığını fark edeceksiniz. Türkiye’de piyasa değerinin 5 bin lira altında satılıp, elde kalan hiç daire yoktur. Sizde 5-10 bin ucuz vereceksiniz daireleri ama yüzde 40 peşin isteyeceksiniz, sözleşme karşılığı. İnsanların size güvenmeyeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 1-2 hafta geçmeden bütün daireleriniz satılmış ve banka hesaplarınız şişmiş olacak.
  • Bu para ile binayı tamamlayacak kadar gelir elde etmiş OLMUYORSUNUZ. Ancak işin yüzde 50-60’ı bitmiş oluyor. Bu arada daire sahiplerine ulaşıp bir yüzde  30 daha ek ödeme istiyorsunuz ve inşaat devam ettiği için ne oluyor? Bu paralar hemen hesaba yatıyor. Bina bitti ve hala sizin ev sahiplerinden alacak yüzde 30 ödemeniz kalıyor. İnsanlara anahtar teslimi yaptığınız zaman da bu yüzde 30 sizin karınız oluyor.

İnanmıyorsunuz belki ama bugün Müteahhitler sadece bunu yapıyor ve bu yol ile kendine Müteahhit diyen binlerce girişimci ortaya çıktı ve çoğu kısa zamanda zengin oldu. Ayrıca 1-2 bina tamamladıktan sonra çoğuna her gün arsa sahiplerinden teklifler gitmeye başladı. Çünkü Müteahhitler özellikle Anadolu’da gerçekten değerlidir ve güçlü insanlar olarak bilinmektedirler.

EK OLARAK İNCELEYİN: İnşaat Şirketi Kurmak

Bu işe girmeyi düşünüyorsanız tek bilmeniz gereken şey güvendir. Özellikle yörede tanınıyor yada tanınan insanları tanıyorsanız arsa sahipleriyle anlaşmanız ve dairelerinizi sanal olarak satmanız daha kolaydır. Ayrıca bir miktar sermayeniz varsa ve binanın temelini kendi sermayeniz ile dikebilirseniz, insanlar size daha çok güvenir ve daireleri daha kısa sürede satarsınız.

Sık bilinen bir yanlış olarak da Müteahhitlik belgesi diye bir şey yoktur. Bu işi yaparken kimse sizden belge istemez.

Müteahhitlik hakkında ek bilgileri YORUM bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

Yorumlar (13)

  1. Benim görüşüm söylediklerinizde yanlışlık olma ihtimali yüksek bir oranda,dedemin inşaat şirketi var tapu dairesi vs ben gidiyorum para yüzde 50 peşin istiyoruz kalan 50sini verene kadar anahtar teslim etmiyoruz ve tapu vermiyoruz ve Allaha şükür şuana kadar inşaat sektöründe tek bir iflasımız yoktur bence bu yöntem daha iyi ilerletebilir.

  2. E iyidi binayı kim hangi para ile bitirecek?

  3. Bir akrabam aynı böyle zengin oldu gerçekten. Adamın bi arabası tek vardı

Bir yanıt yazın