Kule Vinç Operatörü Nasıl Olunur? Maaşları ve Belgesi

Kule Vinç Operatörü Nasıl Olunur? Maaşları ve Belgesi hakkında 2022 yılı güncelliğinde detaylı bilgiler rehberimizde yer alıyor.

Kule Vinç Operatörü Nasıl Olunur? Maaşları ve Belgesi ile benzer konular hakkında bilgi almak için Meslekler kategorimize göz atabilirsiniz.

Türkiye’de son yıllarda ekonomi büyük oranda inşaat odaklı ve inşaat sektörü her geçen gün büyümesini sürdürüyor. Bu dönemde de inşaat şirketleri en çok kule vinç operatörleri konusunda sıkıntılar yaşadı. Çünkü Türkiye’de yeteri kadar kule vinç operatörü yok. Bu da kule vinç operatörlerini çok değerli kılıyor.

VİNÇ OPERATÖRÜ NEDİR?

Öncelikle Vinç Operatörü, inşaatlarda vinçleri kullanan personele verilen isimdir. Ayrıca kule vinçlerde de çalışan personellere Kule Vinç Operatörü adı verilmektedir.

Vinç operatörleri genellikle sanayi tesisleri, fabrikalar, inşaatlar, limanlar ve demiryollarında bulunan vinçleri kullanır. Vinç operatörlerinin çalışma saatleri ise çok esnektir. Zira vinç operatörleri düzenli olarak 7-8 saat çalışmak yerine bazen 2-3 saat içerisinde 10 dakika çalışır, bazen ise aralıksız 7-8 saat çalışabilir. Çok dikkat ve konsantrasyon isteyen bu meslek dalında çalışmak için kararlı ve dikkatli olmanız gerekir. Bu özelliklere sahip değilseniz can veya mal kaybına neden olabileceğiniz için bu mesleğe uygun değilsinizdir.

NASIL VİNÇ OPERATÖRÜ BELGESİ ALINIR

kule-vinç-operatörü

Kule vinç operatörü olmak için belgeye ihtiyacınız var. Kule Vinç Operatörü olabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen kurslardan Onaylı Kurs Operatör Belgesi almanız gerekiyor. Bu belgeyi alabilmek düşündüğünüz kadar kolay değil. Hem eğitim hemde sahada çalışmadan bu belgeyi alamazsınız. Ayrıca bazı kurumlar Milli Eğitim Bakanlığı izni ile özel kurslar açmış ve buralarda da Onaylı Kurs Operatör Belgesi verilmektedir. Bir çok şehirde bu özel kursların olmadığını belirtelim.

VİNÇ OPERATÖRÜ OLMAK İÇİN ARANAN ŞARTLAR

Herkes Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen belgeyi alamıyor. Kurslara yazılmak için aşağıdaki şartları taşımanız gerekiyor:

 • 18 yaşını geçmiş olmak
 • Tam teşekküllü sorunsuz bir sağlık raporu almak
 • Temiz adli sicil belgesi
 • En az ilkokul mezunu olmak

Bu şartları karşılıyorsanız Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel kurslara giderek 5 adet fotoğraf ve nüfus cüzdan fotokopisi ile başvuruda bulunabilirsiniz.

VİNÇ OPERATÖRÜ MAAŞLARI

Türkiye’de ne yazık ki yeterli vinç operatörü bulunmamaktadır. Bu nedenle bu mesleğe sahip kişilerin maaşları her alanda değişmekle birlikte asgari ücretin en az 4-5 katı civarındadır. Yani Türkiye’de ortalama olarak vinç operatörü maaşı şuanda 5 bin lira civarındadır. Ancak tekrar belirtmek gerekirse vinç operatörleri bulunmaması nedeniyle bazı yerlerde bu maaş 15 bin liraya kadar çıktı. İşte bu konuda yapılan son açıklama:

Adana Kamu Müteahhitleri Derneği Başkanı Mustafa Karslıoğlu, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, ayda 15 bin liraya çalışacak vinç operatörü bulamadıklarını ifade ederek, ailelere çocuklarının bu alana yönlendirilmesini istedi.

Konu ile ilgili olarak değerlendirmelerini sürdüren Karslıoğlu, ”

Bu iş kolu tehlikeli ancak eskiye nazaran teknoloji çok gelişti bu nedenle yaşanan sorunlar minimuma inmiş durumda. Vinç operatörü eğitimi de düşünüldüğü kadar zor değil. 3-5 aylık bir süreç sonrasında belge alınabiliyor

” dedi.

VİNÇ OPERATÖRLERİNİN HAYATI – VİDEO

Kule Vinç Operatörlerinin hayatına kısa bir bakış atabilmek için videoya göz atabilirsiniz.

İNCELEYİN: Zengin Eden En İyi İş Fikirleri

Kule Vinç Operatörü Nasıl Olunur? Maaşları ve Belgesi hakkında yorum eklemek veya profesyonellerimize soru sormak için aşağıdaki formu ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

“Kule Vinç Operatörü Nasıl Olunur? Maaşları ve Belgesi” üzerine 20 yorum

 1. herkese selam vinç oporötörüyüm aynı zamanda silindir oporötörüyüm c sınıf ehliyetim var her hangi bir fimada çalışabilirim yurt içi yutr dışı farketmez 053959126 11 necati can

  Cevapla
 2. kule tavan mobil lastikli paletli kafes bomlu denizde duba üstü ves selam ehliyetim1995 doğumlu 1993 sadık oğlu gemi söküm istan bul kadıköy de vinç yağ cılığımla denizden batıkgemi çıkartılmasında öz ağbim yanın da vinççilik mesleğine adım attım lr tipi lastikli 110 demag marka vinç enson libyadan fıran sız adrigem firma sının 220 tadağno fağun laçalıştım enka teknik le elek tirik santrali bacalarını diktim başarıyla ali ağada izmir evim şuan boştayım iş arıyorum saygılar

  Cevapla
 3. İyi günler,Afyon’da minik bir butiğim var iş olmuyor,iş değişikliği yapmak istiyorum öneriniz nedir?

  Cevapla
 4. Merhaba, kule vinç ve mobil vinç öperatörüyüm, iş arıyorum, şehir farketmez, teşekkürler. 5373459823 MehmetŞah

  Cevapla
 5. Bir arkadaşın eşi vinç operatörü bildiğim kadarıyla… O yüzden onun mailini veriyorum. Teşekkürler…

  Cevapla

Yorum yapın


Para kazandıran en iyi iş fikirleri için ücretsiz Telegram kanalımıza katılın!