Kırtasiye Açmak | Kar Marjı ve Maliyeti

Kırtasiye Açmak

Türkiye, dünyada en çok ilkokul ve lise öğrencisine sahip ülkelerden biri. Ayrıca okul öncesi öğretim de son yıllarda ciddi bir artış göstermesiyle, öğrencilerde ciddi bir artış var. Bu rakam yaklaşık olarak 18 milyon civarında. Hal böyleyken Türkiye’de kırtasiye açmak ciddi bir iş fikri olarak karşımıza çıkıyor. Peki Kırtasiye nasıl açılır? Kar marjı ve maliyeti ne düzeyde? İşte merak edilenler…

Uygun fiyatlar ve doğru ürünler barındırın

Kırtasiyeler günümüzde öğrencilerin en çok uğradığı dükkanlardan biridir. Muazzam öğrenci potansiyeli barındıran Türkiye’de yalnızca bir köy okulunun bulunduğu bir köyde bile kırtasiye ile para kazanmak mümkün. Kırtasiye açmak için ise sektörde ciddi bir deneyime veya yüksek miktarlarda dekorasyon masraflarına ihtiyacınız yok. Öğrenciler çoğu zaman aradığı her ürünü aynı yerde ve uygun fiyatlar ile bulmak ister. Bu nedenle yalnızca doğru bir ürün gamına ve uygun fiyatlara ihtiyacınız var.

Erişebilir olun

Ayrıca erişebilir olmak her dükkan için olduğu gibi kırtasiyeler için de önemlidir. Örneğin A okulunda okuyan bir öğrenci kalem almak için bir kilometre yol yürümek istemeyecektir. Bu nedenle eğer bir okul çevresinde kırtasiye açmayı düşünüyorsanız halihazırda o bölgedeki kırtasiyeleri -rekabet- açısından incelemeniz gerekiyor. Eğer 10 yıl boyunca bir kırtasiye o bölgede bulunuyorsa, müşterilerin ilgi odağını değiştirmenin zaman alacağını bilmeniz gerekiyor. Eğer dükkan kiralama yöntemi ile kırtasiye kuracaksanız, farklı okul çevrelerine odaklanmanız daha mantıklı olacak. Kırtasiyeler çok avantajlı işlerden biri olduğu için sık sık farklı alternatifler bulmanız mümkün.

Kırtasiye açmak için gerekli belgeler

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Bir dükkan belirledikten sonra kırtasiye açmak için bazı belgelere ihtiyacınız olacak. Bu belgeler kırtasiyenizin resmi olarak kurulması için ve ilerleyen süreçte herhangi bir yasal mevzuatta sorun yaşamamanız açısından büyük önem arz ediyor.

 • İtfaiye raporu (İtaiyeden)
 • İşletme Ruhsatı  (Belediyeden)
 • Vergi borcu yoktur yazısı (Belediyeden)
 • Reklam kaydı (Belediyeden)
 • Kira sözleşmesi (iş yeri sahibinden)
 • Esnaf kaydının yapılması (esnaf ve zanaatkarlar odasından)
 • Sık bilinen bir yanlış olarak kırtasiye açmak için ustalık belgesi ihtiyacı yoktur.
 • Vergi levhasının alınması (vergi dairesinden)

İyi bir toptancı bulun

Türkiye’de kırtasiye malzemelerinin bulunabileceği binlerce toptancı vardır. Ancak en uygun fiyat ile ve en en hızlı teslim yapan toptancıyı bulmanız gerekiyor. Eğer uygun fiyat konusunda sorunlarınız varsa, bulabildiğiniz tüm toptancılardan fiyat talep etmeyi ihmal etmeyin. Daha önce de belirttiğimiz üzere kırtasiyecilikte fiyatlar, doğrudan iş sürecinizi etkileyen en önemli olgudur.

Kırtasiye dükkanı maliyeti

Ortalama düzeyde bir kırtasiye dükkanı açabilmek için maliyetleri şöyle belirtmek mümkün:

 • Ruhsat – Vergi – Yasal Mevzuat masrafları: 2.000 TL
 • Kira: 2.000 TL
 • Dekorasyon masrafları: 8.000 TL
 • Malzemeler: 30.000 TL

Yani ortalama olarak bir kırtasiye dükkanı açabilmek için 42 bin liraya ihtiyacınız olacak. Ayrıca ilk aylarda iş yapamayacağınızı düşünürsek eğer mutlaka banka hesabınızda 50 – 60 bin lira sermaye olmadan bu işe girmenizi önermiyoruz.

Kar Marjı

Kırtasiyelerde ortalama kar marjı düşündüğünüz kadar yüksek değildir. Ortalama olarak tüm malları ele alırsak kar marjı yüzde 20 civarında hesaplanabilir. Ancak bazı ürünlerde daha fazla satış elde edilen kırtasiyelerde bu oran değişiklik gösterecektir. Ancak özellikle büyük şehirlerde kar marjı yüzde 20 civarında. Ancak kırtasiyelerde iş hacmi yüksek olduğu için bu iş gayet karlı işler arasında yer almaktadır.

Neler yapacağız?

Bir kırtasiye dükkanı açtıktan sonra direkt olarak dükkanda oturup müşteri beklerseniz bu işten pek memnun olamazsınız. Kırtasiye açtıktan sonra mutlaka olarak yerel düzeyde bir reklam çalışması yapmanız gerekiyor. Bu reklamları yerel radyolara, gazetelere ve sosyal medya hesaplarına yaptırabilirsiniz. Ayrıca size en yakın okullara giderek buradaki öğretmenler ile özellikle fotokopi konusunda anlaşmaya çalışın. Öğretmenlere uygun fiyatlar verin ve bu şekilde aylık tüm masraflarınızı fotokopiden bile çıkartabilirsiniz. Kırtasiyeyi açtıktan sonra ilk 1-2 ay kar marjınızı mutlaka düşük tutmaya özen göstermeyi de kesinlikle unutmayın.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık