Sinema Salonu Açmak
 1. Anasayfa
 2. Dükkan Açmak

Sinema Salonu Açmak

2

Türkiye’de son dönemde en fazla yükseliş grafiğine sahip sektörler arasında sinema da yer alıyor. Gelir durumunda yaşanan yükselişler ile birlikte sinemaya giden insanların sayısında düzenli olarak bir yükseliş grafiği bulunuyor. Bu kapsamda, sinema salonu açmak kesinlikle karlı ve potansiyeli yüksek iş fikirleri arasında yer alıyor.

Sinema salonu açmak düşündüğünüz kadar zor değil, hatta kendiniz çok fazla uğraşmak istemiyorsanız da anahtar teslim sinema kurulumu gerçekleştiren birçok firma var.

Sinema salonları son dönemin en popüler iş kollarından biri, üstelik düşündüğünüz kadar yüksek maliyetli de değil. Kurulacak oda sayısına bağlı olarak bir sinema salonu 250 bin liraya rahatlıkla kurulabiliyor. Elbette aynı anda birkaç film gösterimi için birkaç odaya da ihtiyaç duyulabiliyor. Son dönemde AVM‘lerde en çok para kazandıran işler arasında yer alıyor. Eğer AVM’de bulunmuyorsanız, bu kapsamda dezavantaja sahip olabilirsiniz. Ancak her halükarda karlı iş fikirleri arasında yer alıyor.

SİNEMA SALONU AÇMAK

sinema

Sinema salonu açmanın en zor kısmı yerin bulunmasıdır. Çünkü salonlar için çok spesifik bir dükkana ihtiyacınız olacak. Sinema salonu açma şartları yasal olarak belirlenmiştir, bu şartlara uygun bir dükkan bulmanız gerekiyor.

Resmi Gazete’de yer alan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Yönetmeliği’ne göre, sinema salonları 3 farklı şekilde düzenlenmiştir. Bunların her birinin şartları farklıdır,

Birinci sınıf tiyatro, sinema ve gösteri merkezi

1- İlk koltuk sırasının perdeye uzaklığı en az yedi metre, her bir koltuk genişliği en az 50 cm, koltukların arka arkaya olan mesafesi en az 90 cm, sahneye paralel olan yollar en az bir metre ve sahneye dik olan yollar en az 150 cm olmalı.

2- Salon ve balkon için ayrı ayrı her 400 koltuk için iki bay ve iki bayan olmak üzere en az dört tuvalet bulunacak, tuvalet sayısı kadar lavabo bulunmalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRBowling Salonu Açmak

3- Bekleme salonunun ve balkonun tuvaletler ile doğrudan doğruya irtibatı yok ise, bu bölümde en az bir bayan ve bay tuvaleti bulunmalı.

4- Salon, birinci, hususî ve balkon olarak üç bölüme ayrılacak ve bu bölümlerin her birinin en az 90 cm genişliğinde dışarıya doğru açılan en az iki giriş ve çıkış kapısı yapılacak.

5- Çıkış ve acil çıkış kapıları kırmızı uyarma ışık tertibatı ile belirlenecek.

6- Şehir elektriği kesildiğinde aydınlatma sağlamak üzere ve derhal devreye girebilecek yeter güçte jeneratör bulundurulmalı.

7- Isıtma ve havalandırma merkezi sistem kalorifer veya klima ile yapılacak.

8- Giriş holü;

8.1– Zemini mozaik, üst tarafı dahil en az yağlı boya olacaktır.

8.2– Giriş ve çıkış kapıları ayrı olacak ve sinemanın kapasitesine göre artırılacaktır.

9- Bekleme salonunda yeteri kadar oturulacak yer bulunacaktır.

10- Salonda bir büfe bulunacaktır.

11- Salon ve balkon;

11.1- Duvarlar ses geçirmez ve akustiği sağlayacak, giriş ve çıkışlar ise ses ve ışık geçirmeyecek şekilde olacaktır.

11.2- Koltuklar ortopedik, deri veya kumaştan iyi cins malzeme ile kaplı olacak ve ayrıca kol dayama yerleri bulunacaktır.

11.3- Loca mevcut ise bu kısımlar salon ve balkon niteliklerine uygun olacak ve ayrıca askılığı bulunacaktır.

İkinci sınıf tiyatro, sinema ve gösteri merkezi

1– Sahne, sinemaskop filmler gösterilmesine uygun şekilde ve büyüklükte yapılmış olmalı.

2– Makine dairesi;

2.1– Projesine uygun tamamen kagir olacak, makinistin herhangi bir tehlike anında burayı terk etmesi için ikinci bir kapısı bulunacaktır.

2.2– Herhangi bir yangın halinde alevlerin tehlikesini azaltmak için makine dairesinin kapı ve pencerelerinin dış tarafından 50 cm genişliğinde sağlı sollu saçtan bir markiz bulunacaktır.

2.3– Makine dairesindeki baca ve pencereler bu bölümün havalandırmasına yeterli nitelikte olacaktır.

3– Giriş ve salonun zemini ahşap parke, seramik veya mermer gibi kolay temizlenebilir, yıkanabilir ve dezenfekte edilebilir sert madde ile kaplanacaktır.

4– Bay ve bayanlara ait sıcak suyu akan aynalı, lavabolu, sıvı sabunlu, kurutma makineli veya peçeteli yeteri kadar tuvalet bulunacaktır.

Açık hava sineması

1- Etrafının duvarla ya da başka malzeme ile çevrilmesi halinde, buralarda göz estetiğini bozmayacak malzeme kullanılmalı.

2– Sahne, kapalı sinemalardaki esaslara uygun olmalı.

3– Sahne, bahçenin her tarafından gözükecek şekilde düzenlenecek.

4- Bay ve bayanlara ait ayrı ayrı, aynalı, lavabolu, sıvı sabunlu yeteri kadar tuvalet yapılacak.

5– Büfe ve çay ocağı bulunmalı.

6– Yedek jeneratör bulunmalı.

Bu şartları karşılayan dükkanlara yapılacak kurulumlar sonrasında belediyelerden ruhsat alınması gerekiyor. Belediyeden belediyeye farklılıklar gösterebilen bazı şartlar ile ruhsat alınabiliyor. Ancak genellikle aşağıdaki belgeler ruhsat almak için yeterli olabiliyor.

 • Ruhsat Başvuru Ve Beyan Formu (Ruhsat Ve Denetim Müdürlüğünden Temin Edilebilir.)
 • Kira Kontratı (Mülk sahibi vefatı durumunda veraset İlanı ve varislerin kira kontratında imzaları gerekmekte)
 • Vergi Levhası
 • Ticaret Odası kaydı (İstanbul Ticaret Odası) veya Esnaf Ve Sanatkârlar Odası Kaydı (Esnaf Odasından), Sicil
 • Tasdiknamesi (Ticaret Sicil Memurluğundan)
 • Temizlik İşleri Müdürlüğü’nden Atık Sözleşmesi ve Çöp Konteyneri Olur Yazısı
 • Özel yapı şekli gerektiren işyerleri olması sebebi ile Yapı Kullanma İzin Belgesinde (İSKAN) sinema salonu (tiyatro) ibaresi olması gerekmektedir.
 • İtfaiye Raporu (Belediye tarafından yönlendirilecek)

SİNEMA SALONUNU İŞLETMEK ve KARLILIK

sinema salonu

Bir sinema salonunu işletmek, kurmaktan çok daha zordur. Çünkü sinema sektöründe ciddi oranda rekabet bulunuyor. Eğer sinema salonu için rekabet fazlaysa, en önemli avantaj güncel ve vizyondaki filmleri barındırabilmekten geçiyor. Sinema salonlarında müşteriyi çeken en önemli konu vizyon filmleridir. Ancak elbette vizyon filmleri için telif hakları çok yüksek olacaktır. Bu nedenle yeterli müşteri potansiyeline erişmeden vizyon filmlerinin telif hakkını almak da sizi zarara uğratabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRBilardo Oyun Salonu Açmak

Ancak durum ne olursa olsun özellikle ilk zamanlarda zararı göze alarak, vizyon filmleri ile insanları çekebilmeniz gerekiyor. Sinema bileti konusuna da mutlaka dikkat edin, bu konuda rakiplerinize benzer ya da biraz daha az ücret alma yoluna gidebilirsiniz.

Sinema salonlarında karlılığı artırabilmenin en önemli yolu da reklamdır. Bir filmi aldıysanız, tüm şehrin bundan haberdar olmasını sağlamanız önemlidir. Bunun için yerel bazda tv, radyo ve gazetelere reklam verebilirsiniz. Ancak son dönemde sosyal medya ile bu tür reklamları daha az maliyetli ve daha kolay gerçekleştirebilirsiniz. Bu kapsamda sosyal medya hesaplarınızı açın ve insanları çekebilmek için sayfanıza reklam yapın. Çeşitli promosyon dağıtımları ile de insanları sayfanıza takip etmek için çekebilirsiniz.

Sinema salonlarında ek gelir sağlayan en önemli konu küçük bir cafe oluşturmaktır. İnsanlar filme gelmeden önce bu cafede bir kahve içebilir, bu da size ek gelir sağlar. Ayrıca patlamış mısır, çeşitli içecekler konusunda da elbette destek sağlamanız önemlidir.

BAYİLİK

Türkiye’de birçok zincir sinema işletmesi bulunuyor. Bu işletmelerin birçoğu halihazırda en önemli AVM’lerde zaten bulunuyor, ancak yeni bir lokasyonda açmak üzere bayilik başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu tür zincirlerin en önemli avantajı, en güncel vizyon filmleri konusunda destek sağlamasıdır. Ancak elbette bayilik konusunda sadece birer komisyon elde edeceksiniz ve bu kendi sinema salonunuz kadar gelir sağlamayacaktır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 1. Sinema salonlarında en önemli şeylerden biri güncel filmleri sağlayabilmektir,
 2. Rahat koltuklar seçtiğinize emin olun, bu süreklilik ve maksimum karlılık için önemlidir,
 3. Genellikle sinema salonundaki ekranın boyutları birbirine yakın olsa da, daha büyük bir ekran sağlamak önemlidir,
 4. 3D, 5D, 7D konusunda işletmenizi büyütebilirsiniz, bu tamamen sermayenize bağlı,
 5. Her türden filmleri desteklemek daha mantıklı olabilir. Sadece macera filmlerine ilgi göstermeyin, örn. bazen sanat filmlerini de yayınlayın,
 6. +13, +18 gibi kurallara dikkat edin, önemli düzeyde cezaları var,
 7. Çocuklara, yaşlılara ve diğer dezavantajlı gruplara yönelik kampanyaları mutlaka düzenleyin,
 8. Sinema salonu şehir merkezine uzaksa, bir servis hizmeti de başlatabilirsiniz,
 9. Mümkün oldukça seanslar sonrasında salonu baştan aşağı temizleyin, kirli bir koltukta kimse oturmak istemeyecektir,
 10. Salonun sıcaklık değerlerine çok dikkat edin, ne çok sıcak, ne çok soğuk olmalı,
 11. Sinema salonunun hemen kapısına bir İSTEK – DİLEK – TALEP kutusu yerleştirin ve insanların fikirlerine dikkat edin.
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (2)

 1. ALANYA GAZİPAŞA DA GAZİPARK AVM DE SİNEMA AÇMAK İSTEYEN YATIRIMCI VARSA YARDIMCI OLABİLİRİM.

Bir yanıt yazın