Kapat

Bir Araba Satış Görevlisinden Alınabilecek 6 Satış Dersi

Anasayfa Girişimcilik Bir Araba Satış Görevlisinden Alınabilecek 6 Satış Dersi
araç satış

Dünyanın en büyük ticari pazarları arasında yer alan otomotiv sektöründe, en önemli ve kritik süreci ise araç satış görevlileri üstlenmektedir. Gün içerisinde yüzlerce kişi ile muhatap olduğu halde hiç araç dahi satamayan birçok araç satış görevlisi bulunurken, çok yüksek satış oranlarına sahip görevliler de bulunuyor. Peki işinde üst düzey seviyeye ulaşmış bir araç satış görevlisinden hangi dersleri öğrenebiliriz? Nasıl daha fazla satış yapabiliriz? Kimin müşteri olduğunu en kısa sürede nasıl anlarız?

Bir müşteriyi doğru okumak yıllar alabilen bir beceridir, hatta yıllarca tecrübe edinildiği halde müşteriyi yanlış okuma ihtimaliniz var. Emlakçılar ile birlikte araç satıcıları çok önemli becerilere sahiptir ve bunları satın almanızın imkanı yok.

Ancak bazılarını öğrenmeniz, diğerlerine göre daha basit. İşte araç satış görevlilerinden alabileceğiniz 6 satış dersi;

1. BELİRLİ SORULAR SORUN

Müşteriniz ile ilk temasınızı kurduğunuz zaman açık ve genel uçlu sorulardan kaçının. Direkt olarak ürün veya hizmetler ile ilgili bilgi sağlayın. Bu müşterinin dikkatini daha iyi toplayacak ve onun gerçek bir müşteri olup olmadığını anlamanızı sağlayacak.

2. MÜŞTERİYİ TAKİP EDİN

Müşterinizin sizinle nasıl etkileşimde bulunduğunu gözlemleyin ve benzer terimler ve bağlantılar kullanarak onlarla aynı düzeyde iletişim kurun. Eğlenceli bir tavrı varsa siz de eğlenceli olun, daha ciddi görünüyorsa; siz de biraz daha ciddi olmalısınız.

3. İHTİYAÇLARA ODAKLANIN

Her insan bir şeyi genellikle “ihtiyaçlar” nedeniyle satın almaktadır. Bu nedenle müşterinin ihtiyaçlarına yönelmeniz gerekir. Örneğin bir araç almak isteyen müşteri, daha iyi performans veya daha az yakıt tüketimi istiyor olabilir? Ya da kalabalık bir ailesi için daha geniş bir araba istiyor olabilir. Her durumda bu satış yapabilmeniz için öğrenebileceğiniz en kritik bilgidir. Bu bilgi üzerinden daha iyi öneriler sunmanız gerekir.

4. KONUŞMAYA DUYGU KATIN

Her ne satıyorsanız satın, karşınızdaki insan bir şirketin satınalma müdürü değilse, teknik dil jargonundan mümkün mertebe uzak durmanız gerekir. Konuşmaya biraz duygu katmak ve insanların ihtiyaçlarına yönelik bilgiler sağlamak daha fazla satış yapmanızı sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En Başarılı 14 Satış ve Pazarlama Teknikleri

Bir araç galerisine giden bir insana arabanın teknik özelliklerini sayarak satış yapamazsınız.

5. SEKTÖRÜ TAKİP EDİN

İnsanlar yeni bir özellik, gelişme veya reklam üzerine bir şey satın almak istiyor olabilir. Bu nedenle satış yaptığınız sektörü, yenilikleri ve değişimleri sürekli takip etmeniz gerekir. Özellikle dönemsel bazlı trendler hakkında mutlak suretle bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu müşteriye daha ilgili ve güvenilir olduğunuz izlenimini sağlayacaktır.

6. UZUN VADELİ DÜŞÜNÜN

Bir satış yaptığınız anda o müşteri ile ilişiğinizin tamamen koptuğunu asla düşünmeyin. Müşteriler ile uzun vadeli düşünmek size yıllar içerisinde eşsiz bir müşteri portföyü sağlayacaktır. Bu nedenle müşterinizi 6 aylık periyotlarda aramak ve geri dönüş almak harika bir fikir olabilir. Belki müşterilerinize yılbaşında küçük bir hediye bile gönderebilirsiniz.

“Bir Araba Satış Görevlisinden Alınabilecek 6 Satış Dersi” üzerine 19 yorum

 1. Ebru bilici says:
 2. Safiye ul says:
 3. Ayla maden says:
 4. Ismahan Aydogan says:
 5. Gülşah says:
 6. Selda says:
 7. Nesrin says:
 8. cansu says:
 9. Zekiye says:
 10. hulya yıldız ızmır says:
 11. Nurcan says:
 12. fatma says:
 13. ekin says:
 14. seda says:
 15. Rabia çetinkaya says:
 16. Sila says:
 17. Melike says:
 18. Kübra Nur ZENGİN says:
 19. SELİM ERDEM says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.