Bilime Göre Sizi Mutlu Edecek 15 Basit Yol

müzik

Başarılı bir iş hayatı için mutlu ve yüksek motivasyonlu olmak çok kritik bir konu. Ancak her zaman mutlu olmak elbette çok zor bir olgu. Bu olguya çoğumuz asla sahip olamayacağız belki ama bilim dünyası insanların sık sık daha rahat ve mutlu hissetmesini sağladığı fikirler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Bazı küçük basit yollar ile bilimsel olarak daha mutlu hissedebilirsiniz. İşte o basit yollardan 20’si!

1- DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Dougal Waters | Getty Images

Çok mutlu hissetmiyorsanız eğer, günlük doğa yürüyüşü ile daha mutlu olabilirsiniz. Yapılan son araştırmaya göre her gün doğa yürüyüşü yapan bireyler çok daha mutlu.

2- KÜÇÜK ŞEYLERİ UNUTUN

Hero Images | Getty Images

Dünya üzerinde yapılan en uzun soluklu mutluluk araştırması Harvard Üniversitesi tarafından yapıldı. Üniversitenin 80 yıl süren ve 724 farklı kökenli grup üzerinde yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, küçük şeyleri kafasına takan insanların genellikle daha endişeli ve mutsuz olduğu gözlemlenmiş. Çalışmaya göre, kendini yaşamaya ve önemli şeylere yönelten insanlar daha mutlu.

3- YAKINLIK BAĞINA ÖNEM GÖSTERİN

Portra | Getty Images

Yine Harvard Üniversitesi’nin söz konusu araştırmasında, yakınlık ilişkilerine daha fazla önem gösteren insanların daha mutlu olduğu raporlanmış.

4- KALİTELİ DOSTLUKLAR

Hero Images | Getty Images

Harvard Üniversitesi’nin Yetişkin Gelişiminin İncelenmesi raporuna göre, kaliteli dostluklara sahip olan insanlar daha mutlu. Söz konusu araştırmada, arkadaş sayısının çokluğunun hiçbir önemi olmadığını gösteriyor.

5- EVLENİN

Caiaimage / Tom Merton | Getty Images

2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre; evlenmek insanların mutluluğu üzerinde doğrudan etkili bir faktör. Henüz hazır hissetmiyor olsanız bile; araştırma evlenenlerin daha mutlu olduğunu açıkça gösteriyor. Güvenilebilecek bir eş seçimi yapabilmek; sizi kısa ve uzun vadede daha mutlu yapacaktır.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

6- SEYAHAT EDİN

Poike | Getty Images

2010 yılında Hollanda Merkezli Springer tarafından yapılan bir araştırmaya göre, seyahat etmek sizi kesinlikle daha mutlu edecek! Hatta söz konusu araştırmada, seyahat etmeden önce bile insanların mutluluk katsayısının arttığı görülmüş.

7- HİZMETÇİ KİRALAYIN

Leesle | Getty Images

Bu aslında sizi daha tembel bir insan yapabilir ancak Princeton Üniversitesi’nden Ashley V. Whillans, Elizabeth W. Dunn, Paul Smeets, Rene Bekkers ve Michael Norton tarafından hazırlanan bir araştırmaya göre, bazı zorunlu hizmetler için başkalarından yardım almak bireyleri daha mutlu ediyor. Araştırmada, bireylerin yapmaktan hoşlanmadığı şeyler için para harcamasının genel mutluluk düzeyini artırdığı belirtiliyor.

8- SEKS

AE Pictures Inc. | Getty Images

Toronto Üniversitesi’nden Amy Muise, Ulrich Schimmack ve Emily A. Impett’in yayınladığı araştırma makalesine göre, seks yapmak insanların mutluluk katsayısını artırmak için önemli bir yol.

9- 7 SAAT 6 DAKİKA UYUYUN

Uyku süresinin mutluluk düzeyimiz arasında doğrudan bir ilişkisi var. Yapılan son bir ankete göre, kendilerini “mükemmel derecede mutlu” hisseden insanların tam olarak 7 saat 6 dakika uyuduğu belirtilmiş. Aynı araştırmada kendini “sefil derecesinde mutsuz” hisseden insanların ise 6 saat 48 dakikadan daha az uyuduğu belirtiliyor.

10- DENEYİMLER

Hinterhaus Productions | Getty Images

San Francisco Üniversitesi profesörleri Paulina Pchelin ve Ryan T. Howell tarafından yapılan araştırmaya göre, parasını deneyimlere harcayan insanlar daha mutlu. Araştırmada, gelirlerinin büyük kısmını maddi öğelere harcayan insanların mutluluk sürelerinin; deneyimlere göre daha kısa sürdüğünü ifade ediyor. Yani, uzun süre hayal edilen bir arabayı satın almak, bir geziye katılan insandan daha kısa sürede mutluluğunu kaybediyor.

11- GÖNÜLLÜ OLUN

Ariel Skelley | Getty Images

Exeter, Birmingham ve Durham üniversitelerinden Caroline E Jenkinson, Andy P Dickens, Kerry Jones, Jo Thompson-Coon, Rod S Taylor, Morwenna Rogers, Clare L Bambra, Iain Lang ve Suzanne H Richards tarafından hazırlanan bir araştırmaya göre, herhangi bir konuda gönüllü olmak bireyleri daha fazla mutlu ediyor. Araştırmada, gönüllülüğün toplum gelişiminin de önemine vurgu yapılıyor.

12- MÜZİK DİNLEYİN

martın-dm | Getty Images

Missouri Üniversitesi’nin yayınladığı bir araştırma makalesine göre, müzik dinlemek tam olarak ruhun bir gıdası. Ancak, söz konusu araştırmada; eski ve hüzünlü şarkıların mutluluk düzeyine pek etki etmediğini de ifade ediyor. Yani hareketli bir pop şarkısı dinlemek sizi daha mutlu edecektir.

13- HOBİ EDİNİN

Hero | Getty Images

Yapılan çalışmalara göre, hobi edinmek ve bir şeylerle ilgilenmek; yani vaktini değerli bir şeye harcıyormuş hissine kapılmak sizi daha mutlu edecek. Çalışmada, bir hobi edinmenin haftada 8 saat insanı daha fazla mutlu edebileceği belirtiliyor.

14- GÜLÜMSEYİN

Hero | Getty Images

2009 yılında yapılan bir çalışmaya göre, mutlu olmak aslında bu kadar basit! Sadece gülümseyerek bile mutlu olabileceğinizi gösteren bu çalışmada, genel mutluluk düzeyinde yalnızca beynin aktif olarak rol almadığı belirtiliyor.

15- TELEFONUNUZU KAPATIN

Telefon

Yakın bir tarihte yapılan bir araştırmaya göre, sürekli olarak cep telefonu kullanan insanların endişe ve mutsuzluk düzeyinde yukarı yönlü kırılmalar gözlemlenmiş. Ayrıca bir başka araştırmaya göre, sürekli sosyal medya kullanımı ise kişinin kendini başkalarıyla karşılaştırma duygusunu artırdığı için genel mutlulu azalttığını gösteriyor.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık