1. Anasayfa
 2. İnternetten Para Kazanmak

Aliexpress’ten Alışveriş Yapmak – Türkçe

Aliexpress’ten Alışveriş Yapmak – Türkçe
4

Dünyanın en büyük perakende alışveriş platformu Aliexpress, girişimci ve yatırımcılara da eşsiz fırsatlar sağlıyor. Uygun fiyatlara ürünler alıp, bunları Türkiye piyasasında satışa sunarak ciddi bir kar marjı sağlamak üzere çalışma yapmayı planlıyorsanız, bu rehberde en iyi şekilde Aliexpress’ten alışveriş yapmak için aklınıza takılabilecek tüm sorulara yanıtlar sağlayacağız.

Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapacağınızı bilmiyorsanız, Türkçe olarak hazırlanmış en iyi kaynak aracılığıyla aradığınız birçok ürünü rahatlıkla en uygun ve en güvenli şekilde satın alabileceksiniz.

AliExpress Nedir?

aliexpress

AliExpress dünyanın en büyük çevrimiçi mağazası haline geldi. Son istatistikler, Çin merkezli Aliexpress’in Amazon ve eBay’den 3 kat daha fazla kar elde ettiğini ve dünyanın birçok ülkesinde tercih edilen alışveriş platformu olmaya başladığını gösteriyor. AliExpress’den her gün sizin gibi milyonlarca insan alışveriş yapıyor. Bunca şeyi söyledikten sonra bir şeyi ayrıca belirtmek gerekir: AliExpress bir mağaza değil, milyonlarca satıcı ve tüketiciyi birbirine bağlayan bir aracı platformdur.

Bu doğrultuda, AliExpress, satıcıların öngörülen kurallara uyup uymadığını kontrol etmek, platformla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşırlarsa tüketicileri korumak, ürünü aldığınızı onaylayana kadar paranızı güvence altına almak ve satıcı ile olası sorunlar arasında arabuluculuk yapmak gibi önemli işlevleri üstlenir. AliExpress’in kurallara uymayan mağazaları kapatmak veya ceza vermek konusunda son derece toleransız olduğun da belirtmekte fayda var. Bu nedenle muhtemelen en güvenli uluslararası platform.

ALIEXPRESS’İ KULLANMAK

İlk olarak aliexpress.com sitesine giriş yapın. Ardından aşağıda bulunan resimdeki gibi üye değilseniz KATIL kısmından üye olun, üye iseniz GİRİŞ kısmından sisteme giriş yapın. Üye olmak kolaydır, yalnızca Ad – Soyad, E-Mail ve şifre talep ediliyor.

aliexpress giriş katıl

Üye olduktan sonra da giriş yapın ve ardından ana sayfaya ulaşın. Aliexpress’in Türkçe dil desteği vardır ancak maalesef birçok sayfa halen tam olarak çevrilmemiştir. Bu nedenle bazı sayfalarda küçük de olsa İngilizce ile karşılaşabilirseniz ancak sistem çok kolay, ilk 1-2 alışveriş sonrasında her şey çok daha basit gelecektir.

Güvenilir satıcılar nasıl belirlenir

Üye girişi yaptıktan sonra, onlarca farklı kategoride milyonlarca ürün bulabiliyorsunuz. Sol menüdeki kategoriyi kullanarak özellikle aradığınız ürünlere ulaşabilirsiniz.

MUTLAKA İNCELEYİN: En İyi 51 Çin Alışveriş Sitesi ve Yurtdışı Yabancı Satış Siteleri

Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, AliExpress alıcı ile satıcı arasında arabuluculuk yapan bir platformdur, bu nedenle satıcı, siparişi doğru bir şekilde göndermekten ve ürünün ürün tanımına uyduğundan emin olmaktan sorumludur. Bu nedenle alışveriş yapmadan önce güvenilir bir satıcı bulmak çok önemlidir. Hangi satıcının en iyi ürünleri sağladığını ve en iyi üne sahip olduğunu değerlendirmek zorundayız. Bunu sağlamak aşağıdaki adımlar ile çok rahat olacak;

Öncelikle Aliexpress’i her zaman bilgisayardan kullanmanızı öneririz. Ancak mobilde ve uygulamada da aynı bölümler bulunuyor ve Türkçe olarak.

Bir ürün sayfasına girdiğiniz zaman Masaüstün’de sol menüde, mobil ve uygulamada ise ürün sayfasının en alt kısmında “MAĞAZA BİLGİSİ” bölümü yer alıyor. Bu kısımda mağazanın ismi, geribildirimler, rozetler, mağazanın kaç yıldır açık olduğu ve mağazaya verilen tüm siparişleri görebilirsiniz.

 • Burada mağazalar için en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri Mağazanın Kaç Yıldır Açık Olduğu konusu. Birçok platform 5-6 yıldır güvenle müşterilere hizmet veriyor. Ancak 1 yıldan daha azdır açık olan mağazalara dikkat edin.
 • Mağaza bilgisi bölümünde bir diğer önemli özellik de elbette olumlu geribildirimler. Aliexpress, satıcıların alışverişleri sonrası mağazaya puan vermesini istiyor. Bu puanlar da yüzde 100 üzerinden değerlendirilip, mağazada yayınlanıyor. Bazı mağazalarda bu puanlar yüzde 70’in dahi altında, kesinlikle dikkatli olun.
 • Bazı mağazalarında profillerinde Rozetler bulunur. Bu rozetler bizzat Aliexpress’ten veriliyor ve doğrulanan mağazalarda tek bulunuyor. Bunlar ek güven için dikkate alınabilir.

Son olarak satıcı konusunda sorunlarınız varsa, bu sorularınıza yanıtlar bulmanın en iyi yolu direkt olarak satıcı ile iletişime geçmektir. Elbette satıcılar Türkçe destek maalesef vermiyor. Bu nedenle İngilizce konuşmanız gerekecek, eğer sorularınız basitse Google Translate aracılığıyla bile de rahatlıkla anlaşabilirsiniz.

Satıcı Garantileri

Aliexpress’te müşteriler için bir diğer önemli konu ise satıcı garantileridir. Bu garantiler çok değerlidir ve ürünlerin gerçekten belirtildiği gibi olup olmadığını ve satıcının sağlayabileceği destekleri gösterir. Bu destekler aracılığıyla güvenle alışveriş yapabilirsiniz çünkü Aliexpress söz konusu satıcı garantilerinin doğru bir şekilde uygulanıp uygulanmayacağını sıklıkla denetliyor.

Ürünlerdeki satıcı garantilerini görmek için ürün sayfasında bulunan SATICI GARANTİLERİ kısmına tıklayın. Burada satıcının, ürünün satışı için verdiği garantileri görmeniz mümkün. Genellikle karşılaşılan garantiler öyle;

 • Zamanında Teslimat – Satın alımınız önceden kararlaştırılan bir sürede ulaşmazsa, satıcı tam bir geri ödeme yapmayı taahhüt eder.
 • İadeler ve Geri Ödeme – Ürün açıklandığı gibi değilse, satıcı tam bir geri ödeme teklif edeceğine söz verir.
 • Yurtiçi İade – Satıcı ülkenizde bir depoya sahiptir. Nakliye masrafları veya gümrük ücretleri konusunda endişelenmenize gerek kalmadan iade gönderebilirsiniz.
 • Orijinal Garantili – Büyük biletli bir elektronik ürün satın alıyorsanız, dikkat etmeniz gereken şey budur. Bu, öğenin AliExpress tarafından orijinal olarak doğrulandığı anlamına gelir.

Kopya ile Sahte Ürün Nasıl Ayırt Edilir

AliExpress’te ürünler ararken, bir çakma ürünü orijinal üründen ayırt etmek zordur . Bunun nedeni muhtemelen AliExpress’te satılan kopyaların çok iyi yapılmış olmasıdır. % 100 orijinal bir marka bulmaya çalışıyorsanız, size yardımcı olacak birkaç şey var. Kopya ile orijinal ürün arasındaki en önemli fark fiyattır. Sahte, çakma, replika ürünlerin fiyatı nispeten çok daha ucuzdur.

Orijinal ürünü tanımlamanın ve orijinal olduğunu fark etmnin bir diğer yolu ise, ürün açıklamasına bakmak ve satıcının size orijinal bir ürün göndermesi gerektiği durumlarda, “orijinal” kelimelerini kullanıp kullanmadığını anlamaktır. Son olarak, bazı satıcılar ürünlerinin orijinal olduğunu kanıtlamalarına fırsat sağlanıyor. Ürünlerinin orijinal olduğunu kanıtlayan satıcıların ürün sayfasında “Garantili Orijinal” rozeti bulunur.

garantili ürün

Bu logoyu görürseniz, ürünün % 100 orijinal olduğundan emin olabilirsiniz. AliExpress bu konuda son derece katı. Sahte bir şekilde logoyu kullanan mağazalar direkt kapatılıyor ve ürün alan müşterilerin paraları geri ödeniyor.

ÖDEME YÖNTEMLERİ

Aliexpress dünyanın her noktasındaki müşterilere daha iyi hizmet verebilmek için onlarca farklı ödeme yöntemi sunmaktadır. Bu ödeme yöntemlerinde de alıcı koruması bulunuyor. Yani ürünü teslim aldığınızı belirtmeyene kadar ödediğiniz para satıcıya iletilmiyor. Kullanabileceğiniz ödeme yöntemleri;

 • Alipay: Paypal’a benziyor. Kredi kartı ile hesaba para atıyorsunuz ve buradan alışverişlerinizi güvenle yapabiliyorsunuz.
 • Kredi Kartı: Standart yöntem, direkt olarak alışveriş yapabilirsiniz.
 • Aliexpress’te ayrıca WebMoney, Western Union, Yandex.Money, QIWI, DOKU, MercadoPago, Bilet, American Express ile ödeme yapabilirsiniz.

Bu ödeme yöntemleri ile satıcı ile direkt iletişime geçerek asla ödeme yapmanızı önermiyoruz. Çünkü bu şekilde ödeme yaparsanız, alıcı koruması dışında kalırsınız.

ANLAŞMAZLIKLAR

Bazen sipariş ettiğiniz ürün sorunlu, arızalı, bozuk olabilir, bu durumda anlaşmazlık butonunu kullanarak sorun için rapor açabilirsiniz . Bunu yapmak için yapmanız gereken tek şey siparişe gidip “Açık Anlaşmazlık” düğmesine bakmak, butona bastıktan sonra ürün fotoğraflarını yüklemeniz ve basit bir anketi doldurmanız istenir. Bunları tamamen olduğu gibi gerçekleştirin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRÇin’den İthalat Yapmak

Anketi doldurduktan sonra karşılaşabilecekleriniz;

 • Satıcı sizinle aynı fikirde ise, anlaşmazlığı kabul eder ve paranızı ödemeyi kabul eder.
 • Satıcı sizinle biraz aynı fikirde ise başka bir teklif sunar. Örneğin bir hediye çeki verebilir veya paranın bir kısmını iade etmek isteyebilir. Eğer teklifi kabul ederseniz, KABUL ET butonuna basın.
 • Satıcının size sunduğu teklifi beğenmezseniz, bunu reddedebilir ve yeni bir teklif isteyebilirsiniz. Eğer yeni teklifi beğenmezseniz, bu durumda Aliexpress soruna aracılık eder ve ikinizi ortak bir noktada anlaştırmaya çalışır. Ancak bunun için birkaç gün beklemeniz gerekebilir.

Aliexpress’in ortak noktayı sağlamak amacıyla sunduğu teklifi reddedemiyorsunuz, ancak genellikle alıcı lehine olduğu için muhtemelen kabul edeceksinizdir.

NAKLİYE SÜRESİ

Aliexpress’te alıcıların en çok sorduğu sorular arasında “ürünüm ne zaman gelecek” sorusu geliyor. Bu sorunun aslında net bir cevabı yoktur, ancak ürün sayfasında, ürün fiyatının hemen altında tahmini bir süre belirtiliyor. Bu süre genellikle 30 gündür, ancak Aliexpress 60 güne kadar beklemeniz gerektiğini ifade ediyor. Eğer 60 güne kadar ürün elinize ulaşmazsa, ürünü iptal etme ve paranızı direkt geri alma hakkına sahip oluyorsunuz.

Aliexpress’ten Türkiye’ye ürünler genellikle 25 günde geliyor.

SORULAR

Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır konusunda ek sorularınız varsa, aşağıdaki YORUM bölümünden soruları bize iletebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

 1. 16 Mart 2019

  Öncelikle bu makaleyi yayınladığınız için teşekkürler, Alışveriş limiti nedir,el sanatları siparişleri vergiye tabi midir,ayrı satıcılardan alınan ürünler ayrı olarak mı gelir,banka kartı ile alışveriş yapılabilir mi,son günlerde ticaret bakanlığı tarafından bir vergi konulduğu konuşuluyor bu nedir?
  Teşekkür ederim, saygılar

  • Aliexpress aracılığıyla artık ürün alırken doğrudan vergiye tabiisiniz. Eğer toplu ürün alacaksanız Mali Müşavirler’den yardım alabilirsiniz. Perakende olarak ürün satın alacaksanız da, ortalama yüzde 50’lik vergiye hazır olmanızı öneririz.
   İyi çalışmalar.

 2. MRHB BENDE TOPLU ALIŞVERİŞ YAPMAK İSTİYORUM

 3. Çok güzel kazançlar sağlıyor ama son dönemde Dolar yüzünden biraz zor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir