ANA SAYFA / Karlı İşler / Yumurta Fiyatları Hızla Yükseliyor: Tavuk Çiftliği Açmak Şimdi Daha Karlı
tavuk çiftliği

Yumurta Fiyatları Hızla Yükseliyor: Tavuk Çiftliği Açmak Şimdi Daha Karlı

Son dönemde marketlerde perakende olarak 30’lu yumurta fiyatları 25 liraya kadar yükseliş gösterdi. Toptancılarda ki fiyatlar da geçen yıla göre yüzde 70 artarak tane başına 41 kuruşu aşmış durumda. Yumurta fiyatlarındaki yükselişlerin genel nedeni maliyetlerdeki yükselişler olsa da, tavuk çiftliklerindeki kar marjı geçen yıla göre yüzde 20‘den fazla arttı.

Türkiye’de en karlı sektörler arasında yer alan tavuk yumurtası sektörü ciddi bir pazara sahip olması nedeniyle yıllardır karlılığını sürdürüyor. Yumurta sektörüne giriş yapmak için ister 100 tavuklu küçük bir köy ortamında üretim yapın, ister 10 bin tavuk ile çiftlik kurun, her düzeydeki sermaye tutarları için önemli düzeyde potansiyel var.

Tavuk çiftliği açmayı planlıyorsanız eğer, bu konuda harika bir rehberimiz var. Rehbere göz atmak için:

[affiliate_news id=”667″]

Rehberde sıfırdan başlayarak bir tavuk çiftliğini kurmak için bütün ayrıntıları bulabilirsiniz.

TAVUK ÇİFTLİĞİ KARLILIĞI

Profesyonel düzeydeki tavuk çiftliklerinde maliyetler genellikle salma – amatör düzeydeki tavuk çiftliklerine nazaran daha maliyetlidir. Özellikle sağlık ve hijyen konularındaki ek maliyetler ile birlikte profesyonel tavuk çiftliklerinde bir yumurtanın tüm masraflar ile birlikte maliyeti geçen yıla göre 17 kuruştan 23 kuruşa kadar yükseldi. Yumurta üreticilerindeki fiyat listesine göre ise, son yumurta fiyatları şöyle:

S – Küçük 0,380 TL
M – Orta 0,400 TL
L – Büyük 0,410 TL
XL – Çok Büyük 0,415 TL

Amatör yumurta üretiminde ise maliyetler daha düşüktür. Genellikle kırsal bölgelerde kurulan küçük çiftliklerde 100 – 300 arası tavuk ile yapılan amatör yumurta üretiminde 1 yumurtanın üretim maliyeti yaklaşık 19 kuruş civarındadır. Üstelik doğal olarak üretilen bu yumurtaları kendi başınıza pazarda veya doğal ürünleri raflarında bulunduran marketlere satmanız durumunda satış rakamı çoğu zaman 70 kuruşun üzerindedir.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: En Karlı Tavuk Cinsleri

Eğer amatör düzeyde bir tavuk çiftliği açmayı planlıyorsanız en önemli önerimiz yem almak yerine tarım yaparak kendi yeminizi üretmeniz olacak. Mera gibi alanlarda ise bu konuda çok daha fazla avantaj sahibi olacaksınız. Yumurta sektöründe en önemli maliyet yemdir, bu nedenle yem konusunda ortaya koyabileceğiniz tüm girişimcilik özellikleriniz ile karlılığınızı daha da artırma şansına sahip olursunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Australorp Tavuk

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İş Kurmak İstiyorum

İş Kurmak İstiyorum Diyenler İçin 245 İş Fikri!

HIZLI ERİŞİM1. ANTİKA SATICILIĞI2. SANAT GALERİSİ OLUŞTURMA3. BARMENLİK4. TEKNE TURU DÜZENLEMEK5. EV YAPIMI PASTALAR6. BUTİK …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

  1. Ben bu işten anlıyorum Eray bey.benim hobim 20 yıldir. Hayalim balık av market açmak. Hem bankacılık yaptım şimdi muhasebecilik yapıyorum…

  2. !!! Merhabalar yurtdışında parfüm dükkanı açmayı düşünüyoruz gerekli arge ve çalışmları yapıldı , Sermayeder arayışımız bulunmaktadır. Kar oranımız %100 (…

histats