1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Yapay Zekayı İşinizi Hemen Geliştirmek İçin Kullanmanın 5 Yolu

Yapay Zekayı İşinizi Hemen Geliştirmek İçin Kullanmanın 5 Yolu
0

Yapay Zeka olarak bilinen ve yeni olgunlaşmış teknoloji dünyada sert rüzgarlar estiriyor, bazı alanlarda ardında büyük bir toz bulutu bırakıyor ve insanlığın geleceği ile ilgili düşünürler arasında tartışmalar yaratıyor. ‘’Robotlar dünyayı ele geçiriyor’’ düşüncesi çalışanlar arasında panik yaratan, kabul etmesi güç bir düşünce. 2017 McKinsley Global Institute Raporu bu düşünceyi destekler nitelikte, raporda 2030 yılına kadar birçok insanın yeni yetenekler elde etmek zorunda kalacağı, çünkü makinelerin onları işlerinden edeceği yazılıyor.

WorkMarket’in 2020 için öngörülerinden oluşan ‘’Yapay Zeka ve Otomasyon İş Dünyasına Neler Getiriyor’’ raporuna göre işverenler, yapay zekayı iş yerlerine sokarak bir çok fayda elde edebilirler. İş dünyasının liderlerinin %87’si yıllık 360 saatin Yapay zekaya bağlı otomasyon ile tasarruf edilebileceğine inanıyor. Raporda ayrıca çalışanların yalnızca %29’unun otomasyonla ilgili olduğu görülürken, işverenlerde bu oran %52. Bu bilgiler iki tarafın da yapay zeka hakkındaki görüşleri baz alınarak hazırlanmış.

İşte işverenlerin yarısından çoğunun yapay zekayla ilgili olmasının beş sebebi:

1. Yapay Zeka işçi masraflarını azaltacak

Robotların insanların işlerini yapmaları işçilerin sayısında azalma anlamına gelecek. Bu da işçi masrafına ayrılacak bütçeyi azaltarak şirket için yeni kaynaklar ve olanaklara imkan sağlayacak.

2. Yapay Zeka zaman kaybını bitirecek

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Yapay zeka yardımıyla rutin işler otomatikleştirilebilir. Bu şekilde işverenler çalışanlarının yapmaları gereken işi yapıp yapmadıklarını düşünmeyecekler. Programlandığında makineler, belirlenmiş standartları ve yönergeleri izleyerek işerini yaparlar.

3. Yapay zeka iyi kararlar verir

Küçük de olsa her zaman hata payı vardır. Çalışanlar bu problemi yapay zeka kullanarak topladıkları geri dönüş ve raporlarla en aza indirebilecekler.

4. Yapay Zeka hataları en alt seviyeye indirir

İşte daha az çalışan, daha az hata demektir. İş için yapay zeka kullanmak kalite kontrolü için uygun bir ortam oluşturur ve yapay zeka yönergeleri izleyerek boşlukları kapatır ve insan hatalarını telafi eder.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Dolar - Euro Ne Zaman Yükselir & Düşer? (2019 Raporu)

5. Yapay Zeka müşteri servis ilişkisinde iyi iş yapar

Daha iyi servis deneyimi için, iş verenler yapay zekayı kullanabilirler. Yüksek teknolojili uygulamalar yardımıyla müşteriler problemlerini sisteme girebilir ve direkt cevap alabilirler.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap