1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik

Yanlış Şirket İsmi Seçmek Pahalıya Mâl Olabilir

Yanlış Şirket İsmi Seçmek Pahalıya Mâl Olabilir
0

Bir işletme – şirket – dükkan ismi seçerken, bu konunun pek önemli olmadığını belirten insanlarla karşılaşabilirsiniz. Birçok insan, işletme isimlerinin zaman ve para kaybı olduğunu düşünüyor. Ancak işin gerçeği, New York Universitesi’nin araştırmasına göre (İngilizce) kolay, anlaşılabilir bir isim seçmek, belirsiz isim seçmekten yüzde 33 daha fazla performans sağlıyor.

ZAYIF BİR İSİM, SAĞLAM BİR MARKA TEMELİ OLUŞTURMAYACAK

Günümüzün çağdaş piyasasında, ilk izlenimler düşündüğünüzden daha önemlidir. Sıklıkla, marka adı muhtemel bir müşterinin veya müşterinin bir iş hakkında duyduğu ilk şeydir. Markanız, isminiz ve ambleminizden misyon ve ideallerinize kadar her şeyi içerir.

Adınız güçlü değilse, işletmenizin genel ağırlığını destekleyemez. Birey isminizi duyuyorsa ve markanızın ne hakkında olduğunu anlamadıysa, muhtemelen direkt olarak izlenim edinmek konusunda sorunlar yaşayacaktır. Şirket ismi, işletme hakkında kitleler için “sorular” oluşturmalı ve izleyicinin ilgisini çekmelidir. Kim olduğunuzu ve bir gün kim olacağınız hakkında fikir sağlamalıdır.

İZLEYİCİLERİN DİKKATİNİ ÇEKMELİ

Hedef kitleniz muhtemelen bugünün piyasasında mevcut olan seçeneklerin sayısı karşısında şaşkına dönmüştür. Benzersiz hizmetler veya ürünler sağlıyor olabilirsiniz, ancak kitlenizi büyüleyen kesin bir marka ismi olmadan tüketicileri kaybedebilirsiniz. İsminiz onların hemen ilgisini çekmiyorsa, sunduğunuz seçenekleri araştırmadan bir sonraki işletmeye geçecektir. Bu, potansiyel gelir kaynaklarını kaybedeceğiniz anlamına geliyor.

Örneğin bir market rafında yer alan ve müşteri tarafından tanınmayan 10 şampuan markası arasındaki karşılaştırmada MARKA İSMİ kesinlikle fark oluşturan bir madde.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Marka adı sadece birkaç ekstra müşteri sağlasa bile, kesinlikle yatırım yapmaya değer bir konu. Bu konuda ciddi çalışmalar yürüten firmalar var. Kesinlikle paralarının geri dönüşünü alıyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İyi Liderler Ekipleriyle Aralarındaki Güveni İletişimle Nasıl Kurarlar

SEÇTİĞİNİZ İSME DİKKAT EDİN

Şirket isminiz hedef kitlenizi büyüleyeceği kadar, potansiyel müşterilerinizi rahatsız etmediğinden de emin olmalısınız. Zor, net olmayan veya kaba adlar, müşterilerinizin büyük bir bölümünü kaybetmeniz ile sonuçlanabilir.

Kaba ve saldırgan isimler kafa karıştırıcı isimlerden bile daha risklidir. İsminiz yanlışlıkla bir grup insana saldırgan olsa bile, yalnızca o gruptan gelecek satışları kaybetme riskini göze almamalısınız.

Unutulmaz Bir İsim = Unutulmaz Bir Marka

Marka isminizi seçerken bunları etrafınızdakiler ile paylaşın. Seçtiğiniz ismi birkaç saatlik sohbetin ardından hatırlamıyorlarsa muhtemelen yanlış ismi seçmiş olabilirsiniz. Bu isminizin ilgi çekici olup olmadığını öğrenmenin en basit yoludur.

1995 yılında Jeff Bezos , Dünya’nın en büyük kitapçısı olan Cadabra adlı bir çevrimiçi kitap satıcısı açtı. Meşhur “Abracadabra” kelimesinin kısa hali olan Cadabra, marka ismi olarak kullanılacakken, Bezos ve avukatı bu ismin hatırlanmasının kolay olmadığını fark etti. Müşterilerin anlaması çok zordu ve insanlar bu ismi “Abracadabra” ile nitelendiremeyebilirlerdi. Ayrıca bazı insanlar telefonda “Cadabra” ismini duyarken, “kadavra” olarak duyabilirlerdi. Bu sürecin sonunda eşiyle birlikte yeni bir isim arayan Bezos, sözlükte en büyük nehir olarak gördüğü Amazon ismini seçmeyi uygun buldu ve şirket bugün en çok tanınan markalar arasında yer alıyor. Bezos ise 2019 yılı itibarıyla dünyanın en zengin insanı.

SONUÇ

Harika bir isim, kitlenizin asla unutamayacağı unutulmaz bir marka olmasını sağlar. Yaratıcı ve akılda kalıcı bir isim bularak işletmenizin kenara itilmediğinden emin olun.

Eğer şirketiniz için isim arıyorsanız, Güzel Firma & Şirket & Dükkan & Mağaza İsimleri Bulmak adlı rehberimize mutlaka göz atın.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap