1. Anasayfa
  2. Ekonomi

“Türkiye’ye 1.5 Milyar Daha Yatırım Yapabiliriz”

“Türkiye’ye 1.5 Milyar Daha Yatırım Yapabiliriz”
0

Asya’da altyapı yatırımlarını desteklemek amacıyla 2016 yılında kurulan Asya Altyapı Yatırım Bankası (Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB)) , bugüne kadar Türkiye’nin de dahil olduğu projelere 1.5 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını ve aynı tutarda yeni yatırım için çalışmalarının bulunduğunu belirtti.

Çin merkezli AIIB, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Asya’daki 93 ülkenin adaylığına sahip bir banka. Altyapı yatırımlarını destekleyen AIIB’nin Politika ve Stratejiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Joachim von Amsberg, Türkiye’ye bugüne kadar 1.5 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını ve önümüzdeki yıllarda da 10 milyar dolarlık bir paket yatırımı içerisinde Türkiye’ye 1.5 milyar dolar daha yatırım yapabileceklerini dile getirdi.

Anadolu Ajansı’na konuşan Amsberg, “Hindistan ikinci en yüksek nüfusa sahip ülke, kıtasal ekonomi ve çok ciddi bir altyapı yatırımına ihtiyaçları var. Büyüklüğünden ötürü bir numaralı müşterimiz onlar. Benzer şekilde Endonezya’nın 250 milyonluk nüfusu var. Biz projeleri değerlendiriyoruz. Yüksek kaliteli projeler sunan ülkelerle finansman anlaşmasına girmek bizi memnun ediyor. Türkiye de çok büyük bir ekonomi. Birden fazla güzel yatırım fırsatı çıktı karşımıza. Türkiye’de 2 projeye yatırım yaptık. Bunlar; 600 milyon dolarlık ‘Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Genişletme Projesi’ ve 200 milyon dolarlık ‘TSKB Sürdürülebilir Enerji ve Altyapı Kredisi’.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

3’üncü yatırımımız da var; o da Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nın (TANAP) Türkiye kısmına. Fakat o projenin teminatı Azerbaycan hükümetinde. Bunun değeri de 600 milyon dolar. Bunu da dahil edersek Türkiye’ye toplam yatırımımız 1,4 milyar dolara ulaşıyor. Bölgeye bu yıl 4, gelecek yıl 5 milyar dolar yatırım yapacağız. Önümüzdeki yıllarda belki yılda 10 milyar dolar yatırım yapabiliriz. Bunun yüzde 15’i yani 1,5 milyar doları Türkiye’ye akar… Bu rakam olasılıklar dahilinde. Biz katalizör rolü oynamak istiyoruz.” dedi.

SON PROJE

AIIB’de son onaylanan proje olarak ise TSKB Sürdürülebilir Enerji ve Altyapı Kredilendirme Tesisi olarak gösteriliyor. Bu proje 3 ay önce onaylandı ve yakında çalışmaların başlaması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Amerika Birleşik Devleri'nde (ABD) Asgari Ücret Ne Kadar?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir