1. Ana Sayfa
 2. Karlı İşler

Spotify ile Nasıl Para Kazanılır? Şarkı Yükleme

Spotify ile Nasıl Para Kazanılır? Şarkı Yükleme
1

30 milyona yakın abonesi ile dünyanın en çok müzik dinlenilen ücretli platformu olan Spotify’i muhtemelen duymuşsunuzdur. Eğer kullanıyorsanız Spotify para kazanma seçenekleri hakkında bilgi almak istiyorsunuzdur. Ancak eğer bir kullanıcıysanız maalesef kötü haberimiz var.

İsveç merkezli Spotify dünyanın en çok ücretli abonesine sahip olan müzik dinleme uygulamasıdır. Sanatçılar buraya şarkılarını yükler ve insanlar aylık 14 TL (Türkiye için) gibi bir ücret ile programa abone olarak diledikleri kadar müzik dinleyebiliyor. Bu tutarın çok büyük bir kısmı da şarkı sahiplerine telif hakkı olarak ödenmektedir. Spotify bu fırsat dışında dünyadaki tüm ülkelerde sanatçılara tanınabilirlik sağlaması açısından da en önemli servistir. Bu açıdan Spotify hem sanatçılara para kazanma fırsatı sağlamakta hem de tanınabilirliğine katkı sağlamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Müzik Dinleyerek Para Kazanmak İçin 5 Yol

Spotify’de ücretli olarak bir aboneyseniz ve sadece müzik dinliyorsanız; Spotify ile para kazanmak sizin için maalesef uygun değildir. Bir kullanıcı olarak Spotify’den para kazanamazsınız. Ancak müzik yapıyorsanız, Spotify sizin için eşsiz bir platforma dönüşecek.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

SPOTIFY’DEN NASIL PARA KAZANILIR?

spotify para kazanma

Spotify’den para kazanmak için müzik yapıyor olmanız gerekir. Elektronik, Rock, Türkü, doğa sesi de dahil olmak üzere Spotify’de her türlü müziği yayınlayabilirsiniz. Ancak bu ücretlidir ve bunun için bir bağımsız müzik şirketiyle anlaşmanız gerekiyor. Spotify’ye kendi başınıza müzik ekleyemezsiniz. Türkiye ve dünyada aralarında Apple Müzik, Amazon Müzik ve Spotify’de dahil olmak üzere tüm müzik marketlerde şarkı yayınlatma lisansı bulunan onlarca-yüzlerce distribütör müzik şirketi bulunmaktadır. Bu distribütörlere rehberin en alt kısmından ulaşabilirsiniz. Bazı şirketler şarkı satışlarından komisyon aldığı için müzik yayınlatmak üzere çok düşük ücret talep etmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Oyuncak Dükkanı Açarak Para Kazanmak

Spotify’de müziklerinizi yayınlattıktan sonra eğer tanınan bir sanatçı değilseniz bu müziği sadece siz ve arkadaşlarınız dinliyor olacak. Bu nedenle pazarlama çalışmaları yapmanız gerekir. Ünlendikçe insanlar sizin şarkılarınıza daha fazla ilgi duyacaktır. Bunun dışında Spotify’de dinlenmelerinizi artırmanız için yapmanız gereken en önemli şey, diğer kullanıcılar tarafından oluşturulan popüler müzik listelerine eklenmektir. Bu listelere eklenmek maalesef düşündüğünüz kadar kolay değildir. Yapmanız gereken şey, müzik listesini oluşturan profilin mail adresine bir mail atmak ve listede yer almak için yapmanız gerekenleri sormak olacak.

Bazı popüler müzik listesi sahipleri bunun için ücret talep etmektedir. Ortalama izlenme rakamınızı göz önünde bulundurarak bu listeler için ortalama bir bütçe ayırmanız mantıklı olabilir. Bu listelerde yer almak aynı zamanda tüm şarkılarınızın izlenmesine de doğrudan etki edecektir. Elbette şarkınızın fark yaratıyor olması da önemlidir.

SPOTIFY NE KADAR ÖDEME YAPIYOR?

Spotify’de sanatçılar yalnızca şarkılarının dinlenmesiyle para kazanmaktadır. Bunun için de Spotify’nin ücretlendirme politikası genellikle tüm ülkelerde aynıdır. Spotify’de her 1 dinlenme için eserin telif hakkına sahip olan sanatçı 0,6 cent (0.06 dolar) kazanmaktadır. Kısaca her 1 izlenme için 3 kuruş kazanırsınız. Böylelikle 100 izlenme başına 3 TL kazanıyorsunuz. 

Ancak bu rakamı kazanabilmek için ücretli abonenin müziğinizi mutlaka 30 saniye dinlemesi gerekiyor. Eğer 29’ncu saniyede müziğinizi atlarsa veya kapatırsa bu dinlenme için ücret kazanamıyorsunuz.

SPOTIFY MÜZİK DİSTRİBÜTÖRLERİ

Spotify’ye müzik yüklemek için mutlaka bir distribütör ile çalışmanız gerekiyor. Türkiye’de bu şirketler ile çalışan daha küçük şirketler de bulunuyor.

 1. DistroKid
 2. CD Baby
 3. EmuBands
 4. The Orchard
 5. Believe
 6. Absolute Label Services
 7. DANMARK
 8. AWAL
 9. FUGA
 10. EMS
 11. IDOL
 12. AudioSalad
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. Spotify da müzik paylaşmanın şartları nelerdir?
  Ürettiğim müziğin telif hakkına sahip olmak zorundamıyım?
  Telif hakkı nasıl alınır?
  Spotify den kazandığım ücreti nerden görüyor ve nasıl hesabıma geçiriyorum?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir