Perakende Sektörü Canlanacak: Kredi Kartı Faizleri Düşürüldü

Ekonomi > Perakende Sektörü Canlanacak: Kredi Kartı Faizleri Düşürüldü

Merkez Bankası’nın kararıyla birlikte Türkiye’de kredi kartları için uygulanacak azami kredi kartı faizleri düşürüldü.

Merkez Bankası 2019 yılında 3 kez politika faizini düşürdü. Bu düşüşler ile birlikte kredi faizleri de düşerken, son olarak Merkez Bankası kredi kartı faizleri için yeni bir karar aldı.

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, tüm bankaların bireysel kredi kartları için uygulanacak azami akdi faizi yüzde 2’den yüzde 1,6’ya düşürüldü. Ayrıca, kredi kartları için uygulanacak olan gecikme faizi ise yüzde 2,40’tan 2’ye çekildi.

PERAKENDE SEKTÖRÜ CANLANACAK

Merkez Bankası’nın yılbaşından itibaren kademeli olarak politika faizlerini 750 baz puan düşürmesinin ardından kredi faizlerinde düşüşler yaşanmış ve böylelikle konut, araç ve çeşitli yüksek tutarlardaki ihtiyaçlara yönelik sektörlerde önemli oranda artışlar yaşanmıştı.

Son olarak kredi kartı faizlerinin de düşürülmesiyle birlikte perakende sektöründeki cirolarda önemli oranda artışlar bekleniyor.

Danışmanlarımız özellikle market, giyim ve teknoloji mağazalarında ciro artışı beklerken, henüz kredi kartı ile alışveriş imkanı sağlamayan işletmelerin en kısa sürede bu altyapıyı edinmesini öneriyor.

İŞLEM VE TUTARLAR ARTIYOR

Türkiye’de geçtiğimiz yıl kart sayısı yüzde 6 artarak 66 milyona yükseldi. Bu kartlar ile yıl boyunca yapılan alışverişer ise bir önceki yıla göre yüzde 21 yükselerek 817 milyar liraya yükselmişti. 2019 yılı verileri için ise rakamın 900 milyar lirayı aşması bekleniyor.

İNCELEYİN: Zengin Eden En İyi İş Fikirleri

Perakende Sektörü Canlanacak: Kredi Kartı Faizleri Düşürüldü hakkında yorum eklemek veya profesyonellerimize soru sormak için aşağıdaki formu ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Yorum yapın