1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Nasıl Profesyonel Futbolcu Olunur?

Nasıl Profesyonel Futbolcu Olunur?
0

Tüm dünyada en çok izlenilen ve aktif büyüklüğe sahip olan spor türü elbette futboldur. Angola‘nın 100 nüfuslu köylerinden, Los Angeles’in yıldız yolu olarak adlandırılan Walk of Fame caddesine kadar her yerde futbol ile ilgilenen ve futbol için para harcamaya hazır olan insanlar bulabilirsiniz. Bu nedenle profesyonel futbolcu olmak önemli bir kariyer girişimidir. Nasıl profesyonel futbolcu olunur diye merak ediyorsanız, bu rehberde bu konuda ayrıntılı bilgiler sağlayacağız.

Öncelikle profesyonel futbolcu olmaya karar verdiğiniz zaman en önemli konulardan biri yaşınızdır. Eğer bu rehberi 18 yaşından büyük biri olarak okuyorsanız muhtemelen bu kararı vermek için çok geç kaldınız. Çünkü dünyanın her yerinde artık profesyonel futbolcu olmak için çocukların 10 yaşının civarında başarılı bir şekilde yönlendirilmesi gerekiyor. Eğer çok üst düzey bir yeteneğiniz yoksa mutlaka 15 yaşından önce bu kararı vermeli ve bu karar doğrultusunda yönlendirilmelisiniz.

15 yaşından küçük bir çocuk bu konuda elbette bilgi almaya çalışmaz ve kendini yönlendiremez. Bu nedenle bu iş büyük ölçüde ebeveynlerin elinde olan bir konu. Eğer 15 yaşından küçük bir çocuğunuz varsa ve çocuğunuzun profesyonel futbolcu olmasını istiyorsanız, bu rehberi mutlaka tam anlamıyla göz önünde bulundurun.

Peki profesyonel futbolcu nasıl olunur?

1. MOTİVASYON ve KARAR

Bir konuda en başarılı olmak için en çok ihtiyaç duyacağınız şey motivasyondur. Neden profesyonel bir futbolcu olmak istiyorsunuz? Bu soru için verebilecek kaç cevabınız var. Peki cevaplarınız için hayatınızı tamamen değiştirmeyi ve aynı zamanda çok büyük oranda fedakarlık yapmayı göze alabilir misiniz? Aynı zamanda tüm her şeyi doğru yapsanız bile futbolcu olamayacağınızı öğrendiğiniz zaman ne yapacaksınız?

Bu sorular tüm hayatınız için kritik öneme sahiptir, bu nedenle futbolcu olmaya karar verdiğiniz zaman tüm aileniz ve arkadaşlarınızdan da fikir almak önemlidir. Aynı zamanda öğretmenleriniz, doktorunuz ve son olarak sizin kararınız…

2. FUTBOLA BAŞLAYIN

genç futbol

Profesyonel olarak futbolcu olmak için elbette profesyonel düzeyde futbol oynayabiliyor olmanız gerekir. Bunun için de yönlendirildiğiniz ilk andan itibaren futbol oynamaya başlamanız gerekiyor. Bir şeyi en iyi yapmak için onu çok sık denemeniz gerekecek.

Futbol aynı zamanda egzersiz ve antrenmanlar ile desteklenmelidir. İlkokul sürecinde haftada minimum 15 saat, lise çağında ise minimum 25 saatlik futbol veya antrenman süreci olması gerekiyor. Bu sürecin üzerindeki her çalışma da artı değer katacaktır. Bu nedenle bulabildiğiniz her sürede futbol oynamanız gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sporseverler İçin Harika 8 İş Fikri

Günümüzde profesyonel futbolcu olanların birçoğu eğitim sürecinde sorunlar yaşamıştır. Maalesef profesyonel futbolcuların zaman konusunda sorunları olduğu için eğitim hayatları tehlikeye girmektedir. Bu süreci ebeveynleriniz ile doğru bir şekilde planlamalısınız.

3. AKILLI EL

Günümüzde 16-17-18 yaşında çok büyük takımlarda profesyonel futbolcu olarak yer alan oyuncuların tamamı akıllı ellerin dokunuşları ile bunu başarmıştır. Bu nedenle profesyonel bir futbolcu olmak istiyorsanız, başarılı bir koça ihtiyacınız olacak. Bu konuda kendini kanıtlayan bir koç, size çok fazla artı değer kazandırabilir.

Başarılı bir koç-antrenör sizi gitmek istediğiniz yere daha hızlı da ulaştırabilir. Bu nedenle ebeveynleriniz aracılığıyla başarılı bir antrenör-koç bulmak çok önemlidir. Bu süreçte profesyonel takımların yöneticilerinden de yönlendirme alabilirsiniz.

4. PROFESYONELLERİ TAKİP EDİN

Rol model almanın özellikle çocuklar üzerindeki başarısı kanıtlanmıştır. Bu nedenle profesyonel bir futbolcu olmak istiyorsanız, kendinize rol model olarak bir futbolcuyu almanız önemlidir. Elbette bu oyuncun hayatını incelemeli, nasıl başardığını göz önüne almalısınız. Ayrıca gelişen teknolojiler ile birlikte yeni futbol tekniklerini, en iyi oyuncuların antrenmanlarını birkaç tık ile izleme fırsatı elde edebilirsiniz.

5. DİL ÖĞRENİN

Profesyonel bir futbolcu mutlaka öncelikle İngilizce öğrenmelidir. Ancak bir takımın kaptanı olmak için ise Fransızca, Almanya, İspanyolca da öğrenmeniz mutlaka önemlidir. Çünkü gelişen dünya ile birlikte 3’ncü liglerdeki takımlarda bile yabancı oyuncular bulunmaktadır. Ve bir takım ile tam anlamıyla bağ kurabilmek için birkaç yabancı dil bilmek önemlidir. Ayrıca yabancı bir takıma transfer olmak istediğiniz zaman o takım sizin kaç dil bildiğinizi de doğrudan incelemektedir.

6. SAĞLIĞINIZ

Hangi işi yapıyorsanız yapın en önemli şey elbette sağlığınızdır. Ancak profesyonel futbolcuların sağlığı, kariyerlerini de doğrudan ilgilendirmektedir. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren düzenli olarak sağlığınız gözetim altında tutulmalıdır.

Başarılı bir futbolcu olmak istiyorsanız, midenize giden her şeyin kontrolünü yapmanız gerekiyor. Her zaman fit olmalı ve futbol oynamaya müsait olmanız gerekir. Başarılı futbolcuların en çok sorun yaşadığı konuların başında elbette sağlık gelmelidir, bu nedenle sağlığınıza gösterdiğiniz her çaba aynı zamanda kariyerinizi de doğrudan ilgilendirmektedir.

7. BİR TAKIMIN ALTYAPISINA GİRİN

futbol

Türkiye’de profesyonel futbolcu olmak için en çok sorun yaşanan kısım budur. Çok yetenekli olsanız bile maalesef ülkemizde halen “yeteneklerin keşfedilmesi” konusunda sorunlar yaşanması nedeniyle, çok yetenekli olsa bile bazı oyuncular bir takımın alt yapısına girmek konusunda sorun yaşıyor. Bu nedenle 3’ncü maddede de değindiğimiz gibi akıllı bir ele ihtiyacınız olacak.

Başarılı bir antrenör çok yetenekli olmayan bir oyuncuyu bile çok iyi bir kariyere yönlendirebilir. Çünkü bu tür antrenörlerin başarılı takımlarda tanıdığı önemli isimler bulunur ve bu sayede elindeki oyuncuları başarılı takımların alt yapısına daha hızlı bir şekilde yerleştirebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Süper Lig’de Hakemler Ne Kadar Para Kazanıyor?

Bir takımın alt yapısına girmeden profesyonel bir futbolcu olamazsınız. Bu nedenle ilk olarak bu adım konusunda büyük bir çaba göstermeniz gerekir. Eğer bu adımda sorun yaşıyorsanız, bulabildiğiniz tüm profesyonellere ulaşmalı ve kendilerinden şans istemelisiniz.

8. GELİŞİN, GELİŞİN ve GELİŞİN

Bir takımın alt yapısına girmeyi başardığınız zaman asıl işiniz başlar. Çünkü bir takımın alt yapısında bulunan 30-40 oyuncunun yalnızca 1-2 tanesi üst takıma alma şansına sahip olabilmektedir. Bu nedenle alt yapıya girdiğiniz zaman, antrenörlerinize kendinizi göstermek için çok üst düzey çabaya ihtiyacınız olacak. Bu süreçte hayatınız büyük ölçüde futbol dışında bir şey olmamalı ve tüm müsabakalarda, antrenmanlarda arkadaşlarınızın önüne geçmeyi başarabilmelisiniz.

Bir futbolcu başarılı bir oyun ile birlikte iyi bir takım uyumu ve yüksek iletişim becerilerine de sahip olmalıdır. Takım ile gösterdiğiniz uyum da çok önemli olmakla beraber, diğer oyunculardan referans almanız için de en önemli araçtır. Bu nedenle A takımda yer alan birkaç oyuncudan referans almak için iyi ilişkilere ihtiyacınız olacak.

9. MENAJER EDİNİN

Bir takımın alt yapısına girdikten sonra mutlaka bir menajere ihtiyacınız olacak. Birçok oyuncu henüz kariyerine yeni başlarken bile bir menajere sahiptir. Bir menajer sizin kariyeriniz için çok önemli adımları daha kısa ve daha başarılı bir şekilde atmak için önemli destekler sağlayabilir. Elbette başarılı bir menajer bulmak zor olabilir. Aynı zamanda menajerler hem ücret dahilinde çalışır hem de olası bir transferde önemli bir pay alır. Bu nedenle bu süreçte profesyonel bir sözleşme hazırlamayı da ihmal etmeyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir