Küçük İşletmenizi Büyük İşletmeye Nasıl Dönüştürürsünüz?

işletme kurmak

İşinizi nasıl büyüteceğinizi öğrenmek sadece değerli bir hedef değildir; işinizi büyütmek, genellikle işletmenizin hayatta kalması ve ekonomik refahınız için bir gerekliliktir. İşletmenizi ayakta tutmanın ötesinde, büyütmek için ne yapmanız gerektiği hakkında ipuçlarımız olacak.

Aklınıza muhtemelen işletmenizi büyütmek için birçok fikir vardır. Elbette her işletme spesifik olarak farklı bazı özelliklere sahip olabilir, ancak başka işletmeler tarafından başarıyla kullanılan bazı stratejiler ise kesinlikle sizi daha iyi bir yere götürebilir. İşte, küçük işletmenizi büyütmek için sizlere önerdiğimiz bazı fikirler…

1. MEVCUT PİYASAYI KULLANIN

İşinizi nasıl büyüteceğinizi düşündüğünüzde, muhtemelen akla gelen ilk şey yeni müşteriler edinmektir fakat zaten sahip olduğunuz müşteriler satışlarınızı arttırmak daha basit ve daha az masraflı olacak. Zaten sizden alışveriş yapan insanlara daha fazla satış yapmanın yollarını bulmak her açıdan daha kolaydır, çünkü etkileşime girdiniz ve müşterinin sizi neden tercih ettiği hakkında fikirleriniz vardır. Bu halde, müşterilerinize daha fazla satış yapmak için yollar aramalı, diğer hizmetleriniz için de aynı tercihleri uygulayabilirsiniz.

Örneğin bir müşteriniz, A ürününüzü satın alıyor ama ihtiyacı olduğu ve sizde bulunduğu halde B ürününü başka bir yerden satın alıyorsa bunun nedenlerini araştırın. Örneğin, B ürününü başka bir yerden “daha uygun fiyat” ile alıyor olabilir.

2. REFERANS İSTEYİN

Yeni müşteriler edinmenin en masrafsız diğeryollarından biri de, müşterilerinizin size referans olmalarını istemektir. Ancak elbette bunu yaparken mevcut müşterilerinizi kaybetmenize neden olacak şekilde, onları rahatsız etmeyin. Örneğin, kasada oturan personeliniz, kendisine; “bizi başkalarına önerir misiniz?” diye sorması bile yeterli olacaktır. Büyük ihtimal ile “hayır” cevabını almayacaksınız ve bu kendisinde bir sorumluluk duygusu oluşturacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Her İşletme Sahibinin Kaçınması Gereken Kararlar

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

3. ÜRÜN VE HİZMETLERİNİZİ YENİLEYİN

Yenilikçi bir işletmenin uzun vadede ayakta kalması veya büyüme elde etmesi çok zordur. Dünyanın neresinde olursanız olun, insanlar yenilikçi işletmelerden hoşlanır. Bu nedenle, ürün ve hizmetlerinizi yenileyecek yollar arayın.

4. SATIŞ AĞINI GELİŞTİRİN

Muhtemelen bunu düşündünüz ve uyguladınız. Ama uygulamadıysanız, satış kanallarınızı artırmak için tüm fikirleri kullanın. Örneğin bir internet sitesi açarak buradan da satışa odaklanabilirsiniz. Ayrıca satış ağını genişletmek için sağladığınız ürün veya hizmetleri genişletmeniz de gerekebilir. Bu bir işletme için çok önemli bir hamledir, öneriyoruz!

5. FUARLARA KATILIN

Fuarları gereksiz olarak gören birçok işletme var. Onlardan asla olmayın. Fuarlar, küçük büyük bütün işletmeler için ürün veya hizmetlerini tanıtmanın harika bir yoludur. Üstelik Türkiye’de KOSGEB aracılığıyla yurtiçi ve yurtdışı fuarlara katılmak için destek de alabiliyorsunuz.

6. NİŞ PİYASALARIN ZİRVESİNE GEÇİN

Niş piyasalar, genel olarak daha az hacmin, rekabetin ve alternatifin bulunduğu pazarlar anlamına gelir. Niş pazar, her piyasa, bölge ve ülke için elbette farklıdır. Niş piyasaları bulmak çok kolaydır. Hangi ürün veya hizmeti en az satıyorsanız, muhtemelen o ürün veya hizmet niş bir piyasadır ve rekabet çok azdır. O hizmet veya ürün için en iyi alternatifleri sağlayabilirsiniz.

8. ÜRÜN VE HİZMETLERİ ÇEŞİTLENDİRİN

Çeşitlilik sayesinde başarılı büyümenin anahtarı benzerliktir. Hâlihazırda kurulmuş olan işletmenizin satışa koyduğu ürün veya hizmetlere benzer yeni çeşitli ürün veya hizmetler sunmak büyük bir atılımdır. Çeşitlendirme bütün işletmeler için büyümenin en önemli anahtarları arasında yer alıyor. Ancak çeşitlendirme yapmadan önce maliyetleri mutlaka göz önünde bulundurun.

9. BAYİLİK

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bayilik – franchise sistemi, küçük ve büyük işletmeler için çok önemli bir büyüme adımıdır. Ancak elbette bayilik vermek her işletme için kolay olmayabilir. Çünkü cazip şartlar sağlamadan muhtemelen insanlar sizin markanıza para yatırmak istemeyecektir. Bu kapsamda ilk olarak Ücretsiz Bayilik Veren Firmalar gibi, franchise adaylarından ücret almayabilirsiniz.

10. İHRACAT

Uluslararası pazarlara yayılmak işletmenizin cirosu için çok önemli bir hamle olacak. Üstelik Türkiye’de girişimciliği ve yatırımcılığı destekleyen KOSGEB aracılığıyla, ihracat yapmak için çok önemli destekler alabiliyorsunuz. İhracat çok kapsamlı bir konudur ve bu konuda profesyoneller ile çalışmanızı mutlaka öneriyoruz. Elbette ihraç edecek kadar kaliteli ve farklı hizmet veya ürünlere sahip olmanız gerekiyor.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık