1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Girişimciler İçin En İyi 15 KOSGEB Destekleri 2022

Girişimciler İçin En İyi 15 KOSGEB Destekleri 2022
0

Türkiye’de girişimciliğin geliştirilmesi ve yatırımların artırılması amacıyla yoğun bir çalışma gösteren Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) sık sık girişimciler ve yatırımcılar için destekler sağlıyor. KOSGEB Destekleri’nin her birinin ayrı şartları olsa da, genel olarak amaç istihdam oluşturabilecek işletmeler için destek sağlanmasıdır.

Türkiye’de girişimcilik son yıllarda önemli boyutta yükselişe geçti. Artık ülkenin her noktasında bulunan KOSGEB İl Müdürlükleri aracılığıyla önemli destekler sağlıyor. Bu desteklerin bir kısmı tamamen hibe yani geri ödemesiz şeklinde sağlanıyor. Bazı destekler ise, geri ödemeli, elbette bazılarında faiz bulunurken, bazıları faizsiz. KOSGEB’in her desteğinde şartlar farklı.

KOSGEB’den alınabilecek en iyi 15 destek türü ise şöyle;

1. GİRİŞİMCİLİK DESTEK PROGRAMI

Şu anda bu program için destek başvuruları durduruldu. Ancak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yapılan son açıklama ile birlikte, yakın tarihte yeniden açılması planlanıyor. Bu nedenle bu desteğe ilişkin ayrıntıların güncellenmesini bekliyoruz. Şartlar netleştiği anda aktaracağız.

2. GELENEKSEL GİRİŞİMCİLERE – GERÇEK KİŞİ

Geri ödemesiz olarak sağlanan 60 bin liraya kadar olan bir destektir. Desteğe başvurabilmek için işletmenin son 1 yılda açılmış olması gerekiyor. “Geleneksel Girişimcilere” adlı program kapsamından destek alabilmek için Gerçek Kişi Statüsünde açılmış bir şirket olmanız gerekiyor. Bu şirkete aşağıdaki başlıklar altında destekler veriliyor;

DESTEK TÜRÜTUTARI
Kuruluş Desteği5.000 TL
1. yıl için prim gün sayısı kapsamında– 180-539 olan işletmeye 5.000 TL,- 540-1079 olan işletmeye 10.000 TL,

– 1080 ve üstü olan işletmeye 20.000 TL

2. yıl için prim gün sayısı kapsamında– 360-1079 olan işletmeye 5.000 TL,

– 1080-1439 olan işletmeye 15.000 TL,

– 1440 ve üstü olan işletmeye 20.000 TL

EK:genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakınlarının her desteğine +5.000 TL sağlanıyor.

3. GELENEKSEL GİRİŞİMCİLERE – SERMAYE ŞİRKETİ

KOSGEB’in girişimcilere sağladığı “Geleneksel Girişimcilere” destek programının Sermaye Şirketi Statüsü’nde olanlar için sağladığı destektir. Maksimum 60.000 liraya kadar destek alınabiliyor. Destekten faydalanabilmek için şirketin, destek başvurusundan en az 1 yıl öncesine kadar kurulması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRKOSGEB ile İş Kuranlar

Destek aracılığıyla birçok başlık altında ödeme yapılıyor. Bunlar;

DESTEK TÜRÜTUTARI
Kuruluş Desteği10.000 TL
1. yıl için prim gün sayısı kapsamında– 180-539 olan işletmeye 5.000 TL,

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

– 540-1079 olan işletmeye 10.000 TL,

– 1080 ve üstü olan işletmeye 20.000 TL

2. yıl için prim gün sayısı kapsamında– 360-1079 olan işletmeye 5.000 TL,

– 1080-1439 olan işletmeye 15.000 TL,

– 1440 ve üstü olan işletmeye 20.000 TL

EK:genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakınlarının her desteğine +5.000 TL sağlanıyor.

4. SABİT YATIRIM DESTEĞİ

Başarılı işletmeleri yoğun bir şekilde destekleyen KOSGEB, destekler kapsamında işletmelere sabit yatırım desteği de sağlamaktadır. Girişimcilik desteği programı kapsamında yer alan Sabit Yatırım Desteği aracılığıyla, Geri Ödemeleri olarak, makine, teçhizat ve yazılım alımları için 100.000 TL destek veriliyor.

5. İŞGEM DESTEĞİ

İşletmelerin kuruluş ve işletme giderleri için İş Geliştirme Merkezi aracılığıyla verilen destektir. Program kapsamında çok önemli destekler sağlanıyor. Bu destekler şöyle;

DESTEK TÜRÜÜST LİMİTİ
Bina Tadilatı500.000 TL
Mobilya Donanım100.000 TL
Personel Gideri50.000 TL
Eğitim Danışmanlık50.000 TL
Küçük Tadilat20.000 TL

DETAYLAR: İŞGEM Nedir?

6. YURT İÇİ FUAR DESTEĞİ

İşletmeniz için yurt içerisinde bir fuara katılmayı planlıyorsanız, KOSGEB’in İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında 50 bin liralık destek alabiliyorsunuz. Destekten faydalanabilmek için KOBİ’nizin KOSGEB’e kayıtlı olması gerekiyor.

7. YURT DIŞI İŞ GEZİSİ DESTEĞİ

İşletmenizi yurt dışına açmayı planlıyor ancak bunun için finansman sorunu yaşıyorsanız, yine bu durumda KOSGEB devreye giriyor. KOSGEB aracılığıyla, yurt dışına yapacağınız iş gezisi için 20 bin liraya kadar destekten faydalanabilirsiniz. Elbette KOSGEB veritabanına kayıtlı olmanız gerekiyor.

8. NİTELİKLİ ELEMAN DESTEĞİ

Özellikle üretim konusunda bir işletmeniz varsa ve aradığınız nitelikli personelleri bulmakta güçlük çekiyorsanız, KOSGEB bu kapsamda da işletmenizi destekliyor. KOSGEB’e başvuruda bulunarak Nitelikli Eleman İstihdam Desteği için 50 bin liralık desteğe başvurabilirsiniz. Üstelik aradığınız nitelikli personelin yeni mezun, kadın, engelli, birinci derece şehit yakını veya gazi olması durumunda destek yüzde 20 artırılıyor.

9. EĞİTİM DESTEĞİ

İşletme personellerinize eğitim vermek amacıyla KOSGEB’den alabileceğiniz destektir. Destek üst limiti 20 bin lira.

10. ENERJİ VERİMLİLİĞİ DESTEĞİ

İşletmenizi enerji verimliliği konusunda geliştirmek istiyorsanız, KOSGEB bu durumda da KOBİ’nizi destekliyor. Bu sayede hem 35 bin liralık destek alabiliyorsunuz hem de enerji verimliliği sayesinde işletmenizin enerji maliyetlerini azaltabiliyorsunuz.

11. TASARIM DESTEĞİ

KOSGEB’de işletmelerin en çok başvurduğu destekler arasında yer alıyor. Üretim bazlı işletmelerin yeni ürün tasarımları için alabildiği destektir. Destek üst limiti ise 25 bin lira.

12. SINAİ MÜLKİYET DESTEĞİ

Yeni bir ürün ortaya çıkarttığınız anda bu ürünün patent ve telif hakları için finansal sorunlar yaşıyorsanız, KOSGEB bu durumda da işletmenizi destekliyor. KOSGEB’e kayıtlı olan ve beyannamesi güncel işletmelerin başvurabildiği Sınai Mülkiyet Hakları Desteği’nde üst limit 18 bin lira. Ancak TSE ve TÜRKPATENT’ten belge alabilen işletmeler için üst limit 30 bin liraya yükseliyor.

13. TEST ve ANALİZ DESTEĞİ

İşletmelerde çeşitli amaçlar için yapılacak test ve analizler de KOSGEB tarafından destekleniyor. KOSGEB’in konu ile ilgili olarak hazırladığı destek programının üst limiti 30 bin lira.

14. TEKNOPAZAR

Teknoloji konulu KOBİ’lere özel bir destek programıdır. KOSGEB, söz konusu desteği; Türkiye’de teknolojik ürün veya hizmet geliştiren KOBİ’ler için hazırladı. Program kapsamında, teknoloji şirketlerinin yurt dışında yapacağı tanıtım organizasyonları için 100 bin lira, yurt içerisindeki tanıtımları için ise 50 bin liraya kadar destek veriliyor. Üstelik söz konusu destekler yüzde 100 oranında geri ödemesiz olarak veriliyor.

15. AR-GE İNOVASYON DESTEĞİ

Bilim ve teknoloji odaklı KOBİ’leri destekleyen programdır. Program kapsamında AR-GE ve İnovasyon tabanlı iş planı ile hazırlanmış 750 bin liraya kadar destek sağlanıyor. Desteğin her birinin ayrı bir başlığı bulunuyor. Başlıklar ve destek tutarları ise şöyle;

DESTEK TÜRÜDESTEK TUTARI
Kira DesteğiTeknopark içi: 30.000 TL

Teknopark dışı: 24.000 TL

Makine-Teçhizat, Donanım, Hammadde, Yazılım ve Hizmet Alımı Giderleri Desteği150.000 TL
Makine-Teçhizat, Donanım, Hammadde, Yazılım ve Hizmet Alımı Giderleri Desteği (Geri Ödemeli)300.000 TL
Personel Gideri Desteği150.000 TL
Başlangıç Sermayesi Desteği20.000 TL
Proje Geliştirme Desteği100.000 TL
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Trafikteki Araç Sayısı Hızla Artıyor
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir