1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

İnovasyon Çeşitleri ve Örnekleri

İnovasyon Çeşitleri ve Örnekleri
0

İnovasyon iş dünyasında en önemli konuların başında gelen bir unsurdur. Bir ürünü, hizmeti veya gelişime yönelik bütün çalışmalara inovasyon adı veriliyor. İş dünyasında ayakta kalabilmek için inovasyon yani Yenilik olmazsa olmazlar arasında yer alır. İnovasyon konusunda eksik kalan bir firmanın gelişme göstermesi beklenemez ve bu kısa veya uzun vadede şirketin mevcut pozisyonlarını kaybetmesine neden olabilir.

Günümüzde en küçük şirketten en devasa holdinge kadar her firma temelde inovasyon yapmaktadır. Bir bakkalın, kapı önüne yeni bir içecek reyonu koyması bile inovasyon kapsamında değerlendirilebilir. Bu kapsamda birçok inovasyon çeşitleri / türleri bulunuyor. Dünyada yaygın olarak bilinen 5 farklı inovasyon çeşiti var.

1. ARTIŞLI İNOVASYON

Artışlı inovasyon, tüm dünyada en yaygın inovasyon çeşididir. Genellikle satılan bir ürün veya verilen bir hizmetin geliştirilmesi esasına dayanır. Hemen hemen günümüzde bütün işletmeler bir şekilde artışlı inovasyon için para ve zaman harcamaktadır.

Genellikle ürünün veya hizmetin basitleştirilmesi ve müşteri için kolaylaştırılması anlamına geliyor. Artışlı İnovasyon her işletmede uygulanabilir bir inovasyon türüdür.

+ Sıcak çikolata satan bir işletmede, sıcak çikolatanın konulduğu bardakların müşterilerin elini hafifte olsa yaktığı fark edildiği zaman daha kalın bardakların kullanılmaya başlanması bu kapsamda basit bir örnek olabilir.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

2. MİMARİ İNOVASYON

Herhangi bir teknolojinin işletmenin satışa sunduğu veya hizmet olarak verdiği ürünlere yansıtılmasıdır. Genellikle riskin düşük tutulması için kendini kanıtlamış teknolojiler değerlendirme altına alınır. Mimari İnovasyon’un uygulanabilmesi için genellikle profesyonel destek alınması gerekiyor.

+ Örneğin Ford, 2010 yılından itibaren standart emniyet kemerlerini geliştirerek, şişme emniyet kemerlerini piyasaya sunması buna örnek olarak gösterilebilir. Ford, şişme emniyet kemerleri ile 5 kat daha fazla güvenlik sağladığını raporladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İyi Bir Lider Olmak İçin Okunması Gereken 8 Kitap

3. RADİKAL İNOVASYON

Yeni endüstri alanlarını oluşturmaya çalışmaya radikal inovasyon adı veriliyor. Bu çok kapsamlı bir konudur ve bunun için piyasa şartlarının tamamen oluşması gerekiyor. Günümüzde radikal inovasyon örneklerine çok fazla rastlamak mümkün değil.

+ Örneğin havayolunun bulunması, hızlı trenler, yeni endüstri alanları gibi…

4. HİZMET İNOVASYONU

Sadece hizmet sektörünü ilgilendiren bir inovasyon çeşididir. Genellikle müşterilerin istekleri doğrultusunda ele alınır. Bu kapsamda “geribildirim” alan bütün işletmeler hizmet inovasyonuna büyük önem göstermektedir. Hizmet sektöründe yer alan bir işletme için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

+ Örneğin, bir hastanede engellilerin daha iyi hizmet alabilmesi için, engellilere yönelik polikliniklerin zemin kata alınması…

5. TEDARİK ZİNCİRİ İNOVASYONU

Genellikle müşteriye yansımayan bir inovasyon çeşididir. Şirketlerin, ürün ve süreçlerdeki kusurları azaltmak, döngü sürelerini azaltmak, bekleme sürelerini azaltmak, müşteri hizmetlerini iyileştirmek, ürünün kullanılabilirliğini artırmak için yaptığı çalışmalardır.

+ En basit örnek olarak franchise / bayilik vermek.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir