1. Ana Sayfa
  2. Başarı Hikayeleri

Ormandan Topluyor, Tonunu 9 Bin Liraya Satıyor!

Ormandan Topluyor, Tonunu 9 Bin Liraya Satıyor!
1

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde 20 kişi ile Ağustos ve Mayıs ayları arasında ormanda bulunan defne ağaçlarının dallarını budayan girişimci Zafer Şen, bu dallardan elde ettiği defne yapraklarının tonunu 9 bin liraya satarak büyük bir girişimcilik öyküsünün mimarı oldu.

Akçakoca’nın Dadalı köyünde bulunan küçük yaprak kurutma tesisinde her sezon 600 tona yakın dalı kurutmaya bırakan girişimci, kurutma işleminin ardından 150 tona yakın kurutulmuş defne yaprağı elde ediyor. Defne yaprakları yurt dışına ilaç, kozmetik ve baharat sanayisinde kullanılmak üzere satılıyor. İhracat rakamı ise ton başına 9 bin lira.

defne

Defne yapraklarını kurutarak ülkeye katma değer oluşturan girişimci Zafer Şen, gelecek yıllarda küçük kurutma tesisini büyüterek daha fazla ihracat yapmak istediklerini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRPara Kazandıran En Karlı Tarım Ürünleri

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

40 derecede kurutma işlemi gerçekleştirerek defne yapraklarını ihracata hazır hale getirdiğini belirten Şen, konu ile ilgili olarak, “Defne yaprakları yurt dışına gidiyor, iç piyasada pek alımı yok. Bir yılda 150 ton defne sevkiyatı yapıyorum, tonunu 8 bin ile 9 bin TL arasında ihracatçılara satıyorum. İhracatçılar daha yüksek rakamlarda satıyor. Türkiye’den 56 ülkeye ihraç ediliyor” ifadelerini kullandı.

defne1

Defne ağacının pek kıymetinin bilinmediğini belirten girişimci, ormanda kendi başına yetişen defne ağaçlarının çok değerli olduğunu ancak Türkiye’de pek kimsenin bu ağaçların kıymetini bilmediğini söyledi. Defne ağaçlarının yurt dışında birçok sanayi şirketinde ilaç, kozmetik ve baharat yapımında kullanıldığını belirten Zafer Şen, girişimcilere defne ağaçları üzerine araştırma yapmaları önerisinde bulundu.

DEFNE AĞACI NEREDE YETİŞİR

Bir Akdeniz iklimi ağacı olan Defne Ağacı, uygun ortam koşulları sağlandığı zaman Ege ve Karadeniz kıyılarında da rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. 8 metre uzunluğa erişilebilen defne ağaçlarının meyvesi genellikle zeytine benzer.

DHA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Nasıl Profesyonel Futbolcu Olunur?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. ormandan izinsiz birşey toplamak yasak değil mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir