1. Anasayfa
  2. İnternetten Para Kazanmak

Sosyal Medyada Fenomen Olmak İstiyorum Diyenlere 12 Altın Öneri

Sosyal Medyada Fenomen Olmak İstiyorum Diyenlere 12 Altın Öneri
5

Hepimiz öyle ya da böyle sosyal medya kullanıyoruz. Genellikle de sosyal medyada fenomen olan insanları takip ediyoruz. Muhtemelen “neden ben de fenomen olamıyorum” diye düşündüğünüz için buradasınız.

Sosyal medyada insanların ilgisini çekmek ve bir fenomene dönüşmek genellikle bir hayal olarak kalıyor. Çünkü, fenomen olmak isteyen insanlar bunun birkaç günlük çaba ile olabileceğini düşünerek bir süreden sonra kişisel kullanım olarak sosyal medyayı kullanmaya devam ediyorlar. Bu şekilde sosyal medyada fenomen olamazsınız…

Sosyal medyada fenomen olmak istiyorum diyorsanız, bu işi profesyonel olarak ele almalı ve yüksek çaba göstermelisiniz. Fenomen olmak düşündüğünüz kadar kolay değil.

Peki sosyal medyada fenomen olmak için ne yapmak gerekir? Hangi yolları kullanmak, nelere özen göstermek gerekir? Bu sorulara yanıt sağlamak amacıyla 12 altın önerimizi listeledik…

1. ÖZGÜVEN

Sosyal medyada maalesef özgüvensiz insanlara yer yok. İlk içeriklerinizi oluşturken kendinizi de kullanmanız gerekiyorsa; biraz utangaç olabilirsiniz. Ancak zamanla yüksek özgüven ile bu utangaçlığınızı üzerinizden atın ve kendinden emin bir ifade edinin.

İNCELEYİN: Özgüven Kazanma Yolları

2. FARKLI FİKİRLER BULUN

Fenomen olmanın en önemli yollarından biri de “başkalarının düşünmediği” içerikleri bulabilmektir. Bazen tek bir video veya tek bir fotoğraf ile bile milyonlarca beğeni alabilirsiniz. Bu nedenle farklı fikirlere odaklanarak başkalarının yapamadığı ya da yapmadığı şeylere odaklanabilirsiniz.

Eğer iyi bir fikir bulamadıysanız, yurt dışındaki ünlü fenomenleri de takip edebilirsiniz.

3. ELEŞTİRİLERE AÇIK OLUN

Sosyal medyada fenomen olan insanlar ciddi düzeyde hakaret, eleştiri hatta küfüre maruz kalmaktadır. Bu durumu düzeltemezsiniz. bunun için çaba göstermeyin. Bunun yerine yapıcı olun, insanların kalbini kazanmaya çalışın. Özellikle emekleme döneminde mutlaka insanlar ile iyi bir iletişim kurmaya özen gösterin.

4. KALİTELİ İÇERİKLER ÜRETİN

Örneğin, Instagram’da fenomen olmak istiyorsanız, kalitesiz fotoğraflar ile bunu yapamazsınız. Kaliteli içerikler kullanmaya özen göstermeniz gerekir. Bu durumun ek maliyet getireceğini de unutmayın.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

5. TÜM PLATFORMLARI KULLANIN

Sosyal medyada fenomen olmak istiyorsanız, her platformda erişebilir olmaya da özen gösterin. Örneğin, Tiktok’ta bin takipçi elde ettiğiniz zaman bu insanların Instagram ve Twitter’da da sizi takip etmesini sağlamaya çalışın. İçeriklerinizde diğer sosyal medya hesaplarınızın da olduğunu belirtebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  En Yeni 10 Trend İş Fikirleri ile Para Kazanmaya Başlayın

6. GÜNCEL OLUN, TRENDLERİ TAKİP EDİN

etkileşim

Sosyal medyada fenomen olmanın en önemli yollarından biri de güncel olayları takip etmektir. İnsanların yoğun olarak ilgi duyduğu konularda yer almak size daha fazla etkileşim sağlayacak. Etkileşim de fenomen olmak istiyorum diyenlerin en çok odaklanması gereken konudur.

7. POLEMİK İŞİNİZE YARAYABİLİR

Günümüzde fenomen olmayı başaran insanların birçoğu belirli bir konuda farklı fikir savunduğu için fenomen olmuştur. Ancak bazı insanlar da yanlış tarafta yer alırken, yanlış konuları seçmiştir. “İnsani öneme sahip konular” dışında yer alabilecek dikkat çekici bazı konularda polemik oluşturmak, sizi bir anda parmakların gösterdiği yere ulaştırabilir.

Polemiklere sık sık katılmanın aynı zamanda risk içerdiğini de unutmayın. Antipati oluşturmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

8. İŞBİRLİĞİNE GİDİN

Diğer fenomenler ile birlikte işbirliğine gitmeye çalışın. Bunun için para da harcayabilirsiniz.

Yüksek takipçiye sahip bir fenomen ile aynı videoda, fotoğrafta görünmek kesinlikle işinize yarayacak.

9. SÜREKLİ AKTİF OLUN

İnsanlar sosyal medyada her gün saatlerini harcar ve bu nedenle daha fazla içerik üreten kişileri takip etmekten hoşlanır. İçeriğin hızla tüketildiği bir ortamda sizin de sürekli aktif olmanız gerekir. Sabah, öğle, akşam hatta gecenin bir yarısı da yeni içerikler üretmeniz gerekir. Elbette bu yorucu olacak, bu nedenle içerik planlama programlarına ihtiyacınız olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sosyal Medyadan Para Kazanma Yolları

10. SABIR ERDEMDİR

Ülkemizde fenomen olmak amacıyla yola çıkan pek çok insan, 1-2 hafta sonunda pes ediyor. Fenomen olmak kolay değildir. Bazı fenomenler 1-2 yıl boyunca yüzlerle takip edilen takipçi sayısına sahipken, bir anda içeriklerinin ön plana çıkmasıyla yıllar sonra binler ile ifade edilen takipçilere ulaşmıştır.

Hangi içeriğinizin çok ciddi bir şekilde dikkat çekeceğini kestirmek zordur. İçerik üretmeye ve pes etmemeye devam edin.

11. ETİKET KULLANIN

Başta Twitter, Instagram ve Facebook olmak üzere hemen hemen tüm sosyal medya platformlarında etiket (hashtag) bulunmaktadır. Sistemi kullanarak, asla ulaşamayacağınız insanların önüne içeriğinizi kolaylıkla ulaştırabilirsiniz. Doğru kullanarak etiket sistemi ile etkileşim sayınızı çok ciddi düzeyde artırabilirsiniz. Etiketleri önemseyin ve farklı etiketleri keşfederek daha fazla verim almaya özen gösterin.

12. BİRAZ REKLAM İŞE YARAYABİLİR

Sosyal medyada fenomen olmak için mutlaka etkileşime ihtiyaç duyarız. Bazen de ne yaparsak yapalım istenilen düzeyde etkileşime ulaşamayız. Eğer bir miktar sermayeye sahipseniz, sosyal medya platformlarında ara sıra küçük bütçeler ile reklamlar verip bunların sonucunu değerlendirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Karikatür Çizerek Para Kazanmak | Karikatürist Olmak

İNCELEYİN: Sosyal Medya Fenomenleri Reklam Ücretleri Ne Kadar?

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

  1. 14 Nisan 2018

    Fenomen olmak istiyorum istirgam kullanıyorum sayfa nasıl açılıyor bilgi verirmisiniz

  2. 28 Mart 2018

    bana yazın instagram da sayfam var :)

  3. İnstegramda fenomen olmak çok istiyorum neler yapmam gerek acaba

  4. Fenomen olmak istiyorum ama Instagram mı Twitter mi karar veremedim. Neresi için çalışmalıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir