En Avantajlı Sahibinden Satılık Daire Nasıl Bulunur?
  1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

En Avantajlı Sahibinden Satılık Daire Nasıl Bulunur?

0

Türkiye’de satılık daire konusunda en popüler platform elbette Sahibinden.com’dur. Sahibinden aracılığıyla çok avantajlı daireler bulabilir ve bu daireler aracılığıyla kâr elde edebilirsiniz. Peki Sahibinden’de avantajlı daireler nasıl bulunur, kârlı bir daire satın alabilmek için neler yapılmalı?

Günümüzde Türkiye’nin en çok giriş yapılan sitelerinden biri de Sahibinden.com’dur. Platformda sürekli olarak yaklaşık olarak 500 bin adet satılık daire ilanı bulunmaktadır. Bu ilanlar arasında her gün binlercesi satılırken yine benzer rakamlarda yeni ilan ekleniyor. Eğer karlı ve avantajlı bir konut satın almak istiyorsanız bu ilanlar arasında nelere dikkat edeceğinizi ve önemli ipuçlarını göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Yakın dönemde yatırım amaçlı olarak yeni bir sahibinden satılık daire arıyorsanız, sizler için uzmanların dikkat etmenizi önerdiği konuları ve önemli ipuçlarını listeledik.

1. YAŞADIĞINIZ LOKASYONLARA GÖZ ATIN

Bir konut satın alırken dikkat etmeniz gereken birçok konu bulunmaktadır. Ancak bu konuların büyük kısmına zaten yaşadığınız lokasyonlarda hakimsinizdir. Bu nedenle Sahibinden’de satılık konutlara göz atarken öncelikli olarak yaşadığınız lokasyonlara göz atmanız önemlidir. Bu durumda bir konutun ne durumda olduğunu daha iyi anlama şansınız olacak. Bu nedenle yaşadığınız sokak, cadde, mahalle veya buralarda avantajlı konut bulamadıysanız yaşadığınız semte de göz atabilirsiniz. Son olarak yaşadığınız şehir bile daha iyi hakim olduğunuz bir bölgedir.

2. İLANLARI FAVORİYE ALIN

Sahibinden’in en önemli kısımlarından biri elbette favoridir. Sahibinden uygulamasına kayıt olduktan sonra, beğendiğiniz ilanları birer birer favoriye alın. Bu favorilere aldığınız ilanların fiyatının düşmesi veya yükselmesi durumunda size bildirim gelecektir. Bu nedenle örneğin 100 ilanı favoriye aldığınız zaman bazı ilanlarda yaşanabilecek fiyat düşüşlerinden faydalanma fırsatınız olacak.

3. BÜTÇENİZİ BELİRLEYİN

Sahibinden’de daima daha avantajlı ancak daha yüksek fiyatlara sahip konut bulma şansınız olacak. Bu konutlar da aynı zamanda kafa karışıklığına sebep olacak ve daima daha iyisini bulduğunuzu düşünüp muhtemelen yanlış tercih yapacaksınız. Bu nedenle avantajlı sahibinden konut ararken mutlak suretle yatırım için tam olarak ayırtmak istediğiniz bütçeyi belirleyin. Bu bütçeye göre arama yapmak en iyi tercihi bulmanızı daha iyi sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ziraat Bankası’ndan Yüzde 0,99 Faiz ile Konut Kredisi

4. ARACILARIN MASRAFLARINI HESAPLAYIN

Sahibinden’de satılan konutların tamamı direkt sahibinden satılmıyor olabilir. Bu nedenle konut satın alırken konutun satışında aracı olup olmadığını mutlaka sorun ve bu aracının isteyebileceği ek masrafları hesaplayarak konut maliyetine ekleyin.

5. KREDİYE UYGUNLUĞUNU ARAŞTIRIN

Konut satın alırken konutun krediye uygun olup olmadığını mutlaka araştırın. Bir konutun krediye uygun olup olması direkt olarak fiyatı etkilemektedir ve bu fiyat aynı zamanda elde edeceğiniz kara da doğrudan etki edecektir. Konutu kredi ile alıp almayacağınızdan bağımsız olarak konutun krediye uygun olup olmadığını göz önünde bulundurun.

6. MUADİLLERİNİ KONTROL EDİN

konut

Bir konutun fiyatı cazip görünüyorsa, o konutun piyasa değerini mutlaka araştırmanız gerekir. Bir konutun piyasa değerini belirlemenin en iyi yolu muadillerini kontrol etmektir. Bir konutun muadillerini bulmak için de yine Sahibinden’i kullanabilirsiniz. Adres seçeneği aracılığıyla konuta yakın ve benzer özellikli satılan konutların fiyatlarına göz atabilirsiniz. Eğer konuta yakın veya benzer konut bulamadıysanız bu durumda konutun adresine gitmeniz ve çevredeki emlakçılardan bilgi almanız gerekir. Eğer emlakçılardan bilgi alamadıysanız da direkt olarak konutun bulunduğu muhitteki satılık konutlara göz atmanız ve fiyatlarını almanız gerekir.

Bir evin piyasa değerini bulmak konusunda sorun yaşıyorsanız evin kira değerini ele alın. Bir evin kira değerini 210 ile çarparak evin piyasa değerini elde edebilirsiniz. Bu son yıllarda eksper firmaları tarafından kullanılan bir yöntemdir ve genellikle piyasa değerini yaklaşık olarak bulma şansınız olacak.

7. HACİZ ve İPOTEĞE DİKKAT

Bir evi satın alırken ev üzerinde haciz veya ipotek olmamasına mutlak suretle dikkat edin. Bu bilgi evin satışı önünde de kritik bir konudur ve bu durumda evin tapusunu kendi adınıza zaten alamazsınız.

8. RUTUBET

Bir ev için tüm konular avantajlı görünüyorsa bir de eve göz atmanız gerekir. Türkiye’de insanların ev alırken dikkat ettiği konulardan biri rutubettir. Bir evde yeni boya yapılmışsa rutubeti anlamanız zorlaşabilir. Bu nedenle bir usta ile giderek evin rutubet alıp almadığına göz atın. Rutubet nedeniyle satın almak istediğiniz eve kiracı bulmakta da sorun yaşayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Konut / Daire Fiyatları En Çok Artan İller

9. ULAŞIM SEÇENEKLERİNİ İNCELEYİN

Bir konutun avantajlı olup olmadığını belirlemenin bir diğer yolu da ulaşım seçenekleridir. Bir konuta erişmek ne kadar kolaysa fiyatı o kadar yüksek olacaktır. Bir konutun metroya, otobüs duraklarına, deniz aracı garlarına veya havaalanlarına yakınlığını inceleyin. Bu durumların her biri konut için direkt olarak fiyat artışı sağlayacaktır.

10. SOSYAL ALANLARA YAKINLIK

Ulaşım seçenekleri dışında bir konutun avantajlı olmasını belirlemenin bir diğer yolu da sosyal alanlara yakınlıktır. En çok dikkat edilen sosyal alanlar ise hastane, park, okul, üniversite ve diğer eğlence alanlarıdır. Bu konuları da mutlaka araştırın ve göz önünde bulundurun.

11. KİRACI DURUMU

Bir konutu direkt olarak içinde kiracı varken satın almayı planlıyorsanız; kiracının durumunu göz önünde bulundurun. Genellikle bir konutu kiracılı olarak almak daha avantajlı görünse de, kiracı piyasanın altında kira ödüyor olabilir. Bu nedenle kira sözleşmesine göz atarak, kiracının ne kadar daha konutta kalacağını belirleyin. Ayrıca kiracınızın sorunlu olup olmadığını ve konuta girerken peşin birkaç kira ödeyip ödemediğini araştırın. Bu durumda kiracıyı çıkartırken ek ödeme yapmanız gerekebilir.

12. YAPI RUHSATI

Bir konut satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da yapı ruhsatıdır. Sahibinden’de konutları incelerken ruhsat konusunda bazı ilanlarda bilgi olmadığını göz önünde bulundurun. Bu nedenle konutun yapı ruhsatını mutlaka önceden sorun.

13. DAİRE BOYUTUNU KENDİNİZ İNCELEYİN

Maalesef Sahibinden’de bulunan konutlardaki ilanların bilgileri tam olarak doğru olmayabiliyor. Özellikle dairelerin brüt ve net metrekare büyüklüğünü genellikle emlakçılar 10-20 metrekare büyük yazmaktadır. Bu nedenle konutları incelerken kendiniz evin metrekare büyüklüğünü hesaplayın. Bu doğrudan sizi önemli bir gelir kaybından koruyacaktır.

14. KENTSEL DÖNÜŞÜM

Son yıllarda bazı alanlarda kentsel dönüşüm nedeniyle toplu olarak bazı bölgelerde konutların yıkılma kararı alınıyor. Bu nedenle konutu almayı planlarken mutlak suretle belediyeye girerek konutun bölgesinde bir kentsel dönüşüm programının olup olmadığını inceleyin. Konut birkaç aylık olsa bile, kentsel dönüşüm kararı veya planı varsa o konut yıkılacaktır. Bu aynı zamanda önemli bir ek masraf ve haliyle zarar anlamına gelir.

15. YALITIM

Bir konutun fiyatını belirleyen bir diğer önemli husus ise yalıtımdır. Bir konutu satın alırken yalıtıma sahip olup olmadığına mutlaka dikkat edin. Bu aynı zamanda konutu satarken de size önemli bir avantaj sağlayacaktır. Binanın “yalıtımlı” olup olmadığını sadece bir cümle ile öğrenmekle yetinmeyin, mutlaka kendiniz de bir usta aracılığıyla bu bilgiyi teyit edin.

İlginizi Çekebilir