1. Anasayfa
  2. Dükkan Açmak

Motosiklet İle İlgili En İyi 9 İş Fikirleri

Motosiklet İle İlgili En İyi 9 İş Fikirleri
0

Artık büyük şehirler inanılmaz oranda kalabalık. Özellikle araç trafiği nedeniyle 10 kilometrelik mesafeyi saatlerce gitmek bile sıklıkla rastlanılan bir durum. Bu nedenle insanlar son 10 yıldır motosikletlere daha fazla talep göstermeye başladı. Türkiye’de ise araç fiyatlarının katlanarak artması nedeniyle motosikletlere yönelik ek bir talep var. Bu doğrultuda motosikletlere yönelik bir iş fikrini hayata geçirme için doğru zaman!

Motosikletler ile ilgili size para kazandıracak 9 iş fikrini listeledik. Elbette motosikletler ile pek bir ilginiz yoksa, hatta ve hatta daha önce motosiklet kullanmadıysanız bu iş fikirleri sizin için pek uygun olmayabilir.

1. YEDEK PARÇA TİCARETİ

Arabalar ile ilgili olarak yedek parça hizmeti sağlayan hemen hemen her şehir-ilçede işletme bulabilmek mümkün. Ancak motosikletler konusunda yedek parça bulabileceğiniz çok fazla işletme yok. Bu doğrultuda motosikletler ile ilgili olarak yedek parçaları satabileceğiniz bir işletme kurabilirsiniz. Bu işletmede sadece motosikletlerin tamiri için kullanılacak ürünlere yönelmek yerine tasarım-modifikasyon amaçlı olarak da ürünler barındırmanız önemlidir.

Motosikletlerin yedek parçalarına yönelik bir işletmeyi kurmak için ortalama üstü sermayeye ihtiyacınız olacak. Bozulabilecek veya modası geçecek ürün olasılığının düşük olması nedeniyle bu işin riski düşüktür.

2. MOTOSİKLET SEKTÖRÜ DANIŞMANLIĞI

İlk olarak da belirttiğimiz üzere, motosiklet sektörü çeşitli sebepler nedeniyle hızla büyüyor. Bu nedenle bu sektöre girmek isteyenler detaylı araştırmalara ve danışmanlığa ihtiyaç duyuyor.

Motosiklet sektöründe son 5 yılda 2-3 yıllık bir deneyime sahipseniz ve kendinizi başkalarına danışmanlık yapabilecek seviyede hissediyorsanız, ilk olarak sosyal medya hesaplarınızı oluşturarak ve konu ile direkt olarak ilgilenebilecek işletmelere mail atarak iş alabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınız arasında mutlak Linkedin olmalı.

3. MOTOSİKLET BAYİLİĞİ

motosiklet-2019

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Motosiklet sektöründeki en mantıklı iş fikirlerinden biri de direkt olarak motosiklet satışı yapmaktır. Ancak merdiven altı bir görünüme sahip bir motosiklet mağazası yerine kaliteli ve tercih edilen bir firmanın bayiliğini almanızı daha fazla öneriyoruz. Elbette bu tür bir bayiliği almak için minimum 300 bin liralık yatırım sermayesine ihtiyaç duyacaksınız.

4. MOTOSİKLET DEPOLAMA

Bazı insanlar motosiklet kullanmak istemesine rağmen küçük evlerinde bu motosikleti bırakabilecekleri alana sahip değiller. Bu nedenle insanlar için bir motosiklet depolaması hizmeti verebilirsiniz. İnsanlar satın aldıkları motosikleti hafta sonlarında ya da akşamları kullandıktan sonra depoya bırakabilir. Bu hizmet henüz Türkiye’de bulunmaması nedeniyle denenmemiş iş fikirleri arasında yer almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Singapur Asgari Ücret Ne Kadar? 2023

5. MOTOSİKLET İTHALATI

Türkiye’de motosiklet üretimi yapan onlarca firma bulunuyor olmasına rağmen piyasada tutkunlar tarafından kullanılan motosikletlerin neredeyse tamamı yabancıdır. Bu kapsamda motosiklet ürünleri için ithalat yapmak üzere bir işletme kurabilirsiniz.

Motosiklet ithalatı yaparken önemli markarların en çok talep gören ürünlerine odaklanmanızı öneririz. Halihazırda Türkiye’de tutkunların özellikle talep gördüğü markalara ait motosikletleri direkt olarak mağazalardan satın almak mümkün değil. Bu nedenle potansiyeli yüksek iş fikirleri arasında yer almaktadır.

6. MOTOSİKLET TAMİRCİLİĞİ

Muhtemelen aklınıza gelen bir iş fikridir. Ancak aklınıza geldiyse ve hemen unuttuysanız bunu yapmayın. Bu konuda kendinizi geliştirdiyseniz yüksek potansiyel içeren iş fikirleri arasında yer almaktadır. Çünkü Anadolu’da bu işi profesyonel olarak yapan çok az sayıda işletme bulunuyor. Ve fiyatları 100 bin liraya kadar ulaşan motosikletleri insanlar merdiven altı tamircilere götürmek istemiyor. Bu nedenle profesyonel bir motosiklet tamirciliği hizmeti sağlamak üzere harekete geçebilirsiniz.

Bu iş için önerdiğimiz ortalama deneyim süresi 5 yıldır.

7. MOTOSİKLET SÜRÜŞ EĞİTMENİ

motosiklet eğitmeni

İnsanlar çok rahat bir şekilde motosiklet sürebileceğini düşünür. Ancak ilk denemeden sonra bunun aslında o kadar basit olmadığını muhtemelen fark edeceksiniz. Özellikle konu sürücünün kendi güvenliği olduğu zaman motosiklet sürücünün mutlak suretle eğitime ihtiyacı var. Eğer bu konuda kendinize güveniyorsanız, tıpkı direksiyon eğitmenleri gibi yeni bir hizmet sektörü başlatabilirsiniz.

Motosiklet sürüş eğitmenliği yapmak için kendinize ait bir motosikletin olması da önemlidir.

8. İKİNCİ EL MOTOSİKLET SATICILIĞI

Arabaları ikinci el olarak alıp satmak tüm dünyada çok önemli bir pazardır. Ancak son yıllarda inanılmaz olarak büyüme kaydeden motosiklet sektöründe, motosikleti ikinci el satarken çok sayıda sorunla karşılaşmak mümkün. En önemlisi ise, ikinci el motosikletini acil olarak satmak isteyenlerin bir işletme bulamıyor. Bir motosiklet galerisi açarak ikinci el motosiklet al-sat işine odaklanabilirsiniz. Henüz Türkiye’de bu işi yapan çok sayıda galeri bulmak pek mümkün değil, bu açıdan büyük şehirler için değerlendirilebilir.

9. MOTOSİKLET PARÇALAYICI

Motosikletler basit bir kazadan bile sonra toparlanmak yerine genellikle motosiklet mezarlarına atılır. Ancak bu motosikletlerde işe yarayacak çok sayıda parça bulabilmek mümkün. Motosiklet mezarlıklarında yapılan toplu ihalelere girerek, bu motosikletlerin değerli parçalarını toplayabilir ve motosiklet tamircilerine bu ürünleri satabilirsiniz. Düşük sermayeli karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir