Ne Üretebilirim? Küçük İşletmeler İçin 50 İmalat Fikri
  1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Ne Üretebilirim? Küçük İşletmeler İçin 50 İmalat Fikri

3

Üretim sektörü daima karlı ve büyüme fırsatları barındıran bir iş koludur. Ticaret veya hizmet sektöründe maksimum bağlılık içeren imalat sektörüne girmeyi planlıyorsanız, doğru seçimi yapmak öncelikli konularınız arasında yer almalıdır.

Küçük bir işletme kurmak ve üretime odaklanmak istiyorsanız sizler için harika 50 imalat fikrini listeledik. Ne üretebilirim diye düşünüyorsanız, rehberde yer alan 50 fikir arasında size en uygun olan üzerine araştırmalar gerçekleştirebilirsiniz.

Karlı İş Fikirleri platformunun, üretim konusunda gelebilecek sorulara yanıt veren uzman bir kadrosu da bulunmaktadır. Eğer bir imalat konusu ile ilgileniyorsanız, bunu editörlerimize YORUM bölümünden rahatlıkla sorabilirsiniz. Üretim ve imalat sektörü, büyümenin önemli bir adımıdır. Üretime odaklanmanızı daima öneriyoruz.

1- Oyuncak
oyuncak

Oyuncaklar nispeten küçüktür, bu nedenle çok farklı ürünler tek imalathanede üretilebilir. Oyuncak imalathaneleri, sektörel farklılıklara uyumluluk göstermekte üstün başarı gösterirler.

2- Akıllı Telefon Aksesuarları

Kutular, şarj aletleri, şarj kabloları, telefon kapakları gibi akıllı telefon aksesuarları halen çok popüler ve imalathanelerin kesinlikle rekabet şartları çok rahat!

3- Plastik Kaplar

Plastik malzemeleri işlemek ve şekillendirmek için bazı temel ekipmanlarla, tüketicilere veya diğer işletmelere satmak için şişeler ve diğer kaplar üretebilirsiniz. Üretim için 2 makine dışında herhangi başka bir şeye ihtiyacınız yok.

4- Tekstil Ürünleri

Dünyanın en sık şekil değiştiren sektörü tekstil sektörüdür. Sürekli yeni trendlerin ortaya çıkması nedeniyle bu sektöre yeni girinlerin büyük avantajları bulunuyor. Tekstil sektörü çok kapsamlıdır ve küçük bir ürün bile sizi devasa bir şirkete dönüştürebilir.

5- Mobilyalar

Daha büyük ölçekli ürünler yapmak istiyorsanız, satış için özel mobilya ürünlerine odaklanabilirsiniz.

6- Niş Meze Gıdalar

Sağlıklı bir aperitif satmak için bir fikriniz varsa, bunu hayata geçirmek için çok fazla beklemenize gerek yok! Meze gıdalar son dönemin en popüler ürünleri arasında yer alıyor.

7- Şeker ve Çikolata
şeker

Şeker ve çikolataların üretimi her geçen gün butik şirketlere kayıyor. Devasa şirketlerin ürünlerine yönelim azalırken, yerel tatların daha başarılı grafik gösterdiğini belirtmek gerekiyor. Yalnızca bir AVM’de yapılan satış bile çok ciddi cirolar elde edilebiliyor.

8- Ekmek

Fırıncılar, kendi ekmek imalat işine başlayabilir ve ekmek ürünlerini tüketicilere veya diğer gıda işletmelerine satabilirsiniz.

9- Zeytinyağı Üretimi

Zeytinyağı, sadece bir kaç malzemeyle ve ekipmanla üretip satabileceğiniz başka bir gıda ürünüdür. Türkiye’de zeytinyağı fiyatları çok yüksek seviyelerde bulunuyor, bu nedenle kar marjı kesinlikle çok yüksek.

10- Konserve

Özellikle çeşitli reçel ürünlerinin imalatına odaklanabilirsiniz. Reçel ve bal gibi ürünlerin konserve ürünlerinin tüketim tarihi çok uzundur bu nedenle satış potansiyeli yüksektir.

11- Ayakkabı

80 milyonluk bir ülkede her yıl minimum 500 milyon çift ayakkabı satışı yapılıyor. Bu kadar büyük bir sektörde daima yeni rekabet şansları doğmaktadır. Çeşitli imalathanelerde bile ortaya çıkan küçük markalarda önemli satış potansiyelleri bulunuyor. Toptan ayakkabı firmalarına ulaşarak, imalat sektöründeki avantajları öğrenebilirsiniz.

12- Kemer

Perakendecilere satış amacıyla kemer üretimi gerçekleştirilebilir. Kemer sektörü son 4 yılda çağ atladı, artık birçok kemerin fiyatı 10 TL düzeyinden 120 TL düzeyine çıktı. Maliyet temelde sadece yüzde 20 arttı.

13- Deri Ürünleri

Ayakkabı ve kemer sektörlerinde rekabet aslında biraz yüksek. Bu nedenle direkt olarak farklı deri imalatı sektörüne yönelebilirsiniz.

14- Peruk

Tüketicilere ve kuaför salonlarına satmak amacıyla peruk hazırlayabilirsiniz. Peruklar imalat atölyelerinde de üretilebildiği gibi el üretimi olarak da gerçekleştirilebilmektedir.

15- Saç Bakımı Ürünleri

Şampuanlar, saç spreyleri ve çeşitli saç boyaları üretimine odaklanabilirsiniz. Tüketim alanı her geçen yıl artış göstermektedir ve saç Türkler için kesinlikle önemli!

16- Makyaj Ürünleri
makyaj

Çeşitli farklı farklı sarf malzemelerinden üretebileceğiniz binlerce farklı makyaj ürünü bulunuyor. Doğru sektörü ve doğru ürünü bulmak için ilk etapta rekabet şartlarına ve kar marjı potansiyellerine mutlaka göz atmalısınız.

17- Gübre

Yerelde bulunan çiftçilere veya direkt olarak organik ürün yetiştiren çiftçilere yönelik gübre üretimi gerçekleştirebilirsiniz. Sadece bulunduğunuz ildeki belediye ile bile anlaşmanız durumunda, kısa sürede ciddi cirolara ulaşabilirsiniz.

18- Tebeşir

Tebeşir satışı Türkiye’de akıllı tahtalar nedeniyle çok düştü. Eğer Ortadoğu ve Afrika’ya satış yapabileceğinizi inanıyorsanız bu bölgeler için tebeşir üretimi gerçekleştirebilirsiniz.

19- Teknik Teknolojik Cihazlar

Bu cihazları üretebilmenin küçük işletmeler için uygun olmadığını düşünebilirsiniz; Ancak durum hiç de düşündüğüz gibi değil. Son dönemde yalnızca 2-3 personele sahip işletmeler bile teknik teknolojik cihazlar üretmeye başladı. Örneğin küçük bir hesap makinesi üretmek için devasa bir şirket olmanıza gerek yok.

20- Elektrik Bağlantı Elemanları

Ambüller ve elektrik bağlantı elemanları üretimi gerçekleştirilebilir. Sadece yereldeki elektrik satıcılarına bile satış yaparak güzel cirolara ulaşabilirsiniz.

21- Anahtar

Anahtar yapımı ve anahtar parçaları üretimi için yalnızca 3-4 adet makineye ihtiyacınız olacak. Bu ürünler için 60 bin liralık sermaye bile yeterli. Anahtar üretimi atölyeleri kısa vadede önemli satış rakamlarına ulaşabilmektedir. Sektörde rekabet minimum seviyede.

22- Müzik Enstrümanları

Özel müzik enstrümanlarına yönelebilir yada bilindik aletlere yönelik üretim tezgahını kurabilirsiniz. Farklı birkaç fikir ilk etapta sizi daha özel kılacaktır.

23- Saat

Dünya markalarının saatlerine yönelik yedek parçalar üretebileceğiniz gibi kendi saat markanızı da kurabilirsiniz. Türkiye’de kendi markasını kuran çok az firma var ve bu sektöre bir anda girmek size avantaj sağlayabilir.

24- Gözlük
gözlük

Tüketicilere yönelik gözlük imalathaneleri son dönemde Anadolu’daki birçok şehirde bile kurulmaya başlandı. Gözlük ve çeşitli lens ürünlerinin satıcıya ulaştırılması amacıyla bu tür bir üretim gerçekleştirilebilir.

25- Hava Temizleyicileri

Birkaç yıl öncesine kadar Türkiye’de çok az bulunan hava temizleyici firmaları gittikçe artıyor. Bu firmalar ürünleri genellikle Avrupa ve Asya’dan satın alıyor. Bu yönde bir firma kurarak yerelde üretim gerçekleştirebilirsiniz. İthalat masraflarından kurtulmak isteyen firmalar için bile kesinlikle önemli bir alternatif olursunuz.

26- Spor Ekipmanları

Futbol topları, fileler ve dahası. Spor ekipmanları sektörü çok büyük bir sektör. Halihazırda Türkiye’de çok fazla sayıda ekipman üreticisi bulunuyor. Sektöre girmek için iyi bir araştırma yapmanız şart!

27- Nakış

Züccaciyelerde satılan her ürün için bir imalathane bulunuyor. Bu ürünlerin çoğunu aynı anda üreten imalathaneler de bulunuyor. Sektörde önemli bir boşluk var. Eğer Gaziantep’te değilseniz mutlaka değerlendirmenizi öneriyoruz.

28- Çeşitli Aksesuarlar

Aksesuar dünyası çok büyük bir sektör! Herhangi bir bijuteriye giderek buradaki ürünlere göz atabilirsiniz. Her ürünün bir imalathaneden çıktığı bilmeli ve sektörün büyüklüğünü göz önüne almalısınız. Sektör sizi cezbedecektir.

29- Kağıt

Kitaplar, zarflar, dergiler, gazeteler ve dahası. Çok önemli bir üretim sektörü olan kağıt sektörüne girmek için ilk etapta 400 bin liralık sermayeye ihtiyacınız olacak.

30- Poşet

Poşetler gittikçe yerini kağıt kaselere bırakıyor. Her iki sektörü de öneriyoruz. Bu tür bir atölye kurmak 3-4 personel ile bile mümkün. Mutlaka değerlendirmeli.

31- Karton Kutu

Karton kutu üretmek için bir imalat makinesi ve birde paketleme personeline ihtiyacınız var. İmalat sektörünün en basit giriş yöntemlerinden biridir. Son dönemde Anadolu’daki birçok şehirde bile imalathaneleri kuruldu.

32- Takılar
takı

Takı üretmek evde ek iş arayanlar tarafından da yapılan bir iş. Ancak daha büyük bir imalathane de kurmanın mümkün olduğu bir sektör. İlk etapta birkaç bijuteri ile anlaşmanızı öneriyoruz. Evde takı yapmayı planlıyorsanız, buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.

33- Cam Boncuklar

Camdan boncuk üretimleri son dönemde nazar boncuklarına olan ilgi nedeniyle ciddi oranda arttı. En önemli müşterileriniz kuyumcular olacak.

34- Giysi & Kıyafet

Evinizde dikim gerçekleştirebileceğiniz gibi, tüketicilere toplu satış yapmak için imalathane de kurabilirsiniz. Eğer ilk etapta ürünlerini satın alacak birkaç mağaza bulabilirseniz mutlaka sektöre girmenizi öneriyoruz. Giyim sektöründe üreticiler için ortalama kar marjı yüzde 45 düzeyindedir. Giyim sektöründe kar marjı oranlarına göz atın.

35- Mutfak Gereçleri

Mutfak eşyaları, farklı malzemelerden üretebileceğiniz nispeten küçük ürünlerdir. Belirli bir türe ve tarzda uzmanlaşarak kendi işinizi kurabilirsiniz.

37- Resim Çerçevesi

Birçok farklı malzemeden resim çerçeveleri üretilebiliyor. Hatta özel çerçeveleme servisini online olarak bile kurabilirsiniz. Sektörde önemli boşluklar var.

38- Halı

Daha büyük kapsamlı bir üretime odaklanmak istiyorsanız halı sektörünü önerebiliriz. Evlere ve camilere özel halı üretimi yapan firmalar son dönemde önemli cirolar elde ediyor.

39- Yastık
yastık

Kendi yastık yapım işinizi kurabilirsiniz. Kaz tüyü konusunu mutlaka araştırın.

40- Bebek Bezi

Avrupa’nın bu konuda en büyük satış rakamlarına ulaşabilecek ülkesi Türkiye’dir. Ayrıca Irak, İran ve Suriye’ye bile çok rahat bir şekilde ihracat yapabilirsiniz. Sektöre giriş için 300 bin liralık sermaye yeterli.

41- Mürekkep Kartuşu

Ofis malzemeleri sektörüne girmek isteyenler için ilk giriş ürünü olabilir. Mürekkep kartuşlarının fiyatları son dönemde maliyet artışı olmadan yükseliyor.

42- İlaç

İlaç sektörü maalesef çok büyük şirketler tarafından ele geçirilmiştir. Ancak devasa bağlantılara sahip biri bu sektöre yeni bir giriş yapabilir. Küçük ölçekli bir firmanın tek yapabileceği, halihazırdaki firmalardan ek iş almaktır. Bu yolu kullanmak amacıyla bu firmalar iletişime geçebilirsiniz.

43- Kimyasal Ürünler

Binlerce hatta onbinlerce kimyasal ürün var. Bu ürünlerden hangisine yönelebileceğinizi araştırmak ise istihdam edebileceğiniz kimyagerler ile belirlemeniz gereken bir konu olacak. Ara üretim kimyasal ürünler bile piyasada ciddi manada eksik, bu nedenle kimyasal sektörü kesinlikle önemli bir avantaj olarak dikkat çekiyor.

44- Sabun ve Deterjan

Sabun ve deterjan üretimleri halihazırda anahtar teslim bile kurulabilen imalathaneler olarak dikkat çekiyor. Sektöre giriyorsanız belirli bir avantaj bulmanız önem arz ediyor.

45- Çimento

Çimento sektörüne giriş için ortalama 2 milyon liralık sermayeye ihtiyacınız olacak. Çimento sektörü Türkiye’nin en önemli sektörü olan inşaat sektörünün yapı taşıdır.

46- Küçük Ev Aletleri

Yüzlerce farklı küçük ev aleti var. Bu aletler, önemli markalar tarafından yüzde 500 kar marjları ile satışa sunuluyor. Özellikle fiyat konusunda avantajlı olabileceğinize inanıyorsanız, önerdiğimiz sektörler arasında yer alıyor. Örneğin bir tost makinesini üretmek için ortalama 37 TL masrafınız olurken, bu ürünü 300 TL’e rahatlıkla satabiliyorsunuz.

47- Tırnak Bakım Ürünleri

tırnak
Nispeten küçük bir sektör arayanlar için öneriyoruz. Tırnak ojeleri, makası ve çeşitli bakım ürünleri.

48- Otomotiv Parçaları

Karlı İş Fikirleri platformu olarak önerdiğimiz nadide sektörler arasında yer alıyor. Otomotiv parçaları üretim tesislerinin iş yapmama şansı yok. En küçüğünden en büyüğüne kadar, bu firmalar her yıl büyüme elde eder. Türkiye gibi ikinci el oto pazarının çok aktif olduğu ve araçların 25 yıla kadar kullanıldığı bir ülke için mutlaka öneriyoruz.

49- Çatı Malzemeleri

Anadolu’daki birçok şehir için de geçerli bir sektör. Artık yalıtımsız evleri yapmak mantıklı değil, bu nedenle çatı malzemelerine ve yalıtım malzemelerine odaklanarak bu konuda materyal üretimi gerçekleştirebilirsiniz.

50- Seramik Karo

Ev sahiplerinin ilgisi seramik karolara karşın her geçen gün artıyr. Seramik karo sektöründe öne çıkmak için farklı güzel tasarımlar ilgi çekici olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar (3)

  1. Merhaba kosgeb destekli bebek bezi üretimi yapmak istiyorum . Nasıl bir yol izlemeliyim .

  2. Merhaba,çalışmanız çok faydalı teşekkürler. Şeker,çikolata gibi ürünler üretmek için ne tür izinler gerekiyor,bilgi vermeniz mümkün mü?

  3. 29 Mart 2018

    Elbette yıldız hanım

Bir yanıt yazın