Twitch Nedir? Nasıl Para Kazanılır
  1. Anasayfa
  2. İnternetten Para Kazanmak

Twitch Nedir? Nasıl Para Kazanılır

0

İnternetten para kazanmak konusunda son dönemin en iyi platformlarından biri Twitch’tir. Twitch’ten para kazanmak kolay seçenekler arasında yer almasa da uzun vadeli bir planlama yaparak önemli düzeyde gelir elde etme şansınız var.

Son dönemde oyun videolarına olan ilgiden muhtemelen haberdarsınız. Oyun videolarına yönelik içerikler de gün geçtikçe artış gösteriyor. Bu içeriklerin yayınlandığı platformlar arasında yer alan Twitch, son dönemde trafiğini katlayarak büyümeye devam ediyor. Bu doğrultuda oyun videoları çekerek para kazanmak isteyenler için en doğru platform Twitch’tir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Oyun Oynayarak Para Kazanmak

TWITCH NEDİR?

2011 yılında kurulan Twitch, genel olarak oyun videoları yayınlanan bir platformdur. Bu platformda oyun videoları dünyanın her noktasından bağımsız yayıncılar tarafından gerçekleştirilir. Twitch sadece bu videolara ev sahipliği yaparak organizasyonu gerçekleştirir. Bu doğrultuda oyun videolarının Youtube‘si olarak adlandırılabilir. Mantık Youtube ile aynıdır, yayıncılar videoları hazırlar ve insanlar bunu tüm cihazlarından dilediği zaman izler.

Twitch son dönemde oyun videolarına olan ilgiye paralel olarak ciddi bir trafik artışı elde etmiştir. Gün geçtikçe bu popülarite artmakta ve aralarında Youtube ve Google’nin de olduğu birçok rakip platform kuruldu. Ancak her açılan platform sadece Twitch’in bilinirliğini artırmaktan öteye gidemedi. Kendi alanında Twitch halen rakipsiz konumda bulunuyor.

TWITCH HESABI NASIL AÇILIR?

Herkes dilediği zaman Twitch hesabı açabilir ve yayına başlayabilir. Bu konuda bir sınırlama yoktur ve herhangi bir ücret ödemenize de gerek bulunmuyor. Twitch resmi sitesine giriş yaparak KAYIT OL bölümünden mail bilginiz ile rahatlıkla üye olabilirsiniz. Elbette bu sadece hesap açmak için yapmanız gereken işlemdir, yayına nasıl başlayacağınızı öğrenmek için Youtube’den “Twitch Yayını Nasıl Yapılır” şeklinde bir arama gerçekleştirerek yayın yapmayı öğrenebilirsiniz. Bu konuda spesifik birkaç bilgi vardır ancak çok fazla teknik bilgiye ihtiyacınız olmayacak.

TWITCH’DEN NASIL PARA KAZANILIR?

twitch

Twitch’ten para kazanmanın birçok farklı yolu vardır. Bunları ek olarak inceleyelim…

1. Hesabınıza Reklam Alın

Youtube’de olduğu gibi Twitch videolarında da reklamlar gösterilir. Yayıncı olarak yapmanız gereken, yayın oluşturduktan sonra bunu aktif etmektir. 50 takipçiye ulaştıktan sonra bu buton aracılığıyla gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Ödemeler aylık olarak hesaplanır ve sonraki ay hesabınıza gönderilir.

50 takipçiye ulaşmadan Twitch reklamlarından faydalanamazsınız, bu nedenle ilk olarak birkaç eğlenceli yayın yapmanız ve insanları kanala üye yapmayı başarabilmeniz gerekir. Bunun için de en popüler oyunları tercih etmenizi öneririz.

2. Ürünler Çıkartın

Yeni bir Twitch yayıncısıysanız ve henüz binlerce takipçiniz yoksa bu adımı önermiyoruz, ancak işin sonunda kanalınız büyük bir kanal olduysa, Twitch altyapısı ile çeşitli ürünler çıkartabilirsiniz. Şapkalar, kapüşonlu ürünler veya tişörtler üretebilirsiniz. Bunları Twitch altyapısı ile satabiliyor ve satışlardan komisyon elde ediyorsunuz.

3. Sponsor Akışlar

Bu para kazanma adımı da genellikle büyük kanallar için geçerlidir. Kanalınız 5-10 bin takipçi sınırına ulaştıktan sonra muhtemelen birçok sponsor size zaten ulaşacaktır. Eğer ulaşmadılarsa, siz diğer kanallardaki sponsorlara ulaşarak; kitlenizi ve kanalınızı tanıtacak mail atabilirsiniz.

Büyük kanallara klavye, mause gibi markalar yeni oyun yapımcıları tarafından sık sık sponsorlu reklamlar verilmektedir. Dünyanın her noktasında büyük kanallara yönelik sponsor reklamlar veren markalar bulunmaktadır.

4. Twitch Partner Programı

Twitch’te para kazanan 2 milyona yakın yayıncı bulunuyor, bunların en büyük 30 bini ise Twitch Partner Programı’na dahil olmuş ve Twitch’in özel ortağı konumunda bulunur. Bu kanal sahipleri özel birçok ek özelliğe sahiptir ve daha fazla gelir kazanırlar.

Bu programa dahil olmak için Twitch’in en büyük kanalları arasında yer almanız gerekiyor. Ancak başarabilirseniz aylık minimum 10 bin dolara kadar gelir kazanırsınız.

5. Bağış

Twitch’i diğer platformlardan ayıran en önemli özelliklerinden biri ise yayıncılara, yayın anında bağış yapılabilmesini sağlayan altyapısıdır. Bu özellik sayesinde 10 kişinin izlediği bir canlı yayında bile hiç aklınıza gelmeyecek düzeyde bağış kazanabilirsiniz.

Bağışların alt veya üst sınırı yoktur, yayını izleyenler dilediği an ödeme yaparak yayıncıya bağış yapabiliyorlar. Bu Twitch’de bilinen ve oturmuş bir kültürdür, yani “kim bana neden bağış yapar” diye düşünmeyin.

6. Affiliate

Tüm dünyada Twitch yayıncıları kanallarına çeşitli affiliate linkleri ekleyerek para kazanabiliyorlar. Türkiye’de de affiliate sistemine sahip yüzlerce web sitesi bulunuyor. Kanalınızda örneğin klavye satışına yönelik bir bağlantı eklersiniz ve insanlar o bağlantıdan bir şey satın aldığı zaman komisyon kazanırsınız. Ek bilgiler Satış Ortaklığı (Affiliate) Veren Türk Siteler sayfasında yer almaktadır.