Konut / Daire Fiyatları En Çok Artan İller

Ekonomi > Konut / Daire Fiyatları En Çok Artan İller

Türkiye’de konut sektörü değerlenmeye devam ederken, birçok ilde daire fiyatlarındaki artış Türkiye ortalamasının çok üzerinde.

Türkiye’de konut fiyatları nüfusun artışına paralel olarak gün geçtikçe artış yaşıyor. Son dönemde döviz kurundaki yükseliş ile birlikte Türk Lirası ile satılan konutlarda da önemli düzeyde yükselişler var. Ancak bazı şehirlerdeki yükselişler ise, Türkiye ortalamasının çok üzerinde.

Sahibinden’in yaptığı Emlak Endeksi araştırmasına göre, Bayburt, Kilis ve Erzincan’da konut fiyatlarında yüzde 20’yi aşkın yükselişler var. Bu da konut yatırımı yapmak isteyen yatırımcılara önemli bir rota fırsatı sağlamış oluyor.

Ekim 2018 ayına özel olarak oluşturulan Sahibinden Emlak Endeksi araştırmasına göre, konutlarda metrekare fiyatının en çok arttığı 8 il ve bu illerde yaşanan yükselişler şöyle;

ŞEHİR YILLIK YÜKSELİŞ (m² Fiyatı)
BAYBURT %34,2
KİLİS %27,5
ERZİNCAN %26,5
EDİRNE %24,1
ANTALYA %24,1
VAN %22,8
KARAMAN %22
AMASYA %21,2

Konut fiyatlarında son 1 yıllık dönemde ise yalnızca 2 şehirde düşüş gözlemlendi. Düşüş gözlemlenen şehirler ve düşüş oranı şöyle;

ŞEHİR YILLIK DÜŞÜŞ (m² Fiyatı)
MUŞ %2,5
SAKARYA %0,9
İNCELEYİN: Zengin Eden En İyi İş Fikirleri

Konut / Daire Fiyatları En Çok Artan İller hakkında yorum eklemek veya profesyonellerimize soru sormak için aşağıdaki formu ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Yorum yapın