Gayrimenkul Yatırımı Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler
  1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Gayrimenkul Yatırımı Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

0

Dünyada yerleşik hayata geçilmesinden sonra en popüler yatırımlardan biri gayrimenkuldur. Dünya üzerinde milyonlarca kişi düzenli olarak gayrimenkul yatırımı yapıyor. Gayrimenkul yatırımının bu kadar tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri düzenli değer eğiliminin sürekli artış göstermesidir.

Ancak gayrimenkul yatırımı yaparak çok fazla zarar etmiş insanlara da rastlarsınız. Çünkü gayrimenkul yatırımı yaparken dikkat etmeniz gereken birçok nokta vardır ve bu hususlara dikkat edilmediği takdirde zarar kaçınılmaz olabilir.

Peki gayrimenkul yatırımı yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

DOĞRU TÜRÜ SEÇİN

Gayrimenkul yapmanın konut, endüstriyel, perakende ve ticari olmak üzere 4 farklı yolu vardır. Bunlar arasında en popüler olanı konuttur. Ancak konut gayrimenkulleri, diğer gayrimenkul tiplerine göre daha az kar marjı sunar. Düşük risk içermesi ve sürekli olarak nakit akışının dönmesi nedeniyle konut tipleri sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak yüksek kar marjı için endüstriyel, perakende ve ticari gayrimenkul tipleri de tercih ediliyor. Konut haricindeki gayrimenkul tiplerinde, olası ekonomik sorunlar nedeniyle düzenli nakit akışı olmayabilir.

KİŞİSEL FİNANSMANINIZI GÖZDEN GEÇİRİN

Gayrimenkul yatırım yapanlar arasında iflas edenlerin büyük bir kısmının hata yaptığı noktalardan biri bu. Günümüz dünyasında gayrimenkul yatırımı yaparken uzun vadeli krediler kullanıyoruz, ancak bu kredilere ilişkin ödemeleri düzenli yapmak büyük önem arz ediyor. Çünkü olası bir aksama, bir sonraki parçaları da etkiliyor ve bu sürecin sonu genellikle iflas ile sonuçlanıyor. Gayrimenkul yatırımını kredi ile yapacaksanız eğer mutlaka kişisel uzun vadeli finansmanınızı gözden geçirin? 5 yıllık kredi aldıysanız ve gelecek ay elinize ne kadar para geçeceğini bilmiyorsanız, büyük risk altındasınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Gayrimenkul Yatırımında Başarılı Olmanın 6 Yolu

YER SEÇİMİ

Bir Gayrimenkul yatırımından ciddi bir kar elde etmeyi planlıyorsanız, tüm konular bir tarafa Yer Seçimi bir tarafa olması gerekiyor. Doğru yer seçimi yapmak, başarılı bir gayrimenkul yatırımı yapmanın en önemli konuları arasında yer almaktadır. Mülkün etrafı güvenli mi? Yerleşim yerlerine ne kadar uzak? Etrafında ticari bölgeler var mı? Eğitim merkezlerine yakın mı? Bu sorulara mutlaka yanıt aramalı ve olumsuz yanıtlara karşı dikkatli olmalısınız. Güvenli olmayan bir noktadaki gayrimenkul yatırımı, zarara neden olacaktır.

PİYASANIN MEVCUT DURUMU

Çoğu zaman “emlak balonu” terimini duymuşsunuzdur. Türkiye için de sık sık “emlak balonu” terimi kullanılmaktadır. Ancak bu tür terimleri tüm Türkiye için düşünmek yanlıştır. Göç alan bir bölge için bu terim kullanılamaz. Dünyanın her yerinde lokal bazda emlak fiyatları ve haliyle emlak piyasası çok “şişmiştir”. Ancak göç alan bölgelerde bu tür bir sorundan bahsetmek yersizdir. Lokal bazda göç alan bir bölgede gayrimenkul yatırımı yapmak daima bu riski engellemenizi sağlayacaktır.