80 Bin Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak (TYP Başvuru Şartları)
 1. Anasayfa
 2. Ekonomi

80 Bin Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak (TYP Başvuru Şartları)

0

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2018 – 2019 Eğitim sezonu içerisinde Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında okullarda görevlendirilmek üzere 80 bin personel alımı yapılacağı duyuruldu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan duyuruya göre, okulların temizliği, bakımı ve güvenliği için toplam 80 bin personel alımı yapılacağı açıklanırken, başvuruların İŞKUR üzerinden gerçekleştirileceği belirtildi.

Bakanlığın Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında alacağı 80 bin kişiden, 60 bini okulların bakımı ve temizliği için alınacak. Geri kalan 20 bin personel ise ‘güvenli eğitim koordinasyon görevlisi’ unvanı ile okullarda güvenlik sorunlarına yönelik pozisyonlarda görev alacak. İŞKUR üzerinde alınacak personeller ile okullarda daha hijyenik ve güvenli bir ortamın sağlanması planlanıyor.

Okullarda görevlendirilecek 80 bin personel asgari ücret üzerinden maaş alacak ve iş süresi ise 2018 – 2019 Eğitim sezonu boyunca devam edecek.

BAŞVURULAR NE ZAMAN

2018 – 2019 Eğitim sezonu gelecek hafta itibarıyla başlayacak. Bu kapsamda başvuruların gelecek haftadan itibaren İŞKUR üzerinden alınması bekleniyor. Henüz bakanlık ve İŞKUR’un bu konuda resmi bir açıklaması bulunmuyor, ancak önceki senelere göre başvuruların 2 hafta sürmesi ve Eylül ayı sonuna doğru sonuçların açıklanması bekleniyor.

TYP başvuruları İŞKUR il – ilçe müdürlüklerinden bizzat alınacak.

BAŞVURU ŞARTLARI

İŞKUR’un halen birçok konuda TYP alımı bulunuyor. Toplum Yararına Program çerçevesinde başvuru şartları şöyle:

 • İŞKUR’a kayıtlı olmak
 • İŞKUR’da işsiz statüsünde yer almak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Emekli, malul, dul ve yetim aylığını almıyor olmak
 • Öğrenci olmamak (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç)
 • Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca biri katılabilir.
 • Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz.
 • TYP ilanında belirtilen şartları taşımayan ya da TYP’nin aksamasına ve başarısız olmasına sebep olabilecek olan başvurular geçersiz sayılır.  Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler TYP’ye katılamaz. Güvenlik sorgusu sonucu olumsuz çıkanlar programa başlamış olsalar dahi çıkarılırlar.
 • Müftülük haricindeki kurumlar için istihdamında güçlük çekilen (kadınlar, engelliler, eski hükümlüler, 35 yaş üstü bireyler, terörle mücadelede malul sayılmayacak derecede yararlananlar) öncelikli olup bunlar arasında öncelik sıralaması bulunmamaktadır.
 • Katılımcılar, her kurum için % 100 liste yöntemiyle (yüklenici kurumlar tarafından oluşturulacak komisyonca) belirlenecektir.
 • İkamet edilen bölge ile TYP’lerin alındığı bölgenin aynı olması (Örn. Ankara’da ikamet eden bir vatandaş Eskişehir için görevlendirme isteyemez, Ankara’da TYP için alım olması gerekiyor)
 • Daha önce herhangi bir TYP programından mazeretsiz ayrılmamış olmak ve ayrıldıktan sonra 24 ayın geçmiş olması

Katılımcıların yukarıda belirtilen tüm şartları taşıması zorunlu. Başvuru süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusu alınamayacak. Başvurular Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne şahsen yapılabileceği gibi www.iskur.gov.tr sistemi üzerinden de yapılabilecek.

GÜNCELLEME

TYP başvurularının 17 Eylül 2018 Pazartesi günü başlaması bekleniyor.