Tavuk – Et Döner Salonu Açmak

döner-salonu-açmak

Türkiye dünyanın döner konusunda en gelişmiş ülkelerinden biri. Hatta birçok araştırmaya göre dönerin kesinlikle anavatanı. Hemen hemen her sokak başında bir tavuk veya et dönerci bulmak mümkün. Türkiye’de Tavuk Döner Salonu açmak özellikle düşük ve orta sermayeye sahip birçok girişimcinin ilgisini çeken bir konu. Tavuk veya et döner dükkanı açmak istiyorsanız, ayrıntılı bir rehber hazırladık.

Öncelikle Döner Salonu açmak için bir Dönerci ustasına ihtiyacınız olacak. Eğer bir döner ustanız yoksa, Döner Salonu açmak sizin için pek mümkün olmayacak. Başarılı bir döner ustası bulmadan veya bu konuda siz iyi bir ustaya dönüşmeden bu iş fikri için para harcamanızı önermiyoruz. Döner ustası olmak istiyorsanız başka bir dönercide en az 1 sene çalışmalısınız. Birçok inceliği bulunan ve lezzetli bir döner çıkartmak için yoğun çaba göstermeniz gerektiğini unutmayın. Bu nedenle bu işi 1-2 haftada öğrenme şansınız yok.

BİLİNMESİ GEREKENLER

Döner ustaları kendi maharetlerini de kullanarak farklı lezzetler ortaya çıkararak Döner salonunuzu ilgi çekici hale getirebilmektedir. Eğer döner salonu açmak istiyorsunuz öncelikle güzel bir yerde bir dükkan kiralamanız gerekecek. Kiraladığınız dükkanın işlek bir noktada bulunması gerekiyor. Türkiye’de hemen hemen bütün dönerciler masraflarını kısa bir müşteri kitlesi ile bile çıkartabilmektedir. Döner salonlarının gelişmesi için sadece küçük bir reklama ihtiyacı vardır. Ardından dönerinizin lezzetine göre müşteri potansiyeliniz her geçen gün artış gösterir. Özellikle Öğle saatlerinde tüketilen döner yılın 365 günü yüksek satış rakamlarına sahip bir yiyecektir.

Döner salonlarına gelen müşteriler lezzet ve temizlik konusu dışında çok arayışlar içerisinde bulunmaz. Ayrıca kışın sıcak yazın serin bir ortam sağlamanız da size ek müşteriler kazandıracaktır. Döner salonlarında ortalama olarak 5 kişi çalışır. Biri döner ustası, biri mutfakta ikisi servis elemanı 1’i de dışarıya servis götüren eleman olması gerekir.

Döner salonlarını açanlara en önemli tavsiyemiz işlek ve ferah bir nokta bulunmalıdır. Kısa sürede iş yapan bir döner Salonu’nun en büyük özelliği insanların sık sık yürüdüğü yollardaki döner salonlarıdır. Ayrıca araç yoğunluğunun bulunduğu alanlar da tercih edilebilir.

DÖNER SALONU NASIL AÇILIR

Döner Salonu açmak istiyorsunuz Öncelikle bir dükkan kiraladıktan sonra bulunduğumuz belediyeye giderek ruhsat almanız gerekiyor. Ruhsatı aldıktan sonra vergi dairesine gidip vergi levhası çıkartmanız gerekecek. Ve son olarak Gıda ve Tarım Bakanlığı’na giderek işyerinizin gıda satışı yapması konusunda gerekli şeyleri öğrenmeniz ve bunları dükkanınıza uygulamanız gerekecektir.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Bu resmi işlemleri tamamladıktan sonra bir iş planı hazırlamanız döner salonunuzun kısa sürede gelişmesi için çok önemlidir. İş planı hazırlamak için aşağıdaki adımlara göz atın ve bunları sağlayabilip sağlayamayacağınızı inceleyin.

DÜKKAN DİZAYNI

Döner Salonu’nu açtıktan sonra dükkanımızı Dizayn etmeniz için bazı malzemelere ihtiyacınız olacak. Ortalama bir döner salonunda 6 masa, 24 koltuk, bir hesap masası, döner malzemeleri, döner bölmesi, mutfak bölümü ve lavabo bulunmalıdır. Mutfak ve lavabo bölümlerinin birbirinden uzak olması büyük önem taşıyor. Bu malzemeler dışında dükkanımızın dizaynını gerçekleştirmek tamamen sizin hayal gücünüze bağlı. Yeni fikirler elde etmek için müşteri gibi şehrimizde bulunan başka döner salonlarına ziyaret etmeyi kesinlikle unutmayın.

ÜRÜN TEDARİĞİ

Döner salonlarında günlük, haftalık ve aylık olarak bazı ürünlere ihtiyacınız olacak. Döner ustası istihdamı gerçekleştirdikten sonra, döner ustanız size döner için gerekli olacak bütün malzemeleri belirtecektir. Bu malzemelerin bazısı günlük, bazısı haftalık ve bazısı da aylık olarak satın alınmalıdır. Bu ürünleri sorunsuz ve ucuz bir şekilde satın almak için şehrimizde bulunan toptancılar sitesine gitmeniz gerekiyor. Buradaki toptancılar ile sözleşme imzalayarak bu ürünlerin size istediğiniz periyotta ulaştırılmasını sağlamalısınız. Son olarak bir ekmek fırını ile anlaşarak saatlik ekmek ihtiyacını sıcak bir şekilde karşılamalısınız. Malzemelerin herhangi bir şekilde sekteye uğramaması için bu tür anlaşmaları ciddi ve yazılı olarak yapmayı unutmayın.

EN ÖNEMLİ ŞEY LEZZET ve TEMİZLİK

Para kazandıran ve müşteri potansiyelini her geçen gün arttıran döner salonlarında mutlaka lezzetli bir döner ve temiz bir ortam sağlanmalıdır. Bu iki özelliğe sahip olmayan bir döner solununun kısa ve uzun vadede para kazanma şansı yoktur. Özellikle temizlik konusunda sıkıntı yaşayan işyerleri Gıda Bakanlığı denetimlerinde kapatılma tehlikesiyle de karşı karşıyadır.

Dönerin lezzetli olması için yine şehrimizde bulunan diğer döner salonlarında satılan dönerlerin tadına göz atabilirsiniz. Bu dönerlerin lezzetli olup olmamasının bir nedeni de ürünlerinizin günlük ve taze olup olmamasıdır. Ürünlerinizi günlük ve taze bir şekilde almaya mutlaka özen gösterin.

Ayrıca döner salonlarında Müşterilerinize sıcakkanlı güleryüzlü davranmayı ihmal etmeyin. Yemek bir ihtiyaçtır ve bu nedenle dükkanımıza bir kez gelen müşteri potansiyel olarak sizin devamlı müşteriniz olabilir. Onların dükkanınıza bir daha gelmesi için mutlaka çaba göstermeyi unutmayın. Sadece 50 – 60 sabit bir müşteri kitlesine dahi ulaşmanız kısa vadede bütün masraflarını karşılamaya yeterlidir.

DÖNER SALONLARI KARLI MI – NE KADAR KAZANDIRIR

DÖNER SALONU

Döner salonlarında kar potansiyeli Ortalama olarak toplam cironun %30’u civarındadır. Eğer kiranız çok yüksek değilse ve istihdam ettiğiniz personel ortalama bir maaş alıyorsa gün sonunda elde ettiğiniz tüm cironun yüzde 30’u kardır. Ortalama bir döner salonu günlük 300 – 400 döner satışı gerçekleştirir. Ortalama olarak 5 liradan satılan bu dönerler gün sonunda size 1500 ile 2000 lira arası ciro sağlayacaktır. Ay sonu hesabı yapmak gerekirse yaklaşık olarak ay sonunda 45 bin ile 60 bin lira arası ciro elde edeceksiniz. Tüm masraflarınızı çıkarttıktan sonra yaklaşık olarak 10 ile 15 bin lira arası kar elde edebilirsiniz. Ancak birçok döner salonunda farklı masraflar bulunması nedeniyle bu hesabı ayrıca gider ve gelir kalemleri üzerinden hesaplamanız gerekecek.

DÖNER SALONLARI DEKORASYONU

Farklı birkaç döner salonunun dekorasyonunu sizler için aşağıda listeledik. Bu döner salonlarının fotoğrafı ile herhangi bir dekorasyon ustasına başvurmanız yeterli olacaktır. Döner salonu dekorasyonu galerimize göz atmak için DÖNER SALONU DEKORASYONU galerimize giriş yapabilirsiniz.

DÖNER BAYİLİĞİ VEREN FİRMALAR

Kendi döner salonunuzu açmak yerine bir döner bayiliği de alabilirsiniz. Döner bayiliği almak için Döner Bayiliği Veren Firmalar adlı rehberimize göz atabilirsiniz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık