1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Zamanınızı Para Cinsinden Nasıl Hesaplarsınız?

Zamanınızı Para Cinsinden Nasıl Hesaplarsınız?
0

Zamanınızın değerini gerçekten biliyor musunuz?

Apple’ın “Farklı Düşün” reklam kampanyasının mimarı Ken Segall, bir keresinde ajansının kurucusu Jay Chiat tarafından bir toplantıdan kovulduğunu anlatıyor.

Segall ve sanat yönetmenine “Neden buradasınız” diye soruyor Chiat.

Davet üzerine geldik” diye yanıtlıyor Segall.

Kaybolun, gidin bir şeyler yaratın” cevabını alıyorlar.

– Jay Chiat yaratıcı insanların zamanlarının ne kadar değerli olduğunu biliyordu. Bir sonraki ses getirecek reklam kampanyasını hazırlayabilecekken bu gereksiz toplantıyla vakit harcamalarını istemiyordu. Şirket için bu yaratıcılık, toplantılardan daha değerliydi.

İşte zamanınızın değerini bilmenin de en iyi yanı budur: neyin daha önemli olduğunu anlarsınız. Zaman hepimizin sahip olduğu tek kaynak, ama asla sonsuz değil. Bir bankaya yatıramazsınız, doğru şekilde değerlendirmek zorundasınız.

Bir girişimci olarak zamanınızın parasal değerini bilmeden önceliklerinizi nasıl tayin edeceksiniz? Bu değeri nasıl hesaplayabilirsiniz?

+Zamanınızı yatırıma çevirin.

Zamanınızın değeri ağırlığında geçtiğinden emin olun. Başarılı bir işin kurucusu iseniz veya başındaysanız, işin değeri arttıkça zamanınızın da değerinin artacağını göreceksiniz. Bu yüzden zamanınızı yatırım olarak görün, sadece harcanacak bir şey olarak değil.

İşiniz büyüyüp geliştikçe zamanınızın değeri aranın önemini geçecektir. İşinizi büyütmek için zamanınızı yatırım olarak kullanmak daha önemli hale gelecektir, çünkü zamanınız daha değerli olacaktır ve bu döngü sürekli devam edecektir.

Steve Yoo, Charles Corbett ve Guillaume Roels’in 2016’da yaptıkları bir araştırmaya göre bir iş kurmanın en fazla gözden kaçan fakat en önemli noktaları genelde sıkıcı işlerdir : başka yerlerde zamandan tasarruf ettirecek işlem ve prosedürleri belirlemek gibi.

Zamanınızı önceden bu işlere yatırmazsanız, oluşacak felaketlerle daha sonra çok daha fazla zAman kaybedersiniz.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

+Rakamları ezin.

Girişimci James Clear bu zaman problemine sistematik bir yaklaşımla çözüm aramış, poker oyuncularından antrenörlere kadar değişik profesyonellerle konuşarak zamanın parasal bir değerini bulmanı en iyi yolunu araştırmış.

Sonra oturup üç ay boyunca her saatini kayıt altına almış. Zamanıyla yaptığı bu yatırımın sonuçları, zamanının değerini belirlemekte ona yardımcı olabilecek bir yöntemi açıkça ortaya koymuş.

Öncelikle, para kazanmak için harcadığınız zamanı belirleyin. Bu zamanın içinde sadece çalışma yok, işe gidip gelmek veya bebeğinizi bakıcıya, çocukları okula bırakmak gibi iş yüzünden başka herhangi bir şeye harcayamadığınız zaman da var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Bu Zamanda Ne İş Kursam: Karar Süreci

Kısacası para kazanmaya harcadığınız zamanın hepsini ekleyin. Clear çoğu tam zamanlı çalışan için yıllık ortalama 2,500 saat olarak hesaplıyor. Kendisi için tam rakam ise 2,742 saat.

Sonra eve götürdüğünüz yıllık parayı hesaplayın. Eğer kendi işiniz yoksa, yani sermaye ve vergilerle uğraşmak zorunda değilseniz, bu hesaplama kolay olacaktır.

Kazancınızın toplamını, kazanırken harcadığınız saat miktarına bölün. İşte bir saatinizin değeri karşınızda.

+Şaşırdınız mı?

Büyük olasılıkla beklediğinizden az çıktı, özellikle iş harici fakat işten kaynaklanan ekstraları da ekleyince… Çoğu zaman işe ayırdığımız vaktin değerini tam olarak düşünmeyiz.

Çekler ve muhasebe defterlerinden bir sistem oluşturun.

Tek güvenceniz de bu olmamalı. Belki de az maaş alıyorsunuz, girişimciyseniz belki de kendinize az maaş veriyorsunuz ( nasıl yani demeyin, çok sık karşılaşılan bir durum). Başka bir sebepten dolayı zorlanıyor olabilirsiniz. Belki de hesaplamanız yanlıştır.

Bazı şeyleri göz önünde tutun:

  • Başkaları sizin işinizi yapmak için neler yapıyor?
  • İşinizi yapması içi birine ne kadar para verirdiniz?
  • Gidip başka bir iş bulacak olsanız açık piyasada ne yapabilirdiniz?
  • Tüm bu soruların cevaplarını rakamlara dökerek bir ortalama yakalayın.

Özellikle girişimciler için bu yöntem, her şeyi değiştirebilir.

Zamanınızın değerini rakamlarla gördüğünüzde, hayatınızda ve işinizdeki her şeye yaklaşımınız değişecektir. Zamanının değerini bildiğinden emin olduğum tanıdık bir girişimciden bahsedeyim: Healthy Living Network kurucularından Jason Bliss.

Birçok şirket kurdu, maceraperest bir sermayedardı ve çok daha fazlası… Zamanı değerli ve o bunun farkında. Bu şekilde düşünmeye başladıktan sonra nelerin değiştiğini sordum ona.

“Toplantılara şimdi ayırdığımdan çok daha fazla zaman ayırıyordum. Bir odada oturup bir şeyleri yapmak yerine konuşmaya harcadığın zamanı hesaplayınca ister istemez bakış açın değişiyor.” Cevabı basit ve netti.

Bliss, en iyi tasarımcısını toplantıdan kovan Ken Segall gibi zamanın değerini biliyor. “ Bir toplantının sana 6000 dolara mal olduğunu bilsen yine o toplantıya katılır mıydın? Sence değer mi? Yoksa zamanını daha iyi değerlendirmenin yollarını mı arardın?”

Kendi zamanınızın değerini bilin. Sürekli kendinize bunu hatırlatın. Böylelikle daha etkili, üretken, mutlu ve başarılı olacaksınız.

Hala neden bekliyorsunuz? Doğru bir yatırım yapın.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir