Yapay Zekanın Yok Edeceği ve Edemeyeceği Meslekler
  1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Yapay Zekanın Yok Edeceği ve Edemeyeceği Meslekler

0

Muhtemelen yapay zekanın ne olduğunu az çok duymuşsunuzdur. Artık yapay zeka hayatımızın vazgeçilmezleri arasına çoktan girdi bile. Hatta batı kökenli birçok işletmenin artık yapay zekaya sahip robot personelleri bile bulunuyor. Peki önümüzdeki 20 yıl boyunca yapay zekanın hangi meslekleri yok edeceğini ve edemeyeceğini merak ediyor musunuz? Elbette söz konusu tüm veriler birer tahmindir, çünkü bilim insanlarının yakın bir tarihte çok daha başarılı bir tekniği hayata geçirip geçiremeyeceği hakkında net bir bilgiye sahip değiliz.

Mevcut teknolojik gelişmeler kapsamında, yapay zekanın önümüzdeki yıllarda özellikle rutin işleri yapan meslekleri ele geçirmesi bekleniyor. Ancak teorik anlamda ihtiyaçlar barındıran meslek dallarının ise yapay zekadan ciddi bir düzeyde etkilenmesini beklemiyoruz.

YAPAY ZEKANIN YOK EDECEĞİ MESLEKLER

insanlar robotlar

Önemli Not: Eğer bir kariyer planlama sürecindeyseniz, bu rehberde yer alan tüm bilgilerin tahmin içerikli olduğunu belirtmekte yarar var. Ayrıca yapay zekanın yok edeceği meslekler tanımı genel olarak bir “abartıdır”. Önümüzdeki 20 yıl içerisinde bu mesleklerden hiçbirinin tamamen yok edeceğini öngörmek hayal ürünüdür. Ancak ihtiyacın azalması yönündeki olasılık yüksektir.

EDİTÖR

Editörler nispeten rutin bir şekilde her gün aynı şeyleri yaparlar. Makaleleri yazmak, kontrol etmek ve çeşitli dil bilgisi kurallarını düzeltmek. Bu meslek şimdiden bile birçok yapay zekaya sahip programlar aracılığıyla gerçekleştiriliyor bile.

VERİ GİRİŞİ MEMURLARI

Tüm veri girişlerine yönelik memurların önümüzdeki 20 yılda mesleklerini yapay zekaya kaptıracağını öngörmek zor değil. Hatta yakın tarihte bile hastanelerde sıra alırken robotlar ile karşılaşabiliriz.

CERRAH

Dünyanın en değerli meslekleri arasında yer alan cerrahlar şimdiden bile robotlar ile çok içli dışlı çalışıyor. Önümüzdeki yıllarda robotlar tek başına ameliyat yapabilecek. Korkutucu görünse bile, birçok acıdan cerrahlardan daha güvenli olabilir.

İNŞAAT İŞÇİSİ

İnşaatlar için şimdiden bile zaten birçok robot kullanılıyor. Önümüzdeki yıllarda robotları yapay zeka ile donatabilmemiz durumunda, bu robotları yönlendirmemize bile gerek kalmayacak.

AŞÇI

Bir robotun yemek yapamayacağını düşünebilirsiniz ancak şimdi bile tarifi vermeniz durumunda birçok robot size gerekli karışımı hazırlıyor bile. Önümüzdeki 20 yıl içerisinde, dünyaca ünlü robot şeflerle karışılabiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En Çok İş İmkanı Olan Meslekler

KASİYER

Otomatik geçiş sistemleri çoktan gelişti. Hatta bu listede en hızlı şekilde yok olabilecek meslekler arasında yer alıyor.

ANALİST

Yapay zeka ile donatılmış bir robot, size tahmin edemeyeceğiniz kadar iyi analizler sağlayabilir.

BROKER

Bir hisse senedini incelerken, bir insan olarak ele alabileceğiniz en fazla 5-10 bileşen bulunur. Ancak yapay zekaya sahip bir program, bir hisse senedini binlerce farklı konuda ele alabilir. Peki bu durumda bu mesleği kim daha iyi yapacak?

TAKSİ ŞOFÖRLÜĞÜ

Sürücüsüz otomobiller bu mesleği bitirmeye başlamak üzere. Sadece altyapıyı halletmek kaldı.

KUAFÖR

Makyaj, pedikür, manikür, saç kesimi, saç boyama gibi tüm işlemleri artık robotlara yaptırabilmek mümkün. Sadece talep artışı gerekiyor.

MÜZİSYEN

İlginç gelebilir ancak bir robot, sizin için piyano çalabilir, resim yapabilir, gitarla eşsiz bir besteyi ortaya koyabilir. Tabi öncelikli olarak ona gerekli melodileri vermek gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda bu robotlara öğrenmeyi öğretebilirsek eğer yeni bir Mozart bile ortaya çıkabilir. Hayal ürünü gibi geliyor olabilir ancak robotlar, insanların hoşuna gidebileceği yeni besteleri bile keşfedebilir.

MÜŞTERİ HİZMETLERİ

En çok risk altındaki meslek gruplarından biri de müşteri hizmetleri. Zaten şimdiden bile birçok otomatik sesli yanıt sistemi bulunuyor. Sadece mevcut sesler yerine, bu sistemlerin kendi başına öğrenebilmesini sağlamamız gerekiyor. Ardından bir insandan çok daha iyi performans gösterebilirler, hatta bizden çok daha iyi bir ikna yeteneğine bile sahip olabilirler.

KODLAMA

Kodlama geleceğin meslekleri arasında yer alıyor, çünkü yapay zekayı kodlamamız gerekiyor. Ancak aynı zamanda kodlama kategorisinde çalışan insanlar kendi mesleğinin sonunu getiriyor. Çünkü çok uzak olmayan bir tarihte, yapay zekaya sahip robotlar, kendi başına kodlama yapabilecek. Zaten bu robotlar için en tehlikeli durum, çoğalabilecekler!

POSTACILIK

Posta hizmetlerine yönelik otomatik sistemler şimdiden bile Droneler aracılığıyla yapılıyor. Ancak mevcut teknolojiler kapsamında bu droneleri birinin yönetmesi gerekiyor. İleride yapay zekanın gelişmesiyle birlikte birinin yönetmesine ihtiyaç duymadan postaneden postayı alıp, gerekli adrese götürebilecek robotlar yapabiliriz.

HOSTES

Herkes uçağa bindiği zaman kendinden emin ve gülümseyen bir hostes ile karşılaşmak ister. Ancak ileride robot hostesler ile karşılaşabiliriz. Üstelik her insanı anında inceleyip, stres, tansiyon seviyesine göre rahatlatıcı bir şeyler bile söyleyebilirler.

DİŞ HEKİMİ

Diş hekimleri halihazırda bütün işlemlerini teknoloji aracılığıyla yapıyor. Geriye sadece bu teknolojik araçlara biraz zeka vermek kalıyor. Sonrasında çok daha güvenli bir şekilde diş tedavisi yapabiliriz.

ECZACI

Eczacıların da yakın tarihte yapay zeka karşısında büyük sorunlar yaşayacağını öngörmek mümkün. Çünkü raftan bir ilacı alıp, bu ilacı nasıl kullanacağını çok daha ayrıntılı bir şekilde hastaya iletmek bir yapay zekalı robot için zor olmayacak.

YAPAY ZEKANIN YOK EDEMEYECEĞİ MESLEKLER

robotlar insanlar

Önemli Not: Eğer bir kariyer planlama sürecindeyseniz, bu rehberde yer alan tüm bilgilerin tahmin içerikli olduğunu belirtmekte yarar var. Önümüzdeki 20 yıl içerisinde bu mesleklerden tamamı yapay zeka dışında farklı sebepler ile bile yok olabilir. Bu nedenle kariyer planlama sürecindeyseniz, bu konuda bir profesyonel rehberlik almanızı öneririz.

YÖNETMEN

Bu bir yetenektir. Filmlerde yapay zekaya sahip robotları kullansak bile yönetmen koltuğunda hala nabzı olan biri oturacak.

SPORCU

Robotların yarıştığı spor dalları var. Ancak insanların önümüzdeki 20 yıl içerisinde, hırsla dolu futbolcuları izlemek istemeye devam edeceğini öngörmek mümkün. Bu futbolu robotların daha kötü oynayacağını göstermiyor, bu talepler ile ilgili bir konu.

HAKİM – SAVCI

Her iki meslek dalında da insanları ikna edecek ve meslekte uzun yıllar çalışmış insanlar çalışmaya devam edecek. Elbette yapay zeka ile robotlara adalet kavramını aşılamak ileride mümkün olabilir, ancak uzun yıllar boyunca hakim ve savcıların insan olmasını tercih edeceğiz gibi görünüyor.

CEO

Bir robot bir şirketi bir insandan daha iyi yönetebilir mi? Cevap elbette “evet” olabilir ancak yönetim becerisi spesifik bir konudur ve bu nedenle uzun yıllar daha CEO’lar insan kalacak.

PSİKOLOG

Bir robot sizi dinleyebilir, sizi sağlık yönünden analiz edip; Hangi cümleleri duymaktan hoşlanabileceğinizi düşünebilir. Ancak hanginiz robot bir psikoloğa gidersiniz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Geleceğin Meslekleri

REKLAM – PAZARLAMA UZMANI

Bir şeyi kime pazarlıyorsanız, reklamı kim izleyecekse; O grubun da aynısından olması önemlidir. Örneği avukatlara yönelik bir reklam yapacaksanız eğer reklamı hazırlarken bir avukattan yardım almanız kritik bir konudur. Aynı şekilde eğer insanlara yönelik reklam ve pazarlama yapacaksanız, bu süreci insanların yönetmesi önemlidir.

TASARIMCI

Bu meslek dalında çalışan insanlar önümüzdeki yıllarda koltuklarında oturmaya devam edecek. Basit tasarım işlerini yapan tasarımcılar dışında genel olarak tasarımcılar yetenekli ve yaratıcıdır. Ve bu robotlara öğretilecek bir şey gibi görünmüyor. Bunu robotlara öğretene kadar tasarımcılar için insanlara ihtiyaç duyacağız.

İNSAN KAYNAKLARI

Şirketinize birini alırken bir robotun öngörülerine inanır mısınız? Belki çok daha iyi bir seçim yapabilir ancak işe alınmadan önce mutlaka bir görüşme daha gerçekleştirmek isteyeceksiniz. Bu nedenle insan kaynaklarında çalışan profesyoneller, insan olmaya devam edecek.

KOMEDYEN

Yaratıcılık isteyen bir konu, mesleğe zarar gelme olasılığı düşük.

DİN – KÜLTÜR UZMANLARI

Papaz, imam veya hahamların yaptığı her şeyi robotlara öğretebiliriz. Ancak kaçınız camide namaz kılan bir robot görmek ister? Bu yapay zekanın yapabilmesi ile ilgili bir konu değil. Bu insanların yönelimleri ile ilgili.

MENTÖRLÜK İLE İLGİLİ MESLEKLER

Mentörlük yani akıl hocalığı yapan tüm meslek dalları önümüzdeki 20 yıl daha yerini korumaya devam edecek. Bir robot öğretmenlik yapabilir, çocuklara ders anlatabilir, ancak ihtiyaçlara karar verip; Öğrenmeyi güçlendirmek için bir şaka yapmak gerektiğini anlamayabilir. Bu nedenle akıl hocalığı yapmanın gerekli olduğu meslek dalları önümüzdeki yıllarda da yerini korumaya devam edecek.

İlginizi Çekebilir