1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Yumurta Fiyatları Hızla Yükseliyor: Tavuk Çiftliği Açmak Şimdi Daha Karlı

Yumurta Fiyatları Hızla Yükseliyor: Tavuk Çiftliği Açmak Şimdi Daha Karlı
0

Son dönemde marketlerde perakende olarak 30’lu yumurta fiyatları 25 liraya kadar yükseliş gösterdi. Toptancılarda ki fiyatlar da geçen yıla göre yüzde 70 artarak tane başına 41 kuruşu aşmış durumda. Yumurta fiyatlarındaki yükselişlerin genel nedeni maliyetlerdeki yükselişler olsa da, tavuk çiftliklerindeki kar marjı geçen yıla göre yüzde 20‘den fazla arttı.

Türkiye’de en karlı sektörler arasında yer alan tavuk yumurtası sektörü ciddi bir pazara sahip olması nedeniyle yıllardır karlılığını sürdürüyor. Yumurta sektörüne giriş yapmak için ister 100 tavuklu küçük bir köy ortamında üretim yapın, ister 10 bin tavuk ile çiftlik kurun, her düzeydeki sermaye tutarları için önemli düzeyde potansiyel var.

Tavuk çiftliği açmayı planlıyorsanız eğer, bu konuda harika bir rehberimiz var. Rehbere göz atmak için:

[affiliate_news id=”667″]

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Rehberde sıfırdan başlayarak bir tavuk çiftliğini kurmak için bütün ayrıntıları bulabilirsiniz.

TAVUK ÇİFTLİĞİ KARLILIĞI

Profesyonel düzeydeki tavuk çiftliklerinde maliyetler genellikle salma – amatör düzeydeki tavuk çiftliklerine nazaran daha maliyetlidir. Özellikle sağlık ve hijyen konularındaki ek maliyetler ile birlikte profesyonel tavuk çiftliklerinde bir yumurtanın tüm masraflar ile birlikte maliyeti geçen yıla göre 17 kuruştan 23 kuruşa kadar yükseldi. Yumurta üreticilerindeki fiyat listesine göre ise, son yumurta fiyatları şöyle:

S – Küçük 0,380 TL
M – Orta 0,400 TL
L – Büyük 0,410 TL
XL – Çok Büyük 0,415 TL

Amatör yumurta üretiminde ise maliyetler daha düşüktür. Genellikle kırsal bölgelerde kurulan küçük çiftliklerde 100 – 300 arası tavuk ile yapılan amatör yumurta üretiminde 1 yumurtanın üretim maliyeti yaklaşık 19 kuruş civarındadır. Üstelik doğal olarak üretilen bu yumurtaları kendi başınıza pazarda veya doğal ürünleri raflarında bulunduran marketlere satmanız durumunda satış rakamı çoğu zaman 70 kuruşun üzerindedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Sürücü Kursu Açmak | Maliyeti ve Kazançları

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: En Karlı Tavuk Cinsleri

Eğer amatör düzeyde bir tavuk çiftliği açmayı planlıyorsanız en önemli önerimiz yem almak yerine tarım yaparak kendi yeminizi üretmeniz olacak. Mera gibi alanlarda ise bu konuda çok daha fazla avantaj sahibi olacaksınız. Yumurta sektöründe en önemli maliyet yemdir, bu nedenle yem konusunda ortaya koyabileceğiniz tüm girişimcilik özellikleriniz ile karlılığınızı daha da artırma şansına sahip olursunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Australorp Tavuk

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir