Şu Anda Başlanabilecek En Mantıklı 4 İş Fikri
  1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Şu Anda Başlanabilecek En Mantıklı 4 İş Fikri

1

Bazı iş fikirleri zaman zaman daha trend olabiliyor. Bu da genellikle iş fikirlerine yönelik araştırma yapan girişimcilerin en çok dikkat etmesi gereken konular arasında yer alıyor. Karlı bir iş fikri her zaman ve her koşulda size para kazandırmayabilir, sektöre giriş yapmadan son olarak bir değerlendirme yapmanız gerekiyor.

Mantıklı ve karlı olarak değerlendirdiğimiz ve 2018 yılının son çeyreğinde başlanabilecek birçok iş fikri bulunuyor. Ancak bu iş fikirleri arasında sıyrılan ve trend olarak değerlendirilen 4 iş fikrini sizlere sunmak istiyoruz. Sermaye ve deneyimleriniz iş fikirlerine uygunsa, bir iş planı hazırlayarak başarılı bir işletme kurabilme fırsatı elde edebilirsiniz.

1. HALI YIKAMA

halı yıkama

Uzun yıllardır Türkiye’de on binlerce girişimci ve yatırımcı tarafından kurulan halı yıkama işletmelerinin neredeyse tamamı her yıl cirosunu artırıyor. Çünkü, Türkiye’de insanların halı yıkama alışkanlığı büyük ölçüde değişti ve değişmeye de devam ediyor. Özellikle belediyelerin artık sokakta, caddede, parklarda halı yıkayanlara karşı daha titiz davranmasıyla birlikte insanlar halılarını halı yıkamacılara göndermek durumunda kaldı. Türkiye’de halı yıkama sektörü yıllık 2 milyar liraya yaklaşmış durumda ve sektör yıllık yüzde 9 civarında büyüyor. Halı yıkamaya yönelik bir işletme açmak isteyenlere sağlanan diğer bir avantaj ise hemen hemen 10 bin liralık bir sermaye ile bile sektöre giriş yapma fırsatı olması.

2. ANADOLU’DA TEKSTİL ATÖLYESİ

tekstil

Tekstil atölyelerinin eskiden neredeyse tamamı İstanbul ve çevresindeki illerde bulunuyordu. Ancak teşvik ve destek programları ile bu atölyelerin yüzde 70’i Güneydoğu ve Doğu Anadolu’ya kaydırıldı. 6’ncı ve 5’nci Yatırım Teşvik bölgelerinde tekstil atölyelerine ciddi teşvik ve destek programları bulunuyor. Yaklaşık olarak 100 bin liralık bir sermaye ile bile açılabilen tekstil atölyelerinin personel dahil neredeyse tüm masraflarına yönelik teşvik ve destekler bulunuyor.

Eğer kapsamlı ve kısa sürede ciddi dönüşüm alabileceğiniz bir iş fikri arıyorsanız, özellikle 6’ncı Yatırım Teşvik Bölgesi’nde bir tekstil atölyesi açmanız mantıklı olabilir.

3. KOZMETİK MAĞAZASI

kozmetik

Türkiye’de son 14 yılda en hızlı büyüyen sektörler listesinin ilk 3 sırasında yer alan kozmetik sektörü halen agresif bir büyüme kaydediyor. Kozmetik mağazalarında kar marjının çok yüksek olması ve düzenli olarak müşteri potansiyelinin artması nedeniyle mutlaka değerlendirmeniz bir iş fikirleri arasında yer alıyor.

Ortalama bir kişisel bakım – kozmetik mağazasını kurmak için çok ciddi bir sermaye ihtiyacı yok. Zira, birçok firma bu ürünleri taksitli olarak mağazalara sağlayabiliyor. Kısaca ifade etmek gerekirse, ortalama bir kişisel bakım mağazasının kurulumu ve dekoru için 20 bin liraya ihtiyacınız olacak. Mağazadaki ürünler ise 60 bin lira civarında sermaye talebi oluşturacakken, bu ürünleri 12-24 ay taksitle alabiliyor ve bu nedenle mağazayı kurarken ciddi bir sermayeye ihtiyacı olmuyor.

4. AVM’de STAND AÇMAK

avm stant

Türkiye toplam 396 AVM bulunuyor. Ayrıca her ay yeni bir veya birkaç AVM’nin inşaatına başlanıyor. İnsanların yoğun bir uğrak noktası olan AVM’ler girişimci ve yatırımcılar için eşsiz fırsatlar sağlıyor. Özellikle düşük yada orta sermaye sahipleri için yüksek kar marjı barındıran stant fikirleri ile ciddi gelirler elde etmek mümkün.

AVM sayısında artışa paralel olarak trend iş kolu olmaya başlayan AVM STAND işi mutlaka değerlendirilmeli. AVM’de Stand açmak ve bundan para kazanmak için ise farklı ve AVM’de bulunmayan bir ürüne yada hizmete ihtiyaç duyuluyor. Halihazırda bir AVM’de ciddi bir parfüm şirketinin standı varsa bu ürün yerine farklı ürünlere yönelmek daha mantıklı olacak. Sektöre girmek için yaklaşık 9 bin lira sermaye gerekiyor. AVM’de Stand kurmak isteyenler için “AVM’lerde Açılabilecek Stand Fikirleri” adlı bağlantıyı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar (1)

  1. 27 Ağustos 2018

    Kale halı yıkama firması olarak halı yıkama işine girecek olan arkadaşlara bir kaç önerim olacaktır. Öncelikle çevrenizin olduğu ve evinize yakın bir ilçede bu işi yapmayı planlayın. Ayrıca mutlaka bir kaç ilçe dışına hizmet vermeyi düşünmeyin önemli olan bölgesel hakimiyettir. Ayrıca internetin gücünden yararlanmayı unutmayınız.

Bir yanıt yazın