Playstation Cafe Açmak
7

2023 Playstation Cafe Açmak

Playstation cafe açmak için öncelikle yatırım yapacağınız miktara karar vermelisiniz çünkü harcadığınız para işletmenizin geleceğini değiştirecek bir etkendir. Örneğin 250.000₺ ile hoşunuza gidebilecek bir playstation cafe açabilirisiniz aynı şekilde bu miktarı 500.000₺ gibi bir miktara çıkara bilirsiniz.

Ama aslında önemli olan ne kadar ayırabileceğiniz değil, en az net kadar sermayeye ihtiyacınız olduğudur. PS4 veya PS5 fiyatları ile birlikte popüler oyunları bulundurmanız gerekecek bu gibi detaylar toplamında net bir rakam elde edebilirsiniz.

Hizmet sektöründe karlı bir yatırım yapmak istiyorsanız cafe sektörünü daima öneriyoruz. Ancak son dönemde standart cafelerin yanında Playstation cafeler de yoğun ilgi çekmeye başladı. Playstation cafe açmak son dönemin trend işleri arasında yer alıyor. Özellikle PS4’ün çıkmasıyla birlikte bu cafelerde cirolarda büyük artış göstermeye başladı.

Eğlence sektörü dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de karlı yatırım sektörleri arasında yer almayı sürdürüyor. Farklı alternatiflerin yanında standart işlerde de para kazanmak mümkün. Bu kapsamda Playstation Cafe açmayı planlıyorsanız eğer, yapacaklarınız hakkında bilgilendirelim…

Playstation Cafe Açmak

2023 Playstation Cafe Açmak Ne Kadar?

Aşağıda yer alan malzemeler ortalama olarak 200.000₺ tutmaktadır. Ancak marka farkları ile birlikte bu rakam 250.000₺ ulaşabilmektedir. Ayrıca dükkan dekorasyonu için de çok uç bir tasarım beğenmediyseniz 20.000₺ masrafınız olacak.

Totalde bir playstation cafeyi 250.000₺ rahatlıkla kurabilirsiniz. Ancak düşük markalar, ikinci el ürünler ve düşük dekorasyon ile bu rakam 200.000₺ kadar düşürülebilir. Ancak kalitesiz malzemelerin size zamanla çok masraf çıkartacağını belirtmekte yarar var.

Dükkanın Kurulumu İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?
 • 8 Adet PS4
 • Her makine için 2 adet PS4 kolu ve yedek 4 kol
 • Her makine için 1 adet TV (minimum 107 Ekran 200 GHz)
 • 8 Adet çift kişilik oturma koltuğu
 • 8 Adet küçük sehpa
 • Bir adet patron masası (banko da olabilir)
 • Masa hesaplamaları için bir adet bilgisayar
 • Gizli Kamera (en az 2 adet giriş ve içerisi için)
Playstation Cafe Açmak
Mutfak ve Dükkanın Düzenlenmesi İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?
 • Yer temizliği için malzemeler
 • Mutfak malzemeleri
 • Tost satışı yapılacaksa bunun için tost makinesi
 • İçecekler için buzdolabı
 • Kettle
 • Çay ve kahve bardağı takımları
 • Elektrik kesintilerinin sık olduğu bölgeler için jeneratör

Bu malzemeler ile birlikte bir Playstation Cafe kurulumu rahatlıkla gerçekleştiriliyor.

2023 Playstation Cafe Açmanın Adımları Nelerdir?

1- Playstation cafe açmak için ilk etapta insanların rahatlıkla erişebileceği ve ses nedeniyle komşularınızın rahatsız olmayacağı bir alan bulmanız gerekiyor. Giriş çıkış çok fazla olduğu için konutlara çok yakın olmanız sıkıntılar oluşturabilir.

2- Minimum 50 m²  dükkan alanı bulduktan sonra bu dükkanın ruhsata uygun olup olmadığını belirlemek için belediyeye gitmeniz gerekiyor. Zira yeni gelen kanun gereği eğlence merkezleri için çok farklı kurallar getirildi. Örneğin dükkanınızın okullara 100 metre yakında olması yasak. Bu kapsamda ruhsat alamazsınız ve kapatılma riski ile karşı karşıya kalırsınız. Bu nedenle dükkanı kiralamadan önce mutlaka belediyeye gitmeniz gerekiyor.

3- Dükkanın ruhsata uygun olduğunu anladıktan sonra dekorasyon adımı çok önemli. Playstation cafelerde şık ve ilgi çekici bir dekorasyon yapmanızı öneriyoruz. Bu rehberin en alt kısmında şık ve ilgi çekici birçok Playstation Cafe’lere ilişkin dekorasyon fikirleri yer alacak.

4- Playstation Cafelerde artık PS3 genelde pek tutmuyor, bu kapsamda PS4 almanız gerekecek. Oyun konsolları ve sevilen oyunlarıda unutmamalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bilardo Salonu Açmak

Playstation Cafe Açmak

Dükkanı İşletmesi

Bir Playstation cafe eğlence ortamıdır. Cafenize gelen müşterilerin her şart ve koşulda mutlu ayrılması gerekiyor. Bu nedenle verdiği ücretin hakkını almadığını düşündüğünüz müşterilerin sorunlarına yönelik çaba göstermelisiniz. Örneğin içeride çok ses oluyor ve müşterileriniz bundan sık sık şikayetçi oluyorsa, bir şekilde yalıtım amaçlı çalışma yapmanız gerekecek. Ayrıca temiz bir ortam ve temiz bir lavabo daima size avantaj sağlayacaktır.

Türkiye şartlarında çok lüks bir alanda bulunmuyorsanız Playstation cafelerde saatlik ücret 15₺ ila 25₺ arasındadır. Bu rakamların çok üzerine çıkmanızı tavsiye etmiyoruz. Ayrıca sonradan rakamı artırmak iyi değil, bu nedenle ilk etapta saatlik ücretinizi mutlaka belirleyin ve değiştirmeyin.

Playstation cafelerde ciroyu artıran en önemli konulardan biri de çay, kahve, tost, çerez  ve çeşitli soğuk içeceklerin satışlarıdır. Bu ürünleri mutlaka barındırın. Bu tür ürünleri toptancılar sitesinden uygun fiyatlar ile alabilirsiniz.

Bir Playstation cafe tek bir personel ile işletilebilir ancak 8 masadan fazla cihazınız varsa 2 personel gerekli olacak. Zira sık sık sorunlar ile karşı karşıya kalacaksınız ve geç gelen hizmet, müşterilerinizi memnun etmeyecektir. Playstation cafelerde en önemli masraf kiradır. Eğer kiranız uygunsa elde ettiğiniz cironun %70-%80’i kar olarak cebinizde kalır.

Ortalama Kar Hesabı

8 masalı bir playstation cafenin saati 20₺’den hesaplama yaparsak eğer, ortalama olarak gün içerisinde her cihazınız yalnızca 10 saat çalışırsa, gün sonunda 1.600₺ ciro elde edersiniz. . Gün sonunda 1.600₺ cirodan, ay sonunda 48.000₺ ciro elde etmiş olursunuz. Yaklaşık olarak 5 bin lira kira, 12.000₺ personel masrafı, 2000₺ elektrik, 500₺ su, 300₺ temizlik malzemeleri, 600₺ internet ve 1000₺’de ek masraf olarak hesaplama yaparsak eğer; Ay sonunda 20.000₺-25.000₺ net kar elde edebilirsiniz. Ayrıca dükkanda sattığınız kola, tost ve içecek gibi satışları da hesaplamaya dahil etmediğimizi belirtmek isteriz.

Ortalama olarak 100 müşteriye 40-50 kola, 5-10 tost, yüzlerce çay satışı yapacağınızı belirtelim. Bunlar da cironuzu mutlaka %20 artıracaktır.

Playstation Cafe Dekorasyonu

Playstation Cafe Açmak
Playstation Cafe Açmak
Playstation Cafe Açmak
Playstation Cafe Açmak
Playstation Cafe Açmak
Playstation Cafe Açmak
Playstation Cafe Açmak
 • Playstation cafe ile ilgili sormak istediğiniz şeyleri YORUM bölümünden bize yöneltebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (7)

 1. 14 Ocak 2019

  Selamlae bende ps cafesi kapatanlara yardımcı oluyorum. Komple kafedeki tv ps ve mobilyaları nakit olarak alıyorum. Türkiyenin her yerine hizmet veriyorum.

 2. Aynı dükkanda hem play station cafe hem de okey iskambil tavla oyunları oynanan bi kaç masa atabilecegimiz bi işyeri acabilirmiyiz yani iki iş bi dükkanda mümkün mü ruhsat alma açısından

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir