Playstation Cafe Açmak

Playstation Cafe Açmak hakkında 2022 yılı güncelliğinde detaylı bilgiler rehberimizde yer alıyor.

Playstation Cafe Açmak ile benzer konular hakkında bilgi almak için Dükkan Açmak, Yeni İş Kurmak kategorimize göz atabilirsiniz.

Hizmet sektöründe karlı bir yatırım yapmak istiyorsanız cafe sektörünü daima öneriyoruz. Ancak son dönemde standart cafelerin yanında Playstation cafeler de yoğun ilgi çekmeye başladı. Playstation cafe açmak son dönemin trend işleri arasında yer alıyor. Özellikle Playstaion 4’ün çıkmasıyla birlikte bu cafelerde cirolarda büyük artış göstermeye başladı.

Eğlence sektörü dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de karlı yatırım sektörleri arasında yer almayı sürdürüyor. Farklı alternatiflerin yanında standart işlerde de para kazanmak mümkün. Bu kapsamda Playstation Cafe açmayı planlıyorsanız eğer, yapacaklarınız hakkında bilgilendirelim…

PLAYSTATİON CAFE AÇMAK

1- Playstation cafe açmak için ilk etapta insanların rahatlıkla erişebileceği ve ses nedeniyle komşularınızın rahatsız olmayacağı bir alan bulmanız gerekiyor. Giriş çıkış çok fazla olduğu için konutlara çok yakın olmanız sıkıntılar oluşturabilir.

2- Minimum 50 metrekare dükkan alanı bulduktan sonra bu dükkanın ruhsata uygun olup olmadığını belirlemek için belediyeye gitmeniz gerekiyor. Zira yeni gelen kanun gereği eğlence merkezleri için çok farklı kurallar getirildi. Örneğin dükkanınızın okullara 100 metre yakın olması yasak. Bu kapsamda ruhsat alamaz ve kapatılma riski ile karşı karşıya kalırsınız. Bu nedenle dükkanı kiralamadan önce mutlaka belediyeye gitmeniz gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bilardo Salonu Açmak

3- Dükkanın ruhsata uygun olduğunu anladıktan sonra dekorasyon adımı çok önemli. Playstation cafelerde şık ve ilgi çekici bir dekorasyon yapmanızı öneriyoruz. Bu rehberin en alt kısmında şık ve ilgi çekici birçok PS Cafe’lere ilişkin dekorasyon fikirleri yer alacak.

4- PS Cafelerde artık Playstation 3 genelde pek tutmuyor, bu kapsamda PS4 almanız gerekecek. Bütçenize ve dükkanın büyüklüğüne göre değişmekle birlite bir PS4 dükkanında şu malzemelere ihtiyacınız olacak. Bu hesaplama minimum rakam olan 8 PS4 üzerinden yapılmıştır:

 • 8 Adet Playstation 4
 • Her makine için 2 adet PS4 kolu ve yedek 4 kol
 • Her makine için 1 adet TV, minimum 107 Ekran 200 GHz
 • 8 Adet 2 Kişilik Oturma Koltuğu (Farklı tasarımlar ilgi çeker)
 • 8 Adet Küçük Sehpa
 • Bir adet patron masası (banko da olabilir)
 • Masa hesaplamaları için bir adet bilgisayar
 • Gizli Kamera (en az 2 adet ön ve içeri)

Bu malzemeler dükkanın kurulumu için gerekli malzemeler. Bir de mutfak için ve dükkanın düzenlenmesi için gerekli malzemeler var:

 • Yer temizliği için malzemeler
 • Mutfak malzemeleri
 • Tost satışı yapılacaksa bunun için tost makinesi
 • İçecekler için buzdolabı
 • Kahve ve çay için Kettle ve çay – kahve takımları
 • Elektrik kesintilerinin sık olduğu bölgeler için jeneratör

Bu malzemeler ile birlikte bir Playstation Cafe kurulumu rahatlıkla gerçekleştiriliyor. Yukarıda yer alan malzemeler ortalama olarak 32 bin lira tutmaktadır. Ancak marka farkları ile birlikte bu rakam 40 bin liraya ulaşabilmektedir. Ayrıca dükkan dekorasyonu için de çok uç bir tasarım beğenmediyseniz 10 bin lira masrafınız olacak. Totalde bir playstation cafeyi 50 bin liraya rahatlıkla kurabilirsiniz. Ancak düşük markalar ve düşük dekorasyon ile bu rakam 30 bin liraya kadar düşürülebilir. Ancak kalitesiz malzemelerin size zamanla çok masraf çıkartacağını belirtmekte yarar var.

DÜKKANIN İŞLENMESİ

Bir Playstation cafe eğlence ortamıdır. Cafenize gelen müşterilerin her şart ve koşulda mutlu ayrılması gerekiyor. Bu nedenle verdiği ücretin hakkını almadığını düşündüğünüz müşterilerin sorunlarına yönelik çaba göstermelisiniz. Örneğin içeride çok ses oluyor ve müşterileriniz bundan sık sık şikayetçi oluyorsa, bir şekilde yalıtım amaçlı çalışma yapmanız gerekecek. Ayrıca temiz bir ortam ve temiz bir lavabo daima size avantaj sağlayacaktır, bu konulara her müşteri dikkat eder.

Türkiye şartlarında çok lüks bir alanda bulunmuyorsanız Playstation cafelerde saatlik ücret 4 ila 6 TL arasındadır. Bu rakamların çok üzerine çıkmanızı tavsiye etmiyoruz. Ayrıca sonradan rakamı artırmak iyi değil, bu nedenle ilk etapta saatlik ücretinizi mutlaka belirleyin ve değiştirmeyin.

Playstation cafelerde ciroyu artıran en önemli konulardan biri de çay – kahve – tost – çerez  ve çeşitli soğuk içeceklerin satışlarıdır. Bu ürünleri mutlaka barındırın. Bu tür ürünleri toptancılar sitesinden uygun fiyatlar ile alabilirsiniz.

Bir Playstation Cafe tek bir personel ile işletilebilir ancak 8 masadan fazla cihazınız varsa 2 personel gerekli olacak. Zira sık sık sorunlar ile karşı karşıya kalacaksınız ve geç gelen hizmet, müşterilerinizi memnun etmeyecektir.

Playstation cafelerde en önemli masraf kiradır. Eğer kiranız uygunsa elde ettiğiniz cironun yüzde 70, 80’i kar olarak cebinizde kalır.

ORTALAMA KAR HESABI

8 masalı bir playstation cafenin saati 5 TL’den hesaplama yaparsak eğer, ortalama olarak gün içerisinde her cihazınız yalnızca 10 saat çalışırsa, gün sonunda 400 TL ciro elde edersiniz. . Gün sonunda 400 TL cirodan, ay sonunda 12 bin lira ciro elde etmiş olursunuz. Yaklaşık olarak 3 bin lira kira, 1600 TL personel masrafı, 600 TL elektrik, 100 TL su, 100 TL temizlik malzemeleri, 100 TL internet ve 500 TL’de ek masraf olarak hesaplama yaparsak eğer; Ay sonunda 6-7 bin lira net kar elde edebilirsiniz. Ayrıca dükkanda sattığınız kola – tost – içecek gibi satışları da hesaplamaya dahil etmediğimizi belirtmek isteriz.

Ortalama olarak 100 müşteriye 40 – 50 kola, 5-10 tost, yüzlerce çay satışı yapacağınızı belirtelim… Bunlar da cironuzu mutlaka yüzde 20 artıracaktır.

PLAYSTATION CAFE DEKORASYON

Playstation Cafe Playstation Cafe Playstation Cafe Playstation Cafe Playstation Cafe Playstation Cafe Playstation Cafe Playstation Cafe

Playstation cafe ile ilgili sormak istediğiniz şeyleri YORUM bölümünden bize yöneltebilirsiniz.

İNCELEYİN: Zengin Eden En İyi İş Fikirleri

Playstation Cafe Açmak hakkında yorum eklemek veya profesyonellerimize soru sormak için aşağıdaki formu ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

“Playstation Cafe Açmak” üzerine 7 yorum

 1. Selamlae bende ps cafesi kapatanlara yardımcı oluyorum. Komple kafedeki tv ps ve mobilyaları nakit olarak alıyorum. Türkiyenin her yerine hizmet veriyorum.

  Cevapla
 2. Aynı dükkanda hem play station cafe hem de okey iskambil tavla oyunları oynanan bi kaç masa atabilecegimiz bi işyeri acabilirmiyiz yani iki iş bi dükkanda mümkün mü ruhsat alma açısından

  Cevapla

Yorum yapın


Para kazandıran en iyi iş fikirleri için ücretsiz Telegram kanalımıza katılın!