1. Ana Sayfa
  2. Şehirler - Ülkeler

Mısır Asgari Ücret Ne Kadar? 2023

Mısır Asgari Ücret Ne Kadar? 2023
0

Mısır Asgari Ücret Ne Kadar? 2023

Mısır asgari ücret kaç dolar sorusu Mısır’a gidip çalışmak isteyenlerin en merak ettiği konulardan biri. 2023 yılında Mısır’da asgari ücret şu an için 103 Euro civarındadır. Her ülkede olduğu gibi burada da işini çok iyi yapan girişimciler biraz şansın yardımı ile bol para kazanabilir.  Mısır ortalama gelir ise 239 Euro ve Mısır’da bir muhasebecinin maaşı 330 Euro mimarın maaşı 380 Euro olarak ödeniyor. Her şirket için farklı anlaşma söz konusu. Mısır’da garsonlar 140 Euro maaş alıyor. İnşaat işçilerinin aldıkları maaş ise 200 Euro civarındadır. Diş hekiminin kazancı ayda 934 Euro civarındadır [1].

Mısır Asgari ücret Ne Kadar? 2023

Elektronik mühendisi maaşı€441
İngilizce çevirmen maaşı€271
McDonalds elemanı€135
Tezgahtar maaşı€189
Garson maaşı€173
Avukat maaşı€585
Makine mühendisi maaşı€405
Doktoru maaşı€783
Hemşire maaşı€390
Tesisatçı maaşı€210
Sekreter maaşı€200

Mısır’da bir takım elbise ve bir deri ayakkabı ücreti 49 Eur bir kot pantolon 37 Eur kadın elbisesi 44 Eur ve kaliteli bir spor ayakkabı 107 Eur olarak fiyatlandırılır.

Mısır asgari ücret 2023 verilen en düşük ücrettir. Bu ücretle yaşanabilirliği hesaplamak için yaşam maliyetlerine bakılmalıdır. Mısırda bir dairenin (ortalama) aylık su elektrik gaz ve internet giderleri 50 Eur tutuyor. Mısırda bir sinema bileti 5.7 Eur taksi ile bir saat seyahat tutarı 1.7 Eur veya km başına 0.24 Eur olarak ödeniyor. Mısırda benzin fiyatı litre başına 0.50 Eur olarak fiyatlandırılmıştır.

Mısır’da Kira ve Daire Fiyatları

  • Mısırda tek yataklı daire kirası €182
  • Şehir merkezinde 3 odalı ev kirası aylık €407
  • Kenar mahallelerde 3 odalı ev kirası aylık €254
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Sinema Salonu Açmak

Şehir merkezinde bir daire satın alacaklar metrekare başına 686 Euro öder. Varoşlarda ise bu fiyat metrekare başına €382 olmaktadır. Mısır’a turist olarak gidecekler günde €15 harcamayı göze almalıdır. Aileler için de bu masraflar günde €70 tutacaktır.

Mısır’ın gayri safi milli geliri 363 milyar dolardır. Ülkede işsiz oranı yüzde 7’dir. 2021 yılında nüfusu 100 milyon kişiye ulaşmıştır.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Kira ödemeyen biri ayda 277 dolarla yaşamını sürdürebilir. Kira veriyorsa ayda 418 dolar ödeme yapması yaşam maliyeti için gereklidir. Bir kişinin aylık yemek masrafları 178 dolar tutuyor. Aylık ulaşım masrafları ise 34 dolar tutmaktadır. Ülkenin yüzde 33’ü İngilizce konuşabiliyor. Mısır’da bir öğle yemeği 4.5 dolar restoranda 2 kişilik yemek 16 dolar fast food yemek ise 4.5 dolar tutuyor. 2L Pepsi Mısır’da 0.5 dolardan satılıyor [2].

Mısır Market Fiyatları

1L süt€0.89
1 Kg ekmek€1
1 Kg pirinç€0.5
12 yumurta€1.3
1 Kg peynir€3.4
1 Kg tavuk€4.5
1 Kg elma€1.3
1 Kg soğan€0.3
3L su€1
1 paket sigara€4
750 mL şarap€9
1L bira€3

Mısır İş Fikirleri

Evde ticaret fikirleri her ülkede olduğu gibi Mısır için de geçerli ama bu ülkede iş kurma fikirleri oldukça çeşitlidir. Yan gelir fikirleri de öyle. Mısır’da küçük sermaye ile yapılacak işler vardır. Mesela bu işlerin başında pazarcılık ve kurye olmak geliyor. Bir motor kiralayıp veya satın alıp bu işi yapabilirsiniz. Eğer iş kurma fikri üzerinde araştırma yapıyorsanız en çok para kazandıran iş araştırmasından önce küçük gelirlerle yükselmeye çalışın. Bu ülkede düşük sermayeli iş fikirleri rahatlıkla hayata geçirilebilir. Mısır’da en iyi girişimcilik fikirleri ile Avrupa’ya açılacaklar için fırsatlar var. İş fikri konusunda deneyimim yok ama iş bulmak istiyorum diyenler, evde iş fikirleri arayanlar Mısır’a yerleştikten sonra evinizi garajınızı bile kiraya paylaşarak gelirler elde edebilir, evde bilgisayar tamir edebilir beceriniz varsa tesisat onarabilirsiniz.

Mısır’da Hangi İşler Var?

Küçük işletme fikirleri ile iş hayatınıza başlayabilirsiniz. Ülkede en çok yemek sektörü iş yapıyor. Yeni başlayanlar için ticaret fikirleri arayışı varsa yemek sektöründe açılmaya çalışmalılar. Herkesin kendi mesleği ve biriktirdiği para farklı olacağından belli meslekleri ön plana çıkarmak yanlış yönlendirmeye yol açabilir. Herkes kendi mesleğini sermayesi çerçevesinde geliştirebilir.  Girişim fikirleri Mısır’da hayata çok kolay geçirilebilir. Az sermaye ile küçük bir kebapçı dükkanı restoran kurye lojistik hizmet veren şirketler açabilirsiniz.

Kaynak

[1]. https://kostenvanlevensonderhoud.com/prijzen-en-salarissen-in-egypte-land/

[2]. https://livingcost.org/cost/egypt

İlginizi çekebilir: Tayland Asgari Ücret Ne Kadar? 2023

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap